Köşe Yazıları

O gün bugün müdür

 

6 Mart Pazar günü yapılacak olan Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçim yarışında artık son dönemece girildi.

Eğer son dakikada sürpriz gelişme olmazsa 3 adaylı yarışın sonucundan önce yapılacak olan seçim konuşmaları gündem olabilir.

Çünkü;

1996 yılından beri (26 yıl) Oda başkanlığı görevini sürdüren İlyas Balcı, bir dönem daha devam etmeyi düşünüyor.

Karşısında da 3 kez seçim kaybetmiş Cihan Emre ile ilk kez seçim tecrübesi yaşayacak Hüseyin Can bulunuyor.

Balcı bir dönem daha diyor ama sağlığı el verirse gelecek dönemde de neden olmasın?

Diyeceksiniz ki, bu kadar görev yaptıysa yerini neden başkalarına bırakmıyor?

Öyle kolay olmuyor, koltuğa veda etmek. O kültür bizim gibi Asya-Ortadoğu karışımı türünden statükocu ülkelere mahsus değil.

Bu konuda o kadar çok örnek var ki…

Ben de bu soruyu kendisine sordum. Yanıt; klişe açıklamalarda olduğu gibi “esnaflardan devam yönünde yoğun ilgi var” şeklinde oldu.

Kim bilir, belki de yerine uygun birinin (!) ortaya çıkmaması da bir gerekçedir.

Yaşlılığa ilişkin eleştirilere de; 1991’de seçildiği Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin halen başkanlığını yapan 67 yaşındaki Hasan Alişan’ı; Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel’i, Kocaali ESOB Başkanı Ali Yılmaz’ı,  Sapanca ESOB Başkanı İsmail Tanta, gibi isimleri örnek veriyor.

Haklı mı? Haklı.

Yaşlılık sorun değil demek ki…

***

Hakkını vermek lazım.

Balcı, görevde kaldığı süre içinde bu güne kadar karşısına kim çıktıysa kazanarak görevini devam ettirdi. Kendisini zorlayan bir aday olmadı.

Peki, şimdi olur mu?

Baktığımızda, karşısında “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” atasözüne örnek olabilecek son üç dönemdir aday olup her defasında kaybeden, Cihan Emre’nin yeniden aday olmasının yanı sıra, daha önce Ziraat Odası Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve idarecilik deneyimi olan Hüseyin Can var.

Cihan Emre dördüncü kez yine şansını deneyecek. Her seçimde ikinciliği kimseye bırakmadı. Demek ki Balcı aday olmasa belki de kazanacak.

Bu seçime ilk kez girecek olan

Hüseyin Can’ın alacağı oy çok önem taşıyor. Ancak bu oyları hangi adaydan koparacak onu göreceğiz.

Kendisi kısa süre önce adaylığını açıklamış olsa da az zamanda çok üyeye ulaştığı yönünde bilgiler aldık.

İkincilik önemli dedik. Şöyle açıklayayım:

Diyelim ki, Balcı yine kazandı, bir dört yıl daha görevine devam etti.

Gelecek seçimde belki de aday olmayabilir.

O zaman bu seçimde ikinci çok oy alan aday bir sonraki seçimde favori duruma gelir mi? Gelir.

Elbette hiçbir seçimin garantisi yok. Ancak bu siyasi bir seçim değil. O açıdan kim meslektaşlarına güven verebilirse, kim daha iyi çalışırsa o kazanacaktır!

***

Şu gerçeği de ortaya koyalım:

 

14 Şubat 2010 seçiminde İlyas Balcı’nın karşısında Cihan Emre ve Yasin Elmacı vardı. Toplamda 752 üyenin oy kullandığı ve 4 oyun iptal olduğu seçimi 446 oy alan Balcı kazanmıştı. Rakipleri Cihan Emre 257, Yasin Elmacı 45 oyda kalmıştı.

2 Mart 2014 yılında yapılan seçimde İlyas Balcı, yine kendisinden sonra en fazla oy alan Cihan Emre ve Hüseyin Yavuzyiğit’e karşı kazanmıştı. O dönemde de 552 oy ile diğer iki adayın toplam oyundan daha fazla oy almıştı.

4 Mart 2018 günü yapılan seçimde de Başkan İlyas Balcı, Cihan Emre ve Kadir Şevket Saka’ya karşı 1017 oyun 588’ini alarak yine her iki adayın toplam oyundan fazla oy alarak 16.Dönem Karasu Esnaf Odası Başkanlığına seçilmişti.

Dikkat edilirse Balcı girdiği son üç seçimde de rakiplerinin toplamından daha fazla oy alarak kazanıyor. Hani Ganyan Bayilerinde genellikle şöyle tahmin yapılır:

Favori… Plase… Sürpriz…

Bu seçimde de;

İlyas Balcı favori…

Cihan Emre plase…

Hüseyin Can sürpriz aday görülüyor!

“Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlık koltuğu kimsenin tapulu yeri değil. Elbet bir gün başkası oturacaktır. Çok ihtimal vermiyorum ama… Bakalım o gün, bugün müdür?”