O projede ilk gün hata yapıldı

 

Yıllardır kanayan yara hale gelen Arifiye-Karasu Demiryolu projesi ile ilgili Sakarya’nın siyasetçileri Karasu için yetkililere seslendi. Demiryolu ihalesinin aceleye getirildiğini belirten Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, “2010 yılında ihalesi yapılan ancak bir türlü tamamlanmayan Arifiye-Karasu Demiryolu projesi ile ilgili en baştan hata yapıldı” dedi.

 

İHALE ACELEYE GETİRİLDİ

2010 yılında ihalesi yapılan ancak bir türlü tamamlanmayan Arifiye-Karasu Demiryolu projesi ile ilgili ilk hata yapıldığını belirten Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, “Tren hattının geçeceği hattın zeminin zaten kötü olduğu inceleme yapılmadan bile biliniyordu. Sakarya’nın özellikle ova kısımlarının altı balçık şeklinde zemini sağlam olmayan yapıda olduğu gizli bir şey değildi. Depremlerde zeminin kötü olması sebebiyle yıkıcı hale geliyordu. Ancak buna rağmen gerekli fizibilite çalışması yapılmadan ihale aceleye getirildi” diye konuştu.

İNANILIR GİBİ DEĞİL

Önemli açıklamalarda bulunan Serbes, “73 kilometre uzunluğunda çift hatlı demiryolu ihalesi 2010 yılında köprüler, viyadükler dahil 320 milyon liraya ihale edildi. Ancak 10 yılda 20 kilometre ıslah için 825 milyon lira ödendi. İş teslimi 320 milyon liraya ihale ettiğin demiryolu hattı için sadece 20 kilometresine 825 milyon lira ödeme yapılmış. Bu nasıl bir ihale, nasıl bir fizibilite çalışması, insanın aklı almıyor. Sayıştay raporlarına da zaten bu durum girmiş” ifadelerini kullandı.

DAHA ÇOK KONUŞURUZ

Serbes, “Şimdi geriye kalan 53 kilometrelik hattın 470 milyon liraya tamamlanacağı belirtiliyor. Bu da sağlıklı bir durum değil. Yarın bir gün bu para yetmedi denecek ve daha çok ödenek istenecek. İnşallah bu işi aceleye getirmezler. Hattın zemin ve diğer sorunlar umarım iyice araştırılmıştır. Yoksa bu projeyi daha çok konuşuruz, dururuz. Yazık, gerçekten çok yazık. Bu para halkımızın cebinden çıkıyor. Türkiye bir kuruşunu bile ziyan edecek durumda değil. İnsanlar iş, aş bekliyor. Paramızı hesapsızca çamura gömecek bir ekonomiye sahip değiliz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SAKARYA NEHRİ DEĞERLENDİRİLSEYDİ

Demiryolu taşımacılığının çok önemli olduğunu belirten Serbes, “Sanayinin gelişmesi ve özellikle Karasu Limanı’nın işler hale gelmesi bu açıdan hayati önem taşıyor. İnşallah Karasu Demiryolu hattı bir an önce hayata geçer. Proje 7 yıl gecikti. Bu çok uzun bir zaman. Düşünün bir çocuk doğuyor ve okul çağına geliyor. Ayrıca ekonomik olarak çok büyük kayıp anlamına geliyor. Gelişmiş ülkeler hammadde ve ürünlerinin büyük bölümünü suyolu -demiryolu ile sağlıyor. Keşke Sakarya Nehri değerlendirilmiş olsaydı. Sakarya Nehri ıslah edilerek taşıma için kullanılabilecek uygun ve ayrıca ucuz bir suyolu. Ancak ne yazık ki bu potansiyel değerlendirilemiyor. Sakarya imkanlarının farkında değil, farkında olsa bile bunu bu imkanlar değerlendiremiyor” dedi.

ZENGİNLİK İÇİNDE YOKLUK ÇEKMEYELİM

Bundan sonraki yapılacak projelerde ve ihalelerde aynı hataların tekrarlanmaması gerektiğini belirten Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, “Umarım bundan sonra bir proje yapılırken çok iyi düşünülür, araştırılır ve gerçekçi bir süreç ortaya konur. Yoksa bu projede olduğu gibi yıllar boş yere elimizden kayıp gider. Beceriksizlik, basiretsizlik yüzünden ülke olarak zenginlik içinde yokluk çekmeye devam ederiz” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı