Kocaali

İmamoğlu: Buraya yerleşiyoruz

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Pazartesi günü Melen Barajı’nı ziyaret etti. DSİ İstanbul 14. Bölge Müdürü’nden çalışmalarla ilgi bilgi alan İmamoğlu, İSKİ’nin Melen ve çevresinde yaklaşık 500 Milyon liralık yatırıma başladığını söyledi. İmamoğlu, “Tabiri caiz ise buraya yerleşiyoruz” dedi.

 

DÖRT ÇALIŞMA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, beraberinde İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ile birlikte Kocaali’de devam eden Melen Barajı’nı ziyaret etti. DSİ 14. Bölge Müdürü Celallettin Ensar Şengül’den sürdürülen güçlendirme çalışmaları ile ilgili bilgi alan İmamoğlu, “Şu an barajda 4 ana hususta çalışma sürdürülüyor ve sürdürülecek. Bunlardan bir tanesi, barajın özellikle su geçirimsizliğini, gövde öncesinde sağlayan bir çalışma. İkincisi, gövdenin tümden membranla kaplanarak, su geçirimsizliğinin gövdede çatlakların yarattığı sürecin bertaraf edilmesiyle ilgili bir çalışma. Yine çıkış tarafında bir güçlendirmeyle beraber kaya dolguyla sürecin desteklenmesi. Bu gövdenin altında da zemin güçlendirilmesi diye 4 farklı işlemden bahsedildi. Bunlarla ilgili yoğun bir süreç işleyecek. Çalışmalar sürüyor” dedi.

YERLEŞİYORUZ

İSKİ’nin Melen ve çevresinde yaklaşık 500 Milyon liralık bir yatırım içerisinde olduğunu belirten İmamoğlu, “Özellikle havzayı koruyan, kolektörlerle bütün atık suları toplayan, baraja tek bir damlasının dahi akmayacağı bir biçimde sonraki safhaya aktaran tünellerin de yapımı dahil olmak üzere, çok ciddi bir yatırımın içerisindeyiz. Tünellerle beraber bu 500 Milyon TL’yi buluyor. Süreçleri başlattık, devam ediyoruz. Tabiri caizse, buraya yerleşiyoruz. Ayrıca çevre köylerin, çevre belediyelerin de bazı atık sularını bu kolektörlere aktarmalarıyla onlara da çevre adına bir katkı sunma zemini oluşmuş olacak. Bu bölgenin insanları, buradan ekmek yesin. Umarım bir an önce inşaat biter, su dolmaya başlar barajımıza. İSKİ de işlemlerimizi bitirir ve bu tesisimizin çevreye böyle bir faydası olur” şeklinde konuştu.