Köşe Yazıları

Melatonin ne işe yarar

 

Vücutta uyku ve uyanıklık zamanının belirlenmesini sağlayan melatonin, havanın kararması ile birlikte salınımı başlayan ve geç saatlerde salımını zirve yapan bir hormondur. Güneş ışığının ve yapay ışıkların direkt olarak salınımını etkilediği melatonin hormonu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Vücudun biyoritminin düzenlenmesinde de önemli etkiye sahip olan melatonin, aynı zamanda pek çok fizyolojik işlev üzerinde de etkilidir. Melatonin diğer işlevlerinden bazıları şu şekilde sıralanır:

Uyku süresinden bağımsız olarak uyku kalitesini artırır. Verimli bir uyku için sirkadiyen ritim oldukça önemlidir. Melatonin seviyesinin normal sınırların altında olması uyku bozukluklarına yol açabilir.

Gösterdiği antioksidan etki sayesinde hücrelerin hasar görmesini engeller.

Enfeksiyon ve bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlar. Göz sağlığı için son derece önemlidir.

Farklı kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlar. Yapılan araştırmalar özellikle meme ve kolon kanseri üzerinde melatonin önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Akut pankreatit ve böbrek enflamasyonu üzerinde olumlu etki gösterir.

Uyku bozuklukları ve anksiyete için kullanılan benzodiazepin grubu ilaçların doz azaltımında görülen yoksunluk belirtilerinin azaltılmasına yardımcıdır.

Stres faktörünün bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini azaltır.

Kalp damar sistemi üzerinde koruyucu etkisi vardır.

Melatonin düzeyi nasıl artırılır?

Melatonin düzeyinin normal değerlerin altında olması, başta insomnia olmak üzere pek çok uyku bozukluklarına yol açar. Aynı zamanda yorgunluk, hâlsizlik, çarpıntı, kaygı bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik ve işlev bozuklukları gibi pek çok rahatsızlığa yol açabilir. Melatonin hormonunun bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu ve stresi azaltarak yaşam süresini artırdığı ve yaşlanma belirtilerini azalttığı yönünde çalışmalar bulunur. Karanlıkta salınan bir hormon olan melatoninin, vücut üzerindeki etkilerinin pek çoğu henüz kanıtlanmamış olsa da bu konudaki bilimsel araştırmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Melatonin düzeyini artırmak için sigara ve alkol tüketimi tamamen bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra kahve tüketiminin sınırlandırılması ve stresten uzak durulması melatonin salınımının artmasını sağlar. Gece yarısından önce uyumak, akşam yenen yiyecek miktarını azaltmak melatonin üretimini artırır. Ayrıca gece yatakta telefon ile vakit geçirmemek, gece lambası kullanmamak ve odayı tamamen ışıktan izole etmek de melatonin üretimini destekler. Eğer siz de uyku problemi çekiyor ve yeterince dinlenmemiş olarak uyanıyorsanız, uzman bir hekime başvurarak melatonin seviyenizi ölçtürebilir ve hekim tarafından önerilirse melatonin takviyesi alabilirsiniz.