Karasu

Milyonlar çamura saplandı

 

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, 2011 yılında başlanan, ancak zemin bataklık olduğu için bir türlü bitirilemeyen Adapazarı-Karasu Demiryolu hattını yerinde inceledi. Ergül, projenin bir an önce başlanıp bitirilmesi çağrısında bulundu.

 

ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

2011 yılında başlanan ancak zemin bataklık olduğu için bir türlü bitirilemeyen Adapazarı – Karasu Demiryolu hattını yerinde incelemelerde bulunan Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül yetkililere seslendi. 2010 yılının Kasım ayında 320 milyon liraya ihale edilen projenin 7 yılda bitirilmesinin hedeflendiğini belirten Ergül, “Demiryolu ihalesi ile ilgili beklenen olmadı. İhale bedeliyle ancak demiryolu bağlantısının Söğütlü’ye kadar olan yüzde 35’lik bölümü yapılabildi. Temeli atılan köprü ayakları ise bataklık içinde çürümeye terk edildi” şeklinde açıklamalarda bulundu.

UTANÇ VERİCİ

Yaklaşık 10 yıldan beri toprak altında kalan ve milyonlar harcanan projenin gün yüzüne çıkmak için çırpındığını belirten Ergül, “Uzun yıllardan beri yapılamayan demiryolu inşaatından dolayı ülkemizin en verimli tarım alanları ekilememek olup tarıma büyük bir zarar verilmektedir. Demiryolu projesinden yaklaşık 1 yıl sonrasında başlanan bir diğer proje olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi tamamlanıp hizmete açılırken, 2011 yılında başlanan Arifiye – Karasu Demiryolu projesine halen başlanmaması utanç vericidir. Maalesef iktidar Partisi Sakarya milletvekilleri bu 10 yıllık sorunu görmezlikten geliyorlar. Şimdi ise bu projenin Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan etüt projesine göre 2021 yılında tamamlanacağı planlanıyor” dedi. Gülcan Elmalı