EğitimKarasu

Öğrenciler eğlenerek öğreniyor

 

Karasu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu’nda öğrenciler müzik dersini müzik atölyesinde işliyor. Öğrenciler atölyede hem ders işliyor hem de piyano, gitar, ukulele, melodika, bendir, boomwhackers ve darbuka gibi çeşitli enstrümanlar kullanıyor.

 

ÇEŞİT ÇEŞİT ENSTRÜMANLAR

Karasu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu öğrencileri, Müzik Öğretmeni Özge Yaya önderliğinde Müzik Atölyesi’nde derslerini işliyor. Müzik Öğretmeni Özge Yaya, “Okulumuzda, müzik dersi, teori ve uygulamalı olarak iki aşamada işlenmektedir. Bütün sınıflarda haftada bir saat zorunlu olarak okutulan bu dersi, bazı şubelerin seçmeli ders olarak almasına olanak sağlıyoruz. Böylelikle bazı şubelerin üç saate kadar müzik eğitimi görmesine fırsat sağlamış oluyoruz. Müzik atölyemizde öğrencilerimizin kullanabilecekleri piyano, gitar, ukulele, melodika, bendir, boomwhackers ve darbuka gibi çeşitli enstrümanlar bulunmaktadır. Sınıf seviyesine ve konunun içeriğine göre öğrencilerimiz enstrümanları diledikleri gibi kullanabiliyor” dedi.

 

HER ALANDA GELİŞİM

Ayrıca ders içi kazanımları daha eğlenceli hale getirmek için beden perküsyonu çalışmaları da yapmaktayız” diyen Öğretmen Özge Yaya, “Aynı zamanda istekli öğrencilerimizle oluşturduğumuz okul orkestramızla yıl içinde çeşitli etkinlikler de düzenlemekteyiz. Örneğin Sakarya Valiliği himayesinde, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ‘Sanat Sakarya Müziğin Sesine Kulak Ver’ projesinde Agora AVM’de verdiğimiz program bunlardan bir tanesidir. Ayrıca okulumuzun Ukelele Orkestrası ile okul bahçesinde ara ara dinleti yapıyoruz” diye belirtti. Okul bünyesinde bulunan özel eğitim sınıflarındaki öğrencilere de müzik eğitimi veren Yaya, “Bu sınıflardaki öğrencilerimize ritm ve orff eğitimi vererek bu öğrencilerimizin her alanda gelişmelerini amaçlıyoruz” diye belirtti.

 

İLGİ VE BECERİ

Karasu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu Müdürü Ahmet Ova, “Okulun bünyesinde bulunan müzik atölyesi ve diğer atölyeler sayesinde öğrencilerimizin ilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz. Amacımız bu atölyelerde öğrencilerimizin geliştirdiği içerikler sayesinde, okulumuzun adını sırasıyla ilçe, il ve ülke genelinde duyuruyor. Bir ülkenin en büyük gücünün yetişmiş, eğitilmiş insan olduğunun bilincindeyiz. Yolumuz uzun, eksiklerimiz var ama hayallerimiz ve çabamız her şeyin ötesinde” ifadelerini kullandı.