Önemli olan hizmet

 

31 Mart 2019 yerel seçimleri yapılmadan önce AKP’de kimin başkan adayı olacağı konusunda çeşitli görüşler ileri sürülmüştü.

10 yıl sürenin 4 yılı MHP, son 6 yılını da geçiş yaptığı AKP’de toplam iki dönem başkanlık yapan Mehmet İspiroğlu’nun bu süreler zamanında Akp İlçe Başkanı bu günün Belediye Başkanı İshak Sarı’ydı.

Mehmet İspiroğlu AKP’den aday gösterilmeyince BBP’den aday olarak seçime katıldı ama yarışı 3’cü bitirdi. Seçimi AKP dönemindeki İlçe Başkanı İshak Sarı kazanmıştı.

O dönemlerde hizmetler noktasında nelerin yapılıp nelerin söz verilip de yapılmadığı konusuna girersem buradan zor çıkarım. O nedenle sadece kamuoyunda bilinen haliyle İller Bankası aracılığıyla alınan KDV’siyle 46 milyonluk kredinin kullanımına yönelik bu paranın yarısı kadar savurganlık veya fazladan haksız harcama tespitinin İçişleri Bakanlığı raportörlerince yapıldığını belirteyim. Zaten buna ilişkin 3 koldan (dosya) sürdürülen davalardan bir dosyanın sonuçlandığı ancak itiraz süreçlerinin devam etmesi nedeniyle nihai karar verilmediği, diğer dosyaların da mahkeme süreçlerinin devam ettiğini biliyoruz.

***

Bu kısa bilgilendirmeyi yaptıktan sonra…

“Bundan 10 yıl önce Karasu’da en önemli sorunlar nedir?” diye sorulduğunda en başta cadde ve sokakların asfaltlanması, otopark sorunu, plaj sahil yolu ve yapılaşmanın getirdiği sorunlar ile ilçenin ortasından geçen kanalın rehabilitasyonu gösteriliyordu.

Yukarıda belirttiğim üzere Mehmet İspiroğlu’nun döneminde İller Bankası aracılığıyla sağlanan kredi doğru ve yerinde kullanılmış olsaydı bugün o sorunların önemli bölümünü konuşmamış olacaktık.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İspiroğlu’nun bu durumundan da avantaj sağlayarak AKP’den aday gösterilen ve partisinin de gücüyle seçimi kazanan İshak Sarı’nın yönetiminde meclis toplantılarını sürekli takip ettim. Pandemi gerekçesiyle yaklaşık 1,5 yıldan beridir birazda kovid-19 tedirginliğine bağlı olarak Karasu Belediyesi Meclis toplantılarını takip etmiyorum. Gündemde çok önemli bir konu olsa da muhabir gönderip ses kaydına göre değerlendirme yapıyorum.

***

Mecliste gündemde yer alan konular üzerinde yapılan tartışmalar genellikle soft ortamda geçiyor. İktidar Partisi AKP tarafından getirilen yararlı projelere muhalefetin genellikle onay verdiğini gördük. Zaten böyle de olması gerekir.

İshak Sarı’nın göreve geldiği günden beri giderek artan hizmetlerini takip ediyoruz. Kimi zaman bazı aksaklıklar olsa da kafasına koyduğu plan doğrultusunda işini yapmaya çalışıyor. Ancak bir projeyi ortaya koyarken bunu kamuoyuyla paylaşma sorumluluğunu kendinde görmüyor. Buna rağmen yaptığı hizmetleri gerek sosyal medya gerekse belediye yayın organı aracılığıyla paylaşıp reklamını yapmakta başarılı olduğunu da söylemek mümkün. Tabi ki bu paylaşımlarında olumsuz yorumlara da muhatap olmuyor değil.

***

Yaklaşık 1,5 yıldan beri ilk kez katıldığım 1 Haziran meclis toplantısında kendisini biraz gergin gördüm. Meclis üyelerinden BBP’li Mehmet Çatalbaş ile girdiği bir konuyla ilgili söz düellosunda “Beni eleştirirken bundan sonraki açıklamalarınıza dikkat edin. Kelimelerinizi seçerek konuşun. Bundan sonra cevap vermeyeceğim. Savcılığa direkt iftira ve hakaretten suç duyurusunda bulunacağım. Ben eski belediye başkanları tavrında siyaset yapmıyorum”  diyerek muhalif meclis üyelerine parmak sallamış olsa da hizmet noktasında hakkını teslim etmek gerekir.

Özellikle en önemli projelerin başında yıllardır gündeme gelen Sahil Projesi ile ilçenin ortasından geçen kanalın rehabilitasyonu bulunuyor. Bunların yanında başta ilçe merkezi ile mahalle cadde ve sokakların asfaltlanması, kaldırımların genişletilmesi, cadde refüjlerinde bulunan ışıklandırma, park ve bahçe düzenlemeleri gibi birçok hizmeti yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Bir başka önemli proje de Yalı Mahallesi Sahil Park güney tarafında bulunan Lunapark’ın sözleşmesinin feshi ve buraya “Yaşam Merkezi” adıyla yeni bir proje başlatmasıdır. Gerek Sahil Projesi kapsamında Doğu Karadeniz Caddesi’nde kum erozyonunu önleme amaçlı yapılan beton kemer; gerekse Lunapark’ın yerine yapılan Yaşam Merkezi bazı eleştirilere konu olsa da yapıldığında nasıl bir tepki oluşacağını göreceğiz.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’yı sosyal ilişkiler açısından eleştirecek çok gerekçe bulunabilir. Ne var ki, onun davranışsal durumumdan çok daha önemli olanı yaptığı hizmetlerdir. Önemli olan da budur. Umarım Karasu güzellikleriyle konuşulan bir ilçe olur!