Köşe Yazıları

Sebep sonuç

 

Unutma her karanlık gecenin bir sabahı vardır, her kışın baharı vardır. Karanlıktan aydınlığa çeviren hüzünleri ferahlığa tahvil eden, bir yüce el, bir yüce kudret vardır. Yusuf’u kuyudan alıp Mısır’a sultan eden bir güç vardır… İyi günler iyi haftalar.

Ramazan ayı tüm Müslüman alemine hayırlı olsun. Biz hep iyi niyetli düşünce ve temennilerimizi söylemekten geri kalmayacağız halisane eylemlerimiz ile devam edeceğiz. Hem dünya olarak hem de ülke olarak ekonomik bir sınavdan geçiyoruz. Bu sınavı hayırlısı ile atlatıp tüm yurttaşların razı olduğu bir seviyeye ulaşması ümidimizi hiç kaybetmeyelim. Ramazan ayı bayram sonrası ülke dış siyasetinde hızlı bir trafik olacak gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta Mısır’a büyükelçi gönderildi. Cemal Kaşıkçı davası Suudi Arabistan’a devredildi. İsrail ile Akdeniz’de ortak doğalgaz arama durumu var. Yunanistan ile azda olsa bir temas başladı. Ermenistan ülkemize yönelik yavaş yavaş ambargoları kaldırdı. Gibi gibi birçok gelişmeyi ekleyebiliriz. Bunların yani bu girişimlerin ekonomik olarak bir dönüşü olacaktır muhakkak. Her dönemin bir fırsatı da vardır. Hiç unutmam Ecevit döneminde bir ekonomisti dinlerken şöyle bir cümle kurmuştu. “Krizi fırsata çevirmek.” Bu söylem ilk önce tuhafıma gitti kendi kendime kriz nasıl olurda fırsata çevrilir diye sorgulamıştım. Ama bu idealist bir girişimci için bir fırsat olabiliyor olduğunu gördüm. Sonuç itibarı ile küçük bir analiz yaptığımızda ortaya çıkan tablo bu.

İlimiz ve ilçemizi ilgilendiren bir kaç hususa değinmek isterim. Birincisi Acarlar Longozu ikicisi Maden Deresi ile ilgili. Öncelikli olarak Acarlar Longozu yapılan proje iyi gözüküyor. Önümüzdeki dönemler ciddi misafir ağırlayacaktır şüphesiz. Sonuç olarak ilçemizin vitrinlerinden bir tanesi bu. Madem Deresi’ne geçmeden önce Tuzlada devam eden Karasu Kalesi’nin de çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Umarım kısa bir süre içinde biter ve ziyarete açılır. Karasu’yu görselde arama yaparken kalemizde yerini alır hayırlısı ile. Maden Deremizde öğrendiğim kadarı ile herhangi bir çalışma yok. Bu seneden geçti gibi gözüküyor. Vatandaş piknik alanına gidecek. Eski işletmeci oradan çıkmış bu yıl yine de en azından düzeni ve çöpü ile ilgilenilmesi gerekir. Boş bırakmamak lazım. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…