Köşe Yazıları

Kenan Tiryaki, “Milli takım Montella ve Harakiri”

İçimi acıtan çok önemli bir konuyu yazarak başlayayım yazıma. Kaliteli yabancı hocaya veya oyuncuya asla karşı olmadım ama milli takım söz konusu olunca ne yalan söyleyeyim “kanıma dokunuyor” arkadaş.
İsviçre milli takımının başında bir Türk hoca var kariyeri ve başarıları ortada,bizde bir İtalyan hoca var futbolculuğu dışında başkada bur başarısı yok bilen varsa söylesin.
Hani birde şu konu var azıcık dokunmasam olmaz. Avrupa kupasına katılan 24 ülke var ve inanır mısınız VİZE uygulanan tek ülke biziz. Neden acaba? Kıskandıkları için olmasın sakın…
Yani demem o ki “el, elin eşeğini türkü çığırarak ararmış”
Hani Japonların bir harakiri yapma teknikleri vardır ve bu eylemi onlardan başka kimse hakkıyla uygulayamaz, bir tek farkla bizim A milli takımın başındaki hoca!! Hariç.
Bu değerli! hoca Avrupa kupası turnuvasından önce yaptığımız hazırlık maçları dahil olmak üzere oynadığımız her maçta hara kiri yaptı ve devam ediyor ısrarla. Avrupa şampiyonası başladı ve ilk maçta bizi melekler korudu ve 3-1 kazandık. Kime karşı? adı sanı hiç duyulmamış futbolda 3.dunya ülkesi bir takım olan Gürcistan’a karşı.
Son on dakikada maçı 4-2 alabilirlerdi ama şans bizden yanaydı biz aldık.
İkinci maçta ise yine hocamız MONTELLA macera aradı ve ilk maçı kazanmış bir takımı ve kadroyu bozarak ilk on birde ki beş oyuncuyu keserek hiç şansı olmayan oyuncuları aldı ilk on bire. Adam sanki hazırlık maçı oynuyor deneme tahtasına çevirdi milli takımı ve sonuç malum Portekiz’e 3-0 yenildik. Daha doğrusu hoca hediye etti maçı Portekize.
Aslında emin olduğum bir konu var. Kadroyu hoca yapmıyor. Hani çok bilmiş futbol sorumlusu biri var ya soy adı Altıntop olan hah işte o ve yapıyor, TFF başkanı ile birlikte.GS dan ilk on birde 5 oyuncu varken İki Adanademir spordan öğrencileri olan Samet ve Yunus, FB’den Ferdi ve sakatlığı geçmemiş İsmail, Avrupa’dan Bir Hakan Çalhanoglu, Birde Zeki…
İlk maçta yılın gollerini atanlar Mert Müldür ve Dünyanın gözü üzerinde olan Arda Güler’i ve Kenan Yıldız’ı ayrıca Kaleci Mert’i takımdan kesiyorsun. Kime ve hangi akla hizmet ediyorsun kardeşim sen.
Şapkadan tavşan çıkarma modası çoktan geçti.
Bakın şöyle kısa bir analiz yapayım.
Maç başlamadan bir saat önce sosyal medyada aşağıdaki paylaşımı yapmıştım aynen aldım ve ekledim köşe yazıma
Kaleci Altay Son 1 bir senede Man. United ile sadece 1 maça çıkmış. Ülkede Başka Kaleci mi Yok ?Hakan Çalhanoğlu.10 Yıldır A Milli Takım Forması Giyiyor dolu dolu oynadığı bir maç yok.Orkun Kökçü 2020’den beri A Milli Takım Forması Giyiyor, katkısı 0 1.. Barış Alper iyi futbolcu ama forvette nasıl onunla başlarsın? Juventus’dan Kenan Yıldız dururken. Yunus, Ardanın bırakın sol ayağını sağ ayağı kadar bile değil. Mert Müldür ilk maçtaki performansı ON tane Zeki eder. Bu kadroyu hoca yapmamış emin oldum. Kesin ALTINTOP ve TFF başkanı yapmış.
Neyse ki hocaya rağmen hala guruptan çıkma şansımız sürüyor. Üçüncü maçımızda en kötü ihtimalle berabere kalırsak ikinci etaba kalırız, tabi hoca bu sefer şapkadan cin çıkarmaya çalışmaz ise.
Maçtan sonra hoca! Röportaj veriyor medyaya. Özrü kabahatinden büyük misali. “Yorgundular sakatlık olmasın diye falan fıstık” diye.
Aslında bütün suç Arda da bence!
Biraz ironi yapalım.
Eee Arda efendi, 100 milyon Euro’ya transfer olan Bellingham ile rekabet etmek kolay, sıkıyorsa İngiltere 2. Lig’de kadroya giremeyen Galatasaraylı Yunus Akgün ile rekabet et! İşte bütün mesele.
Bende diyorum ki hocaya Ronaldo 39 yaşında yorgun değil. Pepe 41 yaşında yorgun değil, formda olan 18 yaşındaki Semih Kılıçsoy ve 19 yaşındaki Arda Güler, Kenan Yıldız yorgun öylemi?
Ha birde Ajaks ta oynayan ve milli takım kadrosuna çağrılan Ahmetcan Kaplan diye bir oyuncumuz var. Ajaks kulübü Portekiz maçından sonra sosyal medyadan bir paylaşım yaparak TFF’yi etiketledi ve bu oyuncularının oynatılmadığı için tepki gösterdi. Yani tepki gösteren gösterene ama adam çıkmış TV ye yedek kulübümüzde 4 forvet oyuncusu görev beklerken tek şut atamayan Barış Alper’i ısrarla forvet oynattıgı için kendini savunuyor. Pişkinlik mi bunun adı yüzsüzlük mü bilemedim.
Tabi bizde yedik!
Biz ülkemiz de Futbolu bırakma yaşına gelenlere milyon dolarlar akıtırken EURO 2024 e genç bir kadro ile gelen İspanya futbol dersi veriyor. Hırvatistan’ı net skor ile 3-0 yendikten sonra İtalya’yı da 70 dk sahasında hapsetti sağlı sollu iki müthiş yetenek var biri 16 diğeri 21 yaşında  16 yaşında ki  Lamine Yamal adam eksiltmesi hızı yeteneği müthiş 21 yaşındaki  Nico Williams  İtalya’nın Solunu çökertti  İspanya’da eksik gördüğüm golcü   bu şunu gösteriyor böyle genç kadro bir 10 -15 yıl Avrupa ve dünya kupasına damga vurur bu turnuvada olmasa sonrakinde  buda alt yapının önemini gösteriyor.
Birde Almanya takımını irdeleyelim. Almanya milli takımda olan oyuncular saha içerisinde yapılması gerekenleri nasıl yapılacaksa Öyle yapıyorlar örnek verirsek tek pas yapılacaksa tek pas yapıyor kontrol ve sonra pas verecekse pas veriyor. uzun top atılacaksa uzun top atıyor kısa pas yapılacaksa kısa pas yapıyor kenarlara giden top hiçbir zaman altı  kişinin arasında çalımla girip  sonra pas verilmiyor orta yapılacaksa orta  yapıyor yapılmayacaksa da orta yapmıyor .peki saha içerisinde oyuncuların topa göre durduğu  yerler .Yani pozisyon alma.  Harika.
Bu futbolu doğru oynuyorlar demektir. Futbolculara yüklenenler bir program içerisinde sahada çok güzel işliyor. Antrenörde saha dışında çok fazla müdahale etmeden bizim gibi seyredip keyif alıyor.
Yani sistemleri oyun karakterleri oturmuş ve planlı programlı oynuyorlar biz buna takım oyunu diyoruz futbolda.
Bizde mi? Sistemimiz mi? Ekolümüz mü? Futbolumuz mu?
Bir Erzurum özlü sözü ile “çala matara Allah kurtara…”
Sağlık ve esenlikle kalın.