Köşe Yazıları

Miyopi (Uzağı görememe)

Miyopi, gözün yapısının normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememesidir. Miyopide göze gelen ışınlar retinanın üzerinde değil de önünde odaklanır.

Miyop olan insanlar uzaktaki nesneleri ve işaretleri görmede zorluk çeker, ancak yakın olan nesneleri açıkça görebilirler.

Miyopi, en yaygın göz bozukluklarından biridir. Çoğunlukla okul çağında (7-10 yaş arasında) belirti verir ve yetişkinlik dönemine kadar artış gösterir.

Belirtiler

Miyoplar uzağı görememeye bağlı olarak gözlerini kısabilirler ve bu da baş ağrısına yol açabilir. Bunun dışında miyop belirtileri kısaca:

-Uzaktaki cisimleri bulanık görme,

-Gözleri kısarak bakma,

-Göz yorgunluğunun neden olduğu baş ve göz ağrısı,

-Araç kullanırken, özellikle geceleri görme zorluğu (gece miyopisi)

-Yol işaretlerini okumakta zorlanma.

Miyoplar kitap okuma ve bilgisayar kullanımı gibi yakın görüş aktivitelerinde sorun yaşanmaz.

Ancak uzağı görememek günlük aktivitelerinizi yerine getirmenizi zorlaştırabilir. Yukarıdaki belirtilerin ortaya çıkması halinde bir göz doktoruna başvurmayı ihmal etmeyin. Miyopi; gözlük, kontakt lens ve lazer tedavisiyle düzeltilebilen bir sorundur.

Çocuklarda miyopi belirtileri

Sıkça ve ısrarla gözlerini kısarak bakması,

Televizyona yakın oturma ya da sınıfın en önünde oturması,

Uzaktaki nesneleri fark etmemesi,

Çok sık göz kırpması,

Gözlerini sık ovalaması.

Kısaca, çocuğunuzun miyop olup olmadığını ise okulda tahtaya gözlerini kısarak bakmasından, evde televizyonu yakından izlemek istemesinden düzenli olarak gözlerini kısma hareketi yapmasından anlayabilirsiniz. Çocuklarda rutin göz muayeneleri göz sağlığı için çok önemlidir. Bu muayeneler:

-Doğumdan sonraki 6 ay içinde

-2, 5-3 yaş arası

-Okula başlama öncesi

-Okul döneminde 1 ya da iki yılda bir yapılır.

Miyop dereceleri nelerdir?

Miyopi 3 derecenin altındaysa “hafif miyopi”; 3-6 derece arasındaysa “orta seviyede miyopi” ve 6 derecenin üstündeyse “yüksek miyopi” olarak adlandırılır.

Uzağı görememe problemi, gözün uzamasına bağlı olarak 18 yaşına dek artar. Ancak 18 yaşından sonra da özellikle fazla yakın görüş aktivitesi (okuma, ekran/cep telefonu kullanımı, gibi) yapanlarda ilerleme devam edebilir. Miyopinin doğal seyrinde kendiliğinden azalma olmaz.

Tedavi yöntemleri

Gözlük ve kontakt lensin yanı sıra lazer veya göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Miyopinizin derecesine bağlı olarak, gözlük veya kontakt lenslerinizi her zaman kullanmanız gerekebilir.

Gözlük takmak, miyopinin derecesini düşürmez. Ancak gözlük veya kontakt lens kullanılmazsa dereceler daha hızlı ilerler.

Miyopide, gözlük ve kontakt lens dışında, lazer ve göz içi mercek tedavileri kullanılır.

Lazer ve göz içi mercek yöntemi

En yaygın olarak kullanılan yöntemler LASIK, Femto LASIK, i-LASIK ve PRK uygulamalarıdır.

LASIK miyopi için en yaygın ameliyat yöntemidir. Cerrah korneanın üstünde ince bir flep oluşturmak için bir lazer veya başka bir alet kullanır. Korneayı başka bir lazerle şekillendirir ve kapağı tekrar yerine doğru hareket ettirir.

PRK ile lazer göz ameliyatında, korneayı şekillendirmek için bir lazer kullanır. Bu, korneanın eğrisini düzleştirir ve ışık ışınlarının retinaya tam odaklanmasını sağlar.

Miyopide lazer ameliyatı gerekli midir? 

Uzak görüş probleminde lazer; gözlük veya kontakt lens kullanmayı tercih etmeyenlere önerilir. Lazer sonrası yüzde 100 sıfır numara garantisi yoktur ama miyopi için lazer olan 100 kişinin yaklaşık 95’i gözlük veya kontakt lenssiz tam görebilir.