Köşe Yazıları

Perspektif düşünce 

 

Hızlı hareket etmemiz, hızlı sonuç almamıza sebep olabiliyor. Burası açık ve net bir husus. Görmezden gelemeyiz… İyi günler iyi haftalar.

Malum her birimiz çeşitli sebepler ile Sakarya merkeze mutlaka gidiyoruz. Son 7-8 yıldır nüfus ve nüfusa bağlı araç trafiği hissedilir derecede artış göstermekte. Üstelik bu artışı Adapazarı  – Karasu yolu arasında ciddi manada görüyoruz. Son yıllarda limanın faaliyete girmesi ile tır yoğunluğunu da gözlemliyoruz. Aslında her bir bireyimiz şoför olarak daha dikkat etmemiz gerekiyor. Kim bilir belki önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde Sakarya merkeze gidecekler trafik yoğunluğunun en az olduğu saatleri göz önüne alarak yola çıkacak. Yeni otaban İstanbul’da, Karasu’da evi olan için daha cazip hale gelmiş durumda. Yaşadığımız hayatta en önemli şey ulaşımdır çünkü. Hiçbir şey yerinde saymıyor her şey kendi mecrasında gelişiyor, geliştiriliyor. Her an yeni bir şeyler ile tanışabiliyoruz ve duyabiliyoruz. Her geçen gün birçok anlamda daha iyi olacağımıza inancım tam. Bizler ne kadar dürüst, ne kadar iyi olursak etrafımızda buna mukabil yansıması olacaktır. İlk önce kendimizden başlayacağız… Bir insanı eleştirmeden önce o eleştiriyi kendimize yapıp iç sesimizi dinleyerek buna göre kıyaslama yapmalıyız. Önyargılardan uzak empati yapabilmeliyiz.

Güzel şeyler

Siz ortaya bir şey çıkartırken sizi takip eden birileri mutlaka vardır. Bu dostta olabilir düşmanda. Son yıllarda savaş sanayisi alanında atılım içersin de bir yol izliyoruz. Her geçen gün daha iyi bir noktaya doğru emin adımlar ile ilerliyoruz. Takdire şayan bir durum… Saygı duyacağız, alkışlayacağız, takdir edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Yunan Bluesky muhabiri Türkiye’nin, bölgede artan gücü karşında bir manada çaresiz kaldıklarını ifade etti. “Türkiye’nin her şeyi yapıp geliştirdiğini, savaş gemilerini yaptığını, silah sanayisini geliştirdiğini kendilerinin ise Mirage ikibin uçaklarının fren sistemini almasını kutluyoruz. Bunla mutlu oluyoruz” şeklinde serzenişte bulundu. Evet, TOGG Gemlik İnşaatı 7/24 canlı yayına geçtiğini duyurdu. Girdim takip ettim, seyrettim. Güzel bir şekilde fabrika inşaatı ilerliyor, sabırsızlıkla bekliyoruz. Dünyada çip sorunu yaşanırken TOGG için TÜBİTAK çip geliştireceğinin müjdesini verdi. Aslında ihtiyaç duyduğumuz ve zorunda kaldığımız her şeyi yapabiliyoruz. Ben bunu anladım ve bunu gördüm. Türk için şöyle bir misal verebiliriz. Zor hemen olur imkansız biraz zaman alır…

Hoşça kalın.