GündemKarasuKocaaliSakaryaSiyaset

Sarı’dan erken kutlama

Sarı’dan erken kutlama

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Karasu’daki basın mensupları ile bir araya gelen Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı bir gün önceden çalışan gazeteciler gününü kutladı. Karasu Sahil Park Kafe’de düzenlenen kahvaltılı program oldukça samimi bir ortamda geçti.

 

Her zamankinden önemli

Basının öneminin gün geçtikçe daha da arttığını ifade eden Karasu Belediye Başkanı Sarı, “Basının öneminin tüm zamanlarda olduğundan çok daha iyi algılanması gereken bir döneme gelindiğini görmek gerekir. Zira herkesin bilgiye, habere, doğruluğu ya da yanlışlığı teyit edilmeden ve bir sınır olmadan ulaştığı dönemdeyiz. Doğru ve güvenilir bir haber aktarımının en önemli vasıtası basındır. Hakikati şiar edinmiş, halkın haber alma özgürlüğüne inanmış, ilkeli ve dürüst basın, her zaman baş tacımızdır” dedi. Program sonunda basın mensuplarına çikolata hediye eden Sarı, Adapazarı’na gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programına katılmak için ayrıldı.

Karakaş da katıldı

Sahil Park’ta gerçekleşen kahvaltı buluşmasında Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş da katıldı ve böyle bir buluşmanın gerçekleşmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Programa katılan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cihan Emre, kahvaltı sonunda yerel basın adına söz alarak Belediye Başkanı İshak Sarı’ya ve bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Roller değişti

Günün hatırası olarak toplu fotoğraf çekimi yapıldığı sırada Çalışan Gazeteciler Günü’ne özel olarak bu sefer deklanşöre Başkan İshak Sarı bastı. Basın mensupları da bu kez objektifin karşısında yerlerini aldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı şunları söyledi: Yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili “SEDAŞ’ın yoğunluğu var. Bu çalışmaların akabinde gelen kesintilerdir. SEDAŞ’la eşgüdümlü olarak çalışıyoruz.

Kronik sorunlar var

Karasu’nun temel probleminin asfalt ve yol olduğunu söyleyen Sarı, “Bunu bitirince Karasu’da problem ve eksik bitmeyecek. Vatandaşın öncelikleri ve tercihleri değişmiş olacak. Oralarda talepler başlayacak. İlk önce Karasu’da yapılması gereken, altyapının tamamlanması ve mahalle yollarının ana arterlerin güzel, konforlu bir hale gelmesidir. Buna bakmak lazım. Vatandaş tabi ki kapısının önüne bakar. Ama idare olarak siz üst ölçekli bakmak zorundasınız. Bizim örnek projelerimiz var. Mesela bugün Büyükşehir gündemine Romen vatandaşların yaşadığı yeri sokacağız. Orası bakir bir alan. Vatandaşlar orada yatırım olarak arsaları almışlar. Orası ticari imarlı ama orada konut ya da altı dükkân üstü konut şeklinde bir yapılaşmaya gidilmemiş. Çünkü orası cazip değil. O bölgede biz bir revizyon imarla parselleri düzelttik. Herkese denize cephe veriyoruz. Komple villakent modeli ile modellendirdik. Vatandaşın tanıtımına açacağız. Orada belediyenin bir tane arsası yok. İlçemizdeki müteahhitlere yapsatçılara rol model olsun diye bunu yapıyoruz” dedi.

Çalışmalarımız sürüyor

“İkinci projemiz, 675 arsaların sorununu halledip sahil bandı projemizi belki limana kadar getirmek” diyen Belediye Başkanı Sarı, “7 km kesintisiz bir sahil bandı. Bu çok ciddi anlamda ilçeye değer katacak bir işe dönüşür. İlçemizde deprem konusunda sıkıntılı olan binalar var. Kabakoz Mahallesi’ndeki terminal ile belediye arasında yolun altındaki yerler konusu var. Buraların kentsel dönüşümle yıkılıp yeniden yapılıp şehir merkezinin bir cazibe merkezi haline getirilmesi gerekir. Bununla ilgili kafa yorduğumuz planlarımız var. İhsaniye, Denizköy, Camitepe mahallelerinde iki aşamalı plan çalışması var. Longoz tampon bölgesinde olduğu için birincisini Çevre Bakanlığı yapıyor. İhsaniye Mahallesinin planlamasını biz yapıyoruz. Orayı planladıktan sonra Küçük Boğaz tarafında villalar oluşmaya başladı, o modele uygun nitelikli yerleşim alanı olması ile ilgili çalışma yürütüyoruz. Buna benzer birçok işi kovalamaya devam ediyoruz. Bence bizim ilçemiz doğasıyla çok iyi bir yerde. Bunu katma değere dönüştürme işiyle ilgili dertlenilmemiş ya da dertlenilmiş olsa bile fırsatlar oluşmamış, oluşturulmamış” dedi.

Sanayi kampüsü

“İhsaniye Mahallesi’nde köprüyü geçtikten sonraki mera alanı çöl, dikenlik şeklinde duruyor” diyen Başkan Sarı, “Burayı sosyal donatı olarak büyük bir spor kompleksi olacak şekilde planlara işlenip daha sonra belki de büyük takımların burada da antrenman yapacağı bir alana dönüştürme ile ilgili yer müsait. Bununla ilgili de bir plan çalışmamız var. Bir firmaya bununla ilgili plan yaptırıyoruz” dedi. Sanayi ve Ticaret Kampüsü ile ilgili açıklamalarda da bulunan Sarı, “Daha önce tanıttığımız imalathanelerin bir arada toplandığı sanayi kampüsü ile ilgili de planlamayı yaptık. Sadece burada finansımız eksik. Finans modeliüretmeye çalışıyoruz. Finansı yakaladığımızda şehrin içerisindeki evlerin, binaların altındaki imalathanelerin hepsini oraya toplayacağız” dedi.

Lunapark alanı

“Bir ay sonra lunapark bölgesinde çalışmaya başlayacağız” diyen Başkan İshak Sarı, “Önce oradaki trafoyu kaldıracağız. Arka tarafa, otopark alanına iteceğiz. Sonra zemin iyileştirmesine gideceğiz” dedi. “Dalgakıranlarla ilgili müracaat etmediğimiz sesimizi duyurmadığımız hiçbir yer kalmadı” ifadelerini de kullanan Başkan İshak Sarı, “Faklı bir modelle hızlıca çözüm üretebiliriz dediler. İnşallah bir aksilik olmaz. Gabyon denen bir sistem. Teraslama gibi. Tel kafeslerin içerisine ufak taşları doldurarak sahile koymakla ilgili bir çalışmayı hızlıca yapalım daha sonra tahkimatları yaparız diye bize söylediler. Ne zaman olacağı ile ilgili bilgim yok. Projeye şu anda bir ödenek yok ama gabyon sistemi basit bir sistem. Bununla kısa vadeli bir çözüm üretiriz dediler. Takipteyim. Burada ne kaymakamlık ne belediye ne valiliğin bir rolü yok. Biz sadece psikolojik olarak takip ettiğimizi ve bir an önce yapılması gerektiği ile ilgili sürekli baskı kuruyoruz. Burayla ilgili çekinceleri var, bu tahkimatları yaparken birisi şikâyet etmiş. Karasu’dan iyi ya da kötü her şeyi bir şikâyet var. Hizmeti engelleyecek her türlü manevra gelişiyor burada. Hizmet etme iştahını öldürüyor. O yüzden hızlı bir şey oluşmuyor maalesef” diye konuştu.

Başkan Sarı Karasu’da çalışan gazeteciler ile bir araya geldi.
Sarı, gazetecilerin fotoğrafını çekti.
Kahvaltıya Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş da katıldı.