EkonomiGündemKarasuKocaali

Müteahhitler Bakanlık’a başvuracak

Müteahhitler Bakanlık’a başvuracak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 34. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Murat Ekşi, hükümetin açıkladığı yeni evim kampanyasında müteahhitlerin yaşadığı sorunların çözümü için TOBB ile Hazine Maliye Bakanlığı’na resmen başvuracaklarını açıkladı.

 

Desteğimiz tam

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen orta gelirlilere yönelik konut kampanyası “Yeni Evim” kampanyası 16 Ocak’ta başladı. Kampanya 81 ilde geçerli olacak, ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor. Bu kapsamda 0.69’dan başlayan vade farkı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek. Hükümetin açıkladığı bu kampanyayı değerlendiren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı ve Murat Ekşi, bu kampanyanın durma noktasına gelen sektör için son derece önemli olduğunu kaydederek, “Müteahhitler olarak açıklanan bu kampanyanın son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Hem sektörümüzün hareketlenmesi hem de vatandaşlarımızın uygun şekilde konut sahibi olması konusu önemlidir” dedi.

Sağlıklı işlemeli

Açıklanan destek paketinin tüm iyi özelliklerine rağmen uygulamada bazı hassas sorunları olduğunu da ifade eden SATSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Ekşi, “Bu sorunlardan dolayı kredilerin sağlıklı bir şekilde vatandaşlarımıza kullandırılamadığını görüyoruz. Üyelerimiz ile bu konuda yaptığımız istişareler sonucunda komitemizi acil bir şekilde toplayarak sorunun giderilmesi için aldığımız kararı SATSO Yönetim Kurulumuza ilettik. Bu kararı ve başvurularımızı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Hazine ve Maliye Bakanlığına da iletilecek ve sorunun çözümü için takipçi olacağız” diye konuştu.

İnşaat süresi sorunu

Yaşadıkları sorunun inşaat süreleri ile alakalı olduğunu kaydeden Ekşi, “Bilindiği gibi bir konut projesi 2-3 yıl sürebiliyor. Yani bugün başlanan bir konut projesi 2025 yılında teslim edilebiliyor. Bu inşaat süreci içerisinde inşaat için alınan malzemelerin faturaları şirket muhasebesine işlenirken konut bugün ki şartlarda satıldığında aradaki enflasyona bağlı oluşan maliyet ve satış arasındaki fiyat farkı şirket muhasebesinde kar olarak görünmekte ve bu durumda hakkaniyeti olmayan vergilendirmeler çıkabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Bugünkü şartlarda hesaplanmalı

“Yani 2 yıl önce başlanan bir projenin maliyetinin bugünkü şartlarla hesaplanarak vergilendirilmesi yerine güncel maliyetler ile yapılması gerekmektedir” diyen Başkan Yardımcısı Ekşi, “Enflasyon muhasebesi inşaat sektörü için olmazsa olmazdır. Bu sorunlardan dolayı da inşaat firmalarımız yüksek kredi çekmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olamamakta ve yeni evim kampanyası da hedefine ulaşmakta bizlere göre zorluk çekmektedir. Bizlerin talebi bu güzel projenin hedefine tam ulaşması için enflasyon muhasebesi getirilmesidir. Konu ile ilgili tüm başvurularımızı yaparak takibini de üyelerimiz adına gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Murat Ekşi, kampanyanın hem vatandaş için hem de sektör için bir fırsat olduğunu söyledi.