Köşe Yazıları

PCR testi ve gelişim ligleri

 

Bu memleket gündem oluşturma konusunda hamdolsun hiç sıkıntıya düşmüyor! O kadar çok malzeme ve yazacak konu var ki emin olun yazarlar, çizerler yazacakları konuları bu kadar çokluğun arasından ve tabi ki önemine binaen seçip yazıyorlar artık.

Siyasetten tutun hayat pahalılığından çıkın, son gelen elektrik ve doğalgaz zammından sonra, ülke yangın yerine dönmüş durumda.

Her gün gece yarısı yapılan benzin ve motorin güncellemelerini yazmaya bile gerek yok artık! Çünkü gecelik otomatiğe bağlanmış durumda. Tabi benzine, mazota zam gelmesi demek, iğneden ipliğe her şeye zam gelmesi demektir.

Bunu en iyi halk ekmek kuyruğunda karda, kışta saatlerce sıra bekleyen ve kimsenin de umurunda olmadığı vatandaşlar bilir.

İşin ilginci bu durum nasıl düzelir, kimler düzeltir vatandaşa göre tam bir muamma.

Spor ve futbol deseniz o alan da tam bir içler acısı durum. Yayıncı kuruluş üç yıl önceki ödeyeceği miktarı yarı yarıya düşürdü yetmedi, şimdi yaptığı açıklamayla daha da aşağılara çekeceğini basın kanalı ile deklere etti.

Yani başta Süper Ligimiz olmak üzere bütün kulüplerimizi aldı bir düşünce, kara kara düşünüyorlar gelirleri daha da azalacağı için. Nerede ise kulüpler birliği her gün toplantı yapıp duruyor ama çözüm üretemiyorlar maalesef. TFF’de her gün yayıncı kuruluş ile görüşmeler yapıyor ama onlarda çaresiz bir durumdalar. Dövizin son iki ay içerisinde tepe taklak olması bütün hesapları alt-üst etti.

Yakında bankalarla anlaşma yapan kulüplerin başına kayyım atandığını duyarsanız şaşırmayın, çünkü kulüpler yapılan borçlanma taksitlerini bile ödeyemeyecek duruma düştüler nerede ise. Bakıp göreceğiz…

Diğer taraftan yerel amatör kulüplerin durumu ise tam bir hüsrana uğramış durumda. Ülke ekonomisi o derece kötü ki haliyle amatörlerin ve onların en büyük destekçileri belediyelerin durumları da bu ekonominin kötülüğünden payını almış durumda. Alttan alttan kulüplere yaptıkları yardımı kestiler ve artık malzeme yardımı ya da ulaşım yardımı yapamayacak duruma geldiler.

Sağlık Bakanlığı’nın son almış olduğu karar gereğince “Semptom göstermeyen kişilere PCR testi yapılmayacak” açıklamasından sonra, amatör kulüplerin ve altyapılarındaki gelişim liglerinin oynanmaya devam eden maçları tam bir bilinmezlik içine düştü. Çünkü amatör liglerde müsabakadan 48 saat önce futbolcular ve teknik kadro test yaptırma zorunluluğuna tabi idi. Aşı kartı ve PCR testi olmayan futbolcu oynatılamıyordu, eğer yaptırmayan teknik adam yahut yönetici ise sahaya giremiyordu.

Bu uygulama sporcu sağlığı açısından son derece güzel bir uygulamaydı ve sahalarda büyük oranda salgın görülmemişti, hatta yok denecek kadardı.

Son iki haftadır kar yağışı muhalefetinden dolayı nerede ise ülkenin tamamında altyapı maçları iki haftalığına iptal edildi. Ve tabi ki futbolcular iki hafta PCR testi yaptırmadılar ve bu iki haftayı bu şekilde geçiştirdiler.

Amma velakin kar, çoğu ilde kalktı ve önümüzdeki hafta maçlar oynanacak. Dün TFF bir açıklama yapma zorunluluğu hissetti, çünkü bu sorun giderek büyümeye başladı. Bir haftalığına HES kodu ile oynattırma kararı verildi, geçici olarak. Ama tam çözümü ne TFF biliyor ne alt kuruluşu TASKK biliyor nede kulüplerimiz.

Bu konuda acil TFF yetkilileri Sağlık Bakanlığı ile görüşmeli ve kalıcı bir çözüm üretmelidir. Ya bu müsabakaları oynatmayacaklar ya da bir çözüm bulacaklar elbette.

Benim TFF’den aldığım kulis bilgileri doğru ise ki umarım doğru değildir, PCR testleri paralı da olabilir düşüncesi ortalıkta dolaşıyormuş.

Yani yazımın başında her şeye kötüye gidiyor ekonomi çok kötü diye söze başlamamın sebebi işte buydu. Yani ekonominin kötülüğü PCR testini de vurdu. Sonunda geldiğimiz nokta bu.

Dediğim gibi umarım ve dilerim ki böyle paralı maralı bir durum olmaz. Çünkü bu yükü hiç bir amatör kulüp kaldıramaz. Bırakalım anlı şanlı kulüplerimizin kapanmasını ülkede spor yapan kulüp kalmaz.

Selam ve dua ile…