Maskeler fora

 

2020 Mart ayında başlayan ve tüm ülkeyi saran kovid-19 vakalarında bugüne kadar binlerce insan hayatını kaybetti.

Aradan geçen süre içinde aşıların da vurulmaya başlaması ile birazda ekonomik sorunlar nedeniyle pandemi kısıtlamaların kaldırıldığını görüyoruz. Ancak bu virüs tamamen yok olmadığı gerçeği ortada dururken ve mutasyona uğramış başka varyantlar ortaya çıkmışken insanların bu kadar rahat serbestlik içinde olmasına bir anlam vermek mümkün değil.

***

Geçtiğimiz yaz sezonunda olduğu gibi bu sezona da normalleşme kararlarıyla girildi. Sadece geçtiğimiz yıldan ayrı olarak kısıtlamaların büyük oranda kaldırılması oldu. Ne var ki,1 Temmuz’da başlayan normalleşme sürecinin ardından ülke genelinde vaka sayıları yeniden tırmanışa geçti.

1 Temmuz’da Türkiye genelinde 5 bin 288 kişinin testi pozitif çıkarken 42 kişi hayatını kaybetmişti. Bugün geldiğimiz yere baktığımızda aşılama oranları artmasına rağmen vaka sayılarının bir önceki günlere göre sürekli artarak 16 binlerin, vefat sayılarının da 50’nin üzerinde olması çok dikkat çekiyor.

***

Sakarya genelinde de vaka sayılarında artış yaşanırken, aşılama oranları da çok iyi gitmiyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak hazırlanan istatistiğe göre Sakarya, aşı sıralamasında (çok ilginç bir rastlantı Trafik Plakası da olan) Türkiye’de 54’üncü sırada yer aldı. Sakarya’da 18 yaş üstü birinci doz aşı oranı yüzde 58 dolayında açıklandı. Bu oran en az aşılama sırasında Sakarya’yı Marmara Bölgesi’nin son sırasına yerleştirdi.

26 Temmuz Pazartesi günü itibariyle, (yuvarlayarak söylüyorum) Sakarya’da toplam yapılan aşı sayısı 15 yaş üstü 800 bine ulaştı. 500 bin kişiye ilk doz koronavirüs aşısı uygulanırken, 300 bin kişiye de ikinci doz aşı uygulandı. 15 yaş üstü nüfus dikkate alınırsa ikinci doz aşının yeterli olmadığı ortaya çıkar.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yaklaşık 23 milyon kişi henüz aşı olmadığını belirterek 2. dozu olmayanların sayısının 17 milyon, çift doz aşı olup, 3. doz aşıya gelmeyenlerin sayısının 9 milyon civarında olduğunu açıkladı.

Bütün bu açıklamalara bakıldığında bir ciddiyetsizlik olduğu göze çarpıyor. Ancak burada bir tespit yapmak istiyorum. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yaptığı bazı açıklamalar da aşılama konusunda vatandaşları geri adım attırıyor. Örneğin; “Koronavirüs pozitif olup tedavisi tamamlanan ve 6 aylık süre sonunda 1.doz Biontech aşı yapılan, ikinci doz aşıya randevu verilenler için, önce ikinci doz aşıya gerek yok denilip, sonra da gerek duyulduğunu açıklaması toplumda karamsarlığa neden olmuştur. Bunlardan biri de bizzat benim. Buna rağmen bilimin doğruluğuna inanarak ikinci doz aşımı yaptırdım.”

25 Temmuz tarihli cumhuriyet.com.tr haberinde, Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi ve Boston College Üniversitesi Biyoloji bölümü mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş, Türkiye’nin kovid-19’da 4. zirvenin yükselişi içinde olduğunu söyledi.

“4. zirvenin yükselişi içindeyiz” diyen Altındiş, bayram sonrası yükselişin sebeplerini “1 Temmuz’da kısıtlamaların kaldırılması, dokuz güne uzanan tatil ve on binlerce insanın seyahat etmesi, düşük aşılama oranları ve Delta varyantı” olarak sıraladı.

***

Sizlerin de dikkatini çekmiştir. Özellikle turizm sahillerinde açık alanlarda hemen hemen maskeli vatandaş göremezsiniz. Bu alışkanlık kimi zaman kapalı alanlara da sirayet ediyor. Bu açıdan önümüzdeki günler kritik. Vakalar daha da artabilir. Kapanma konusunda yaz sezon sonu yeni kısıtlamalar uygulamaya girerse şaşırmam.

“Aslında bakılırsa bu bir dejavu.”

Zira 1 Haziran 2020’de kısıtlamaların kaldırılması sonrasında Ağustos’ta pek çok ilde yoğun bakımlarda artış dolduğunu görmüştük.

Delta Plus varyantlı vaka sayılarının da arttığı bir dönemde Türkiye’de halen iki doz aşısını tamamlayanların oranı nüfusun yüzde 25’ini karşılıyor. Yetkililer tek doz Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı koruyuculuk sağladığı fakat bunun çok sınırlı olduğunu açıkladı. Araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının tek dozunu olanların semptom gösteren Delta varyantına karşı yüzde 30 koruma sağladığı kaydedildi. Bu oranın düşük olduğu ve insanların mutlaka iki doz aşı olması gerektiğini açıklayan yetkililer ikinci dozdan sonra ise semptom gösteren Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağlandığı belirtildi.

Kimi illerde(Güneydoğu) aşılamalar çok düşük. “Toplumsal bağışıklık kazanılabilmesi için ülkenin her bölgesinde aşılamanın yeterli sayıda yapılması gerekiyor. Ya da aşılama zorunluluğu getirilmesi gerekiyor. Aksi halde bu şartlarda Ağustos zor geçecek. Üstelik ciddiyetten uzak, maskeler fora olarak!”