Köşe Yazıları

Rus ruleti

 

Dile kolay değil mi…

Tam 44 yıl sonra tekrar süper lige yükselmek, evet evet tam 44 yıllık bir süper lig özlemi nihayet 09 Mayıs 2021 pazar günü Giresunspor, İstanbul Tuzlaspor müsabakasının deplasmanda 2-1 kazanılması ile yılların özlemi son buldu ve Giresunspor Süper Lige çıkma başarısını gösterdi.

Öte tarafta 26 yıl sonra yine özlem ateşiyle tutuşan Adana Demirspor’da deplasmanda Menemenspor’u 4-1 yenerek bu özlemi giderdi.

Peki, bu başarı öykülerinin yazarları kimler? Elbette iki takımında başarısın da imzaları bulunan kulüp başkanları, yönetimleri, hocaları ve elbette ki en büyük pay sahipleri futbolcularıdır.

Aynı kategoride sıralamada üç takım aynı puanla son maçlarına eşit şartlar da girdiler. Adana Demirspor, Giresunspor ve tabi ki Samsunspor. Samsunspor Adana’da, Adanasporla oynadığı maçı 2-0 kazanmasına rağmen üçlü averaja takılarak Play-Off’a kaldı. Yani bana göre 15 gün sonraya erteledi bu sevinci. Ertuğrul Sağlam’ın takımı oynayacağı Play-Off müsabakasını rakibi Altınordu’yu yenecek güçte ve kalite de yani süper lig Samsunspor’un da hakkı demeye getiriyorum. Zaten Altınordu’nun kulüp başkanı da “ben takımımın süper lige çıkmasını istemiyorum” diyerek de gönlünden geçeni söyledi. Bana göre çok büyük bir hatalı açıklama olmasına rağmen…

İşin enteresan yanı Samsunspor’un Hocası Ertuğrul Sağlam’ın maçtan sonraki beyanatı ülkemizdeki dönen dolaplara ve haksız uygulamalara ve haliyle TFF’ye gönderdiği bir mesaj var ki, üzerin de enine boyuna düşünülmesi gereken bir açıklama.

Maçtan sonra Samsunspor’u taşıyan kafile otobüsünün Adana Demirsporlu taraftarlarının taşlaması ve büyük oranda maddi hasar meydana gelmesi çok daha düşündürücüdür ve manidardır. Allah’tan yaralanan ve ölen olmadı.

İşte bu nahoş hadiseden sonra, Samsunspor takımının teknik patronunun açıklamaları çok daha vahim bir boyut getirdi tüm bu olan bitene.

Peki, nedir o açıklama derseniz harfi harfine şu!

“Kirli futbol düzeninde, tertemiz kalabilmek de şampiyonluktur…” Dedi Ertuğrul Hoca. Şimdi bu açıklamayı yapan kim? Ertuğrul Sağlam. Futbol ve spor kamuoyun da kişiliği ile duruşu ve karakteri ile ve yanı sıra başarıları ile hep saygı duyulmuş takdir edilmiş bir şahsiyet. Yani kariyerin de en küçük bir zikzak olmayan pırıl pırıl bir kişilik. Ne diyor ve kime diyor peki? O “kirli futbol” derken kimi ya da kimleri, hangi kurum ve kuruluşları kastediyor Ertuğrul Hoca? Tabi ondan önce bir ara Samsunspor Kulüp Başkanın açıklamaları çok daha vahim idi. İşte Ertuğrul Hoca’nın “kirli futbol” demesinin asıl dayanağı kulüp başkanının o sözlerinin bir nevi açıklaması idi. Peki başkan ne demişti kısaca ve özetle hatırlayalım. Çünkü biz çok unutkan bir toplumuz maalesef.

Samsunspor şampiyonluğa oynuyor idi, ama Kulüp Başkanı Yüksel Yıldırım’ın demeçleri spor sayfalarında pek yer bulmuyordu. Başkan o günler de diyordu ki “biz hangi takımla oynasak rakiplerimiz teşvik primi dağıtıyor oynadığımız takıma” ama gelin görün ki rüşvetin belgesi olmuyor maalesef. Yine başkan demişti ki; “Filanca kulüp üç senedir çok büyük paralar harcadı, takımını süper lige çıkaramadı, bu yıl gözünü kararttı, bakın görün ahbap çavuş ilişkileri ile bu sezon kesin çıkacak.”

Ve yine demişti ki; “Neden Samsunsporlu taraftarlar stada giremezken, Adana Demirsporlular bu kadar rahat davranabiliyor? Tribünleri lebalep dolduruyorlar…

Sebebi ‘Süleyman Soylu’nun oğlu’ dediler. Emniyet müdürü onların karşısında önlerini ilikliyor. Bunlar açık açık söylendi. Ben de tamam o zaman dedim, Türk futbolu bitmiş demek ki. Bu sözler Samsunspor kulüp başkanının sözleri. Peki, kim duydu, işitti? Hiç kimse medya da bir iki sözle geçiştirildi, unutturuldu, gitti…

Hikaye daha çok uzun da, kısa keselim. Ve bu açıklamalardan sonra Samsunspor Başkanı bir şekilde İçişleri Bakanı’ndan özür dilemişti. Onu da anlamak mümkün değildi. Kim kimden özür dilemeliydi karıştı gitti birbirine. İşte burası Türkiye ve futbol sadece saha da on bire, on bir oynanan bir oyun değil artık. Peki, nasıl bir şey? Rus ruleti kardeşim Rus ruleti. Nasıl oynandığını bilenler bilir yazmaya gerek yok ki…

Selam ve dua ile.