EkonomiKarasu

Ömür boyu bedava sağlıklı su için

 

Bölgedeki suların arıtmadan içilmesinin sağlık yönünden ciddi sakıncaları olduğunu söyleyen Damla Su İşletmecisi Fatma Ödek, ömür boyu sağlıklı ve leziz su içmenin arıtma cihazı sayesinde mümkün olduğunu söyledi. Ödek, 13 yıldan bu yana Karasu’da bu su arıtma cihazı sattıklarınız ve yüzde yüz müşteri memnuniyetine eriştiklerini söyledi. Fatma Ödek, Haber Müdürümüz Güler Çınasoğlu’nun sorularını yanıtladı.

ÖNCELİKLE SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

Aydın’da dünyaya geldim. 2009 yılında satış pazarlama gayesiyle Karasu’ya geldim. Bir daha da dönmek nasip olmadı. Burada işimizi devam ettirme kararı aldık. O günden bu yana da Karasu’da su arıtma sektörüne girdik. Baktık ki İstanbul ile Zonguldak arasında bu sektöre ihtiyaç var, biz de bu işi üstlenmeye karar verdik. Yaklaşık 13 yıldan bu yana da buradaki varlığımızı sürdürüyoruz.

 

BU BÖLGEDE SU ARITMAYA İHTİYAÇ GERÇEKTEN VAR MI? BİZİM MUSLUKTAN AKAN SULARIMIZ YETERİNCE TEMİZ DEĞİL Mİ?

Bizim sularımızda da Türkiye’nin her yerindeki sularda da arıtmaya ihtiyaç vardır. Ancak özellikle kimyasal kullanımı olan yerlerde su arıtılmak zorundadır.

 

KİMYASAL DERKEN BİZİM BAHÇELERDE KULLANDIĞIMIZ GÜBRELER DE BUNA DAHİL Mİ YOKSA SANAYİ ATIKLARINDAN MI SÖZ EDİYORUZ?

Bahçelerimizde kullandığımız gübreler, ot ilaçları bir şekilde yeraltı sularına oradan da içme suyumuza dahil oluyor. Bu da suyumuzda kimyasal bir kirlenmeye neden oluyor. Bunun arıtılması kesinlikle gerekli. Arıtılmamış sularda kanserojen riski çok yüksek.

SİZİN ELİNİZDEKİ CİHAZLAR BUNU NE KADAR SAĞLIYOR? HİZMETİNİZDEN NASIL EMİN OLABİLİYORSUNUZ?

Bizim ürünlerimiz kendi alanında çok üst düzey testlerden geçip Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan sertifika alıyor. Bununla ilgili ciddi sınavlardan geçiyor. Bu şekilde olmadan piyasada devam etme şansınız zaten bulunmuyor. Ürünlerimiz dünya ve Türk standartlarına uygun olmak zorunda. Yani ürünlerimize sadece biz kefil değiliz aynı anda devlet de bu işin denetiminde bulunuyor.

 

PEKİ, BİZ SUYU ARITTIĞIMIZDA MİNERAL DEĞERİNDE BİR DEĞİŞİM OLUYOR MU? YANİ BİZ YARARLI MİNERALLERİ KAYBEDİYOR MUYUZ YOKSA ONLARI KORUYACAK TEKNOLOJİYE SAHİP MİYİZ?

Bizim cihazlarımız yararlı mineraller ile zararlı yapıdakileri ayırmak üzerine programlanmış durumda. Dolayısıyla su arıtıldığında insan vücuduna yararlı olacak minerallerin kaybolmasını engelliyor.

SUYUN TADINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLUYOR MU?

Suyun tadında değişiklik derken elbette kimyasal ayrıldığında bir tat değişimi oluyor ancak suyun lezzeti artıyor ve suyu içtiğinizde sudan keyif aldığınızı hissediyorsunuz.

 

MÜŞTERİLERİNİZE NASIL GÜVENCE VERİYORSUNUZ? İNSANLAR GENEL OLARAK BU TİP SATIŞLARA ÖNYARGI İLE YAKLAŞIYOR. SİZE BAKIŞ AÇILARI NASIL OLUYOR?

Başlangıçta biz de pek çok önyargılı insanla karşılaştık. Ancak uzun süre aynı yerde aynı işi yapınca bir güven oluştu. Bu noktada kulaktan kulağa reklam modeli çok etkili oldu. Bizim ürünlerimizi kullananlar birbirine tavsiye etmeye başladı. Yani ürün kendiliğinden reklamını yaptı. Bunun sonunda da bahsi geçen önyargı yıkılmış oldu.

 

SU ARITMA CİHAZLARININ MARKALARI FARK EDER Mİ?

Kesinlikle fark eder. Her markanın kendine göre geliştirdiği özellikleri oluyor. Bizim ürünümüz piyasa standartlarının üstünde. Biraz önce bahsettiğim arıtmayı 700 maddeyi ayırt edebilecek durumda. Bu kadar detaylı bir arıtmayı yapan çok az cihaz mevcut. Ondan dolayı bizden su arıtma cihazı alanların memnun kalmaması mümkün değil.

EV TİPİ İLE SANAYİ TİPİ FARKLI MI OLUYOR?

Elbette. Evdeki arıtmanın boyutu da filtre ömrü de filtre sayısı da farklı oluyor. Sanayi tipinde daha sık filtre değiştirmek gerekiyor. Lokanta, restoran ve çay ocakları yoğun olarak cihazı kullanmak durumda kalıyor. Dolayısıyla çok daha güçlü bir cihaz ve daha fazla filtre olması gerekiyor. Bundan dolayı sanayi tipi ve ev tipi birbirinden ayrılıyor. İhtiyaçlara uygun olarak sanayi tipinin de kendi içinde farklı çeşitleri var.

 

FİLTRE DEĞİŞİMİ VE BAKIMLARI NASIL YAPILIYOR?

Ürünü ilk teslim ettiğimizde 6 ay boyunca filtre bakım ve değişimini ücretsiz olarak yapıyoruz. Bunun yanında bir yıllık süre sonunda filtre değişimi zorunlu hale geliyor. Sistemden bunun takibini gerçekleştiriyoruz. Birinci yılın sonunda müşterilerimizi ziyaret edip suyun PH’ını ölçüyoruz ve filtre değişiminin gerekli olup olmadığını tespit ediyoruz. Bunun ardından da düzenli olarak filtre takibini yapıyoruz. Yani müşterilerimiz filtresinin değişmesi gerekip gerekmediğini takip etmek zorunda kalmıyor. Satış sonrasında da müşterilerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz.

 

CİHAZINIZA NE KADAR GÜVENİYORSUNUZ? MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ NASIL TEMİN EDİYORSUNUZ?

Biz cihazımıza gerçekten çok güveniyoruz. Örneğin cihaz almak için gelen müşterilerimize su arıtması konusunda detaylı bilgi veriyoruz. Cihazın ne işe yaradığını uygulamalı olarak da gösteriyoruz. Tüm bunların yanında cihazımızı verdiğimizde ilk bir ay boyunca deneme süresi açıyoruz. Bu süre içinde müşterimiz memnun kalmazsa ürünü hiçbir gerekçe öne sürmeksizin ya da zorluk çıkarmadan geri alıyoruz.

BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR ŞEY OLDU MU? ÜRÜNÜ GERİ ALMANIZ GEREKTİ Mİ?

Söylediğim gibi bu durumla karşılaşmadık. Ancak satış esnasında imzaladığımız sözleşmede bu durumu beyan ediyoruz. Bununla ilgili bir durum yaşarsak da sorun çıkarmayacağımızı taahhüt etmiş oluyoruz?

 

ÜRÜNLERİNİZİN GARANTİ SÜRESİ NE KADAR?

Ürünlerimiz Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kapsamında ve tüketici haklarının gereği olarak 3 yıl garantili olmak zorunda. Ancak bizim ürünlerimizin garanti süresi 10 yıl. Yani fabrika garantisi 3 yıl üstüne 7 yıl da servis garantisi veriyoruz. Üç yıl içinde cihazın bozulması durumunda tamirat değil ürünü bire bir değişiyoruz. Geriye kalan yedi yıl içinde de servis hizmeti vermeye devam ediyoruz.

 

SU ARITMA CİHAZI LÜKS MÜDÜR İHTİYAÇ MIDIR?

Sağlık lüks müdür ihtiyaç mı? Öyle düşünmek lazım. Sadece lezzetli su içmiyorsunuz ki! Tüm zararlı maddelerden hem fiziki olarak hem de içerik olarak arınmış bir su içiyorsunuz hem de lezzetli su tüketmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla sağlıktan taviz vermek ya da tasarruf etmek mümkün olmadığına göre su arıtmadan da taviz vermek mümkün değil!

 

MÜŞTERİ İHTİYAÇLARI NE ŞEKİLDE? MÜŞTERİYİ YÖNLENDİRİYOR MUSUNUZ? EN ÇOK HANGİ CİHAZ TÜRÜ TERCİH EDİLİYOR?

Her bölgenin su kirliliği farklıdır. Biz tahlili yapıp müşterilerimize en uygun cihazı öneriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacının dışında bir ürün almasının önüne geçiyoruz.

 

SU ARITMAK PAHALI BİR İŞ Mİ?

Su arıtmak öncelikle sağlıklı bir iş. Dahası su arıtma işi bedavadan biraz daha pahalı. Su sürekli ihtiyaç. Ayrıca alınan şişeli kaynak sularında sürekli aynı markaya denk gelme ihtimali olmuyor. Bir yandan bunların sağlıklılık durumu kaynağında denetleniyor ancak satış süresince bekleme olduğunda damacananın plastiği suya sirayet edebiliyor. Tüm bunlar bir yana konulduğunda su arıtma işi, suyun tazeliği açısından, standardı açısından ve filtre değişimi yapıldıktan sonra ömür boyu bedava olması bakımından çok avantajlı. Tüm bunların yanında 10 yıl boyunca garantili olarak taze su tüketeceksiniz hem de ilk günkü standartta damak tadınız oluşacak.

 

SU SEBİLİ SATIŞ VE BAKIMI YAPIYOR MUSUNUZ?

Ev ve sanayi tipi arıtma cihazlarımızın yanında yine su sebili satışımız da mevcut. Arıtılmış sıcak ya da soğuk su talebi olan müşterilerimiz de oluyor. Yaz aylarında soğutulmuş, kış aylarında da ısıtılmış su talebi oluyor. Bunun yanında müşterilerimizin kendi sebilleri varsa onları da arıtmalı hale getiriyoruz. Bu şekilde sebil masrafına girmeden arıtılmış sağlıklı ve leziz su tüketme imkanı buluyor.

 

SEBİLLERDE GARANTİ SÜRESİ NE KADAR VE İNSANLAR KENDİ SEBİLLERİNE NASIL FİLTRE TAKABİLİR?

Sebillerde garanti süremiz üç yıl. Müşterilerimiz bize başvuruyor, biz sebillerinin modeline uygun filtreyi yerinde monte ediyoruz ve yine arıtma taktığımız müşterilerimizin takibini yaptığımız gibi sebil filtresi alan müşterilerimizin de yıllık standart takibine başlıyoruz. Filtre değişimi gereken süre geldiğinde de kendilerine ulaşıp bakım ve değişimi gerçekleştiriyoruz.

SEBİLLERDE DE EV TİPİ VE SANAYİ TİPİ FARK EDİYOR MU?

Kesinlikle. Nasıl ki arıtmada ihtiyacın yoğunluğuna göre ürün varsa yine sebilde de bu şekilde. Biz de öncelikle müşterilerimizin ihtiyacını tespit ediyoruz ve ona göre yönlendirme yapıyoruz.

 

ÖDEME KOLAYLIKLARINIZ VE KAMPANYALARINIZ OLUYOR MU?

Hemen her dönemde kampanyalı satışlarımız oluyor. Biz buranın esnafı olduğumuz için elbette biraz daha fazla tolerans tanıyoruz.

 

TAKSİTLİ SATIŞINIZ MEVCUT MU?

Kredi kartına 12 aya kadar taksit yapıyoruz. Bunun yanında kredi kartı kullanmayan ya da kullanmak istemeyen müşterilerimize elden taksit imkanı sunuyoruz. Elbette nakit alımlarda da indirim yapıyoruz.

 

SON OLARAK OKURLARIMIZA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Sağlıklı su tüketmek bir lüks değil ihtiyaç. Su arıtmak sağlıklı su kullanmanın en az maliyetli olanı. Hayatınızda bir kere ödeme yapıyorsunuz ve ömür boyu bedavaya sağlıklı ve leziz su tüketeceksiniz. Sağlıklı su tüketmek ve yukarıda bahsettiğimiz avantajlardan istifade etmek isteyenlerin Karasu Pazaryeri karşısındaki Damla Su firmamıza gelmeleri ya da 0507 035 92 64 numaralı telefondan bize ulaşması yeterli. Tüm okurlarınıza teşekkür ederim.