Köşe Yazıları

Münir Ali Kara, “Ak Parti bunu hep yapıyor”

Ak Parti bunu hep yapıyor

Ak Parti’de aday belirleme sürecinin sonuna gelindi. Ak Parti’den yapılan açıklamada Sakarya’ya ilişkin değerlendirmelerin tamamlandığı ifade edildi. Bu ifadenin Sakarya’nın bütün ilçelerini mi yoksa sadece büyükşehri mi kast ettiği konusunda bir fikrimiz yok. Ancak öngörümüz Sakarya’nın tüm ilçeleri ile birlikte bittiği yönünde.
Yani bizim görüşümüze göre Sakarya’nın bütün belediye başkan adayları belirlendi. Karasu ve Kocaali de bunların arasında yer alıyor. Şimdi açıklamamız doğru olmaz ama bize gelen kulis bilgileri genel olarak doğru çıkıyor. Ancak yine de paylaşmak doğru değil. Neyse konumuz bu değil.
Muhalefet partileri nasıl adım atacaklarına ilişkin çeşitli planlara sahip. Bunun için muhalefet de adaylarını açıklamış değil. Şu an itibarıyla seçime 100 günden az bir süre kaldı ve Karasu’da net bir şekilde “ben adayım” diyen yok.
Daha enteresanı Karasu’da aday adayı olanların hepsini toplasan Yalı Mahallesi’nin muhtar adayı sayısına ulaşamıyorsun.
İnsanlar aday olmaya cesaret mi edemiyor yoksa bir bekledikleri mi var bilmiyorum. Ama seçime bu kadar az süre kala sahaya çıkmayan adaylar seçimi kazanma umutlarını da yitiriyor.
Zaman daraldıkça da aday çıkarak alınacak risk de büyüyecek. Ak Parti adayı açıklamakta işi ağırdan alarak seçimin gidişatını da belirlemiş oluyor. Bu şekilde sahaya çıkmaya hazırlanan muhalefet adayları en azından zaman kaybediyor ve sahaya çıkıldığında da artık çok geç olmuş oluyor.
Bu seçim süreci de bu şekilde gidiyor.
Seçimlere 100 günden az kala bakalım muhalefette kim nasıl bir girişimde bulunacak.

Sen kimsin peki

Ulusal konularda yazı yazmak pek alışkanlığımız değil. Biliyorsunuz. Ama dayanılmaz konular oluyor bazen.
Can Ataklı diye biri var (olmasa daha iyi ama ne yazık ki var). Kendine gazeteci diyen bu kişi Türkiye Cumhuriyeti Yasaları çerçevesinde hapiste bulunan kişilere destek veriyor. Açtığı sosyal medya canlı yayınında da “Bu öcalan ve kavala’ya özgürlük isteyenlere hakkımı helal etmiyorum” diyen şehit yakınına ithafen “Sen kimsin lan sen kimsin! Şehit babası olunca canının istediğini söyleme hakkın mı var” diyor.
Şehit babası olunca istediğini söyleme hakkın yok ama kendi kendini gazeteci ilan edince istediğini söyleme hakkın var öyle mi!
Bu ülkede şehit babasının söyleyemediğini hiçbir gazeteci söyleme hakkına sahip değildir. Bunu buraya not olarak düşmek için yazdım. İçimden geçenleri yazmaya ahlakım elvermediği için kaleme dökmüyorum, birilerine saygı duyduğum için ya da ceza alacağımdan endişe ettiğim için değil!

Ekşi aday olur

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu’daki yedili masadan umudunu kesmiş durumda. İyi Parti ile uzlaşı sağlanamadığı için yola kendi adayları ile çıkmaya karar verdiler. Melih Erol ısrarları sonuç vermedi. Kendi içlerinden bir prestij adayı çıkarmak ile iddialı aday çıkarmak arasında tercihte bulunmak lazım.
Prestij adayı çıkarırsanız seçimde temsil edilir, kemik oyununuzu görürsünüz ama bir seçim dönemi kaçırmış olursunuz. İddialı aday çıkarırsanız adayın bazı isteklerini dikkate almanız gerekir. Hatta partinizin bazı ilkelerini ihlal etmeniz bile söz konusu olabilir. Sizin partinizden olmayan ama oy getirecek isimleri listeye koymak zorunda da kalabilirsiniz.
Tüm bu koşullar altında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Karasu’da Taşkın Ekşi ile seçime girmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ekşi 5 yıldan bu yana CHP çatısı altında siyaset yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de Karasu Belediye Meclisi’nde de CHP Grup kararlarına harfiyen uydu. Yani bu beş yıllık süre içinde hem il ile hem de ilçe ile uyumlu çalışabileceğini gösterdi.
Ekşi’nin oy potansiyeli olduğunu düşünenler arasında yer alıyorum. Seçimlerin olmazsa olmazı maddi meseleler. Ekşi’nin maddi konuda da güçlü olduğunu bilenlerdeniz. Parti ilkeleri ile çelişme noktasında ise CHP’nin en az sorun yaşayacağı isimlerden biri Taşkın Ekşi olur.
Bunun için bizim görüşümüze göre CHP’den Taşkın Ekşi’nin aday çıkması sürpriz olmaz.

İyi Parti bu hafta

İyi Parti’de sessizlik sürüyor. Bu sessizlik fırtına öncesi sessizlik mi yoksa ölüm sessizliği mi bilmiyoruz.
Ama iyi ve iddialı bir aday ve birden fazla partinin katılımı ile bir mini ittifak kurulacağına ilişkin duyumlar alıyoruz. Bu ittifak içinde İyi Parti amiral gemisi olacak. Saadet ve Zafer Partileri ile Gelecek Partisi de bu ittifakın içinde yer almayı planlıyor. Deva Partisi ise yola kendi adayı ile devam edecek.
Bu ittifakın gücünün ne olacağı, sahada nasıl karşılık bulacağı ise bizce belirlenecek adayın ismi ve hangi parti logosu ile seçime gireceği gibi bileşenlere bağlı.
Bekleyip göreceğiz.

Yeni yılda adaylar sahada olur

Ak Parti 15 Ocak’ta tüm adaylarını açıklamış olacak ve bir tanıtım toplantısı düzenleyecek. Karasu ve Kocaali’nin adaylarının bu hafta netleşmesinin ardından muhalefet partileri de adaylarını açıklayacaktır. Hatta Ak Parti’nin adayını açıkladığı günün ertesinde tüm partiler adayları ile sahadaki yerini alacaktır.
Yani genel seçimde olduğu gibi sular ısınmadan kaynayacak.
Yeni yılın ilk haftasında tüm partiler seçim için yol haritalarını çizmiş olur.