KarasuSiyaset

Mücadelemiz sürecek

 

CHP Karasu Kadın Kolları Başkanı Sultan Cengiz Doğu, 17 Şubat 1926’da TBMM tarafından kabul edilen Türk Medeni Kanunu’nun 96. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. “Ak Parti iktidarının kadın erkek eşitliğine inanmayan zihniyeti, her geçen gün kazanılmış haklarımızı aşındırdı. Hepimiz eşit, hepimiz tok, hepimiz güvende, hepimiz özgür oluncaya dek mücadelemiz sürecek” dedi.

 

DEV ADIM

CHP Karasu Kadın Kolları Başkanı Sultan Cengiz Doğu, basın açıklamasında bulundu. Başkan Doğu, “96 yıl önce bugün, Türk Medeni Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesi, kadının insan hakları açısından dev bir adımdır. Bu yasa kadını ve erkeği yurttaşlık temelinde eşitlemiştir. Erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmasına ilişkin düzenlemeler kaldırılmış, tek eşle evlilik esası getirilmiştir. Kadınlara boşanma, mahkemede tanıklık yapma, eşit miras, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf yapma hakkı tanınmıştır” ifadelerini kullandı.

 

EŞLER ARASI EŞİTLİK

1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Medeni Kanunu ile de aile hukuku kuralları günün değişen koşullarına uygun hale getirilmiştir” diyen Doğu, “Aile reisi kocadır hükmü değiştirilmiş, evlilik birliğinde kadın ve erkeğe eşit söz hakkı tanınmıştır. ‘Evin seçimini kocanın yapacağı’ hükmü değiştirilerek, eşlerin oturacakları evi birlikte seçmeleri hüküm altına alınmıştır. Evlilik birliğinin giderlerine yalnız malvarlığı ile değil emekleriyle de katılabilme olanağı sağlanmıştır. Ayrıca evlilik sona erdiğinde evlilik sürecinde edinilen malların paylaşımında eşler arası eşitlik sağlanmıştır” sözlerini kullandı.

 

NAFAKAMIZA GÖZ DİKİLDİ

Başkan Doğu, “Ak Parti iktidarının kadın erkek eşitliğine inanmayan zihniyeti, her geçen gün kazanılmış haklarımızı aşındırdı. 2017 yılında müftülere resmi nikah yetkisi tanındı. Böylece laik hukukun simgesi olan Medeni Kanunu’muzla sağlanan hukuk birliği göz ardı edildi. 2021 yılında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gece yarısı kararı ile kadının yaşam hakkını savunan İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edildi. Şimdi de kadının nafaka hakkına göz dikildi” diye belirtti. Boşanma sonrasında taraflara üç çeşit nafaka hakkı tanınır diyen Doğu, “Bunlar, tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasıdır” dedi.

 

SÜRESİZ DEĞİL

Nafakalar süresiz değildir” diyerek sözlerine devam eden Başkan Sultan Cengiz Doğu, “Alacaklının yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde ortadan kalkar. Buna ek olarak, alacaklı tarafın bir başkasıyla fiilen evlenmiş gibi yaşaması, işe girerek yoksulluğunun ortadan kalkması durumunda da mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Ayrıca, mali durumların değişmesi halinde nafaka miktarının azalmasına karar verilebilir. Kadınlar tarafından talep edilen yoksulluk nafakasının oranı yüzde 70’tir. Çünkü davalara taraf olan kadınların yüzde 45’inin herhangi bir geliri yoktur” diye belirtti.

 

YENİ MAĞDURİYETLER

Aile hukukunda zorunlu arabuluculuk uygulaması getirilmeye çalışılıyor” diyen Doğu, “Bu düzenleme hayata geçirilirse, kadınlar açısından yeni mağduriyetler yaratılacak. Örneğin, kadın şiddet uygulayan erkek ile aynı masada uzlaşmaya zorlanacak. Ak Parti hükümeti boşanmaları hızlandırarak, dava süresince yoksullaşan tarafa ve çocuğa bağlanan tedbir nafakasını da ortadan kaldırmayı planlıyor. Boşanma davası süresince aile konutunda kadın ve çocukların yaşamasına karar verilebiliyordu. Oysa getirmeye çalıştıkları yeni düzenlemede, kadın ve çocuklar birkaç ay içinde aile konutundan çıkarılabilecek” dedi.

 

KARARTILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Biz bu hakları büyük mücadeleler sonunda kazandık” diyen Başkan Doğu, “Cumhuriyetimizi kadın, erkek beraber kurduk. Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki, eşit, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan bir Türkiye’yi yeniden hep birlikte inşa edeceğiz. Aydınlık bir gelecek tasarısıyla kurulan Cumhuriyetimizin karartılmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüm kadınları ve eşitlikçi erkekleri Medeni Kanunumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bugün bizimle dayanışma herkesi selamlıyoruz. Hepimiz eşit, hepimiz tok, hepimiz güvende, hepimiz özgür oluncaya dek mücadelemiz sürecek” diyerek açıklamasını sonlandırdı.