JAK Karasu’ya hayırlı olsun

 

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, bu haftaki basın açıklamasında Karasu’yu sevindirecek açıklamada bulundu. Kara, “Edindiğimiz bilgi, önümüzdeki günlerden itibaren Karasu’da 24 saat boyunca görev yapacak, nöbet usulü çalışacak Jandarma Arama Kurtarma Timi kurulacak” dedi.

 

SAATLER SONRA BAŞLADI

Haftalık olağan basın açıklamasını pazartesi günü yazılı bir şekilde gerçekleştiren Başkan Kara, “Bir önceki basın açıklamamızda dile getirdiğimiz konu ile ilgili elde ettiğimiz bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum” dedi. Kara, “Hatırlanacağı gibi Adatepe Mahallemizde gencecik bir çocuğumuz kaybolmuş, arama faaliyetleri saatler sonra başlayabilmişti. Emirhan Henden kardeşimizin cenazesi ancak sekiz günün sonunda bulunabilmiş ve acılı ailenin kederi biraz olsun hafiflemişti. Ancak bu durum bir gerçeği tokat gibi yüzümüze vurmuş, Karasu’da bir su altı arama kurtarma ekibinin kurulması elzem hale gelmişti” ifadelerini kullandı.

JAK KURULUYOR

Bir önceki basın açıklamamızda konuyu dile getirmiş, dört bir yanında deniz, akarsu ve göl bulunan Karasu’da bir an önce bir arama kurtarma ekibi konuşlandırılması gereğini ifade etmiştik” diyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Edindiğimiz bilgi, önümüzdeki günlerden itibaren Karasu’da 24 saat boyunca görev yapacak, nöbet usulü çalışacak ve çevre il ilçelere de anında müdahale edebilecek Jandarma Arama Kurtarma Timi kurulacağı şeklinde. Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde kurulacak bu timin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

SÜRPRİZ DEĞİL

Karasu nüfusu son bir hafta içinde ciddi artış gösterdi” diyerek açıklamasına devam eden Kara, “Bu durum da beraberinde belli aksaklıkları getirdi. İnsanın olduğu yerde suç olur. Karasu’nun bu yoğunluğu yaşaması sürpriz değil, beklenen bir durumdur. Daha önceki basın toplantılarımızda defalarca dile getirdiğimiz aksaklıklar ne yazık ki tekrar etmiştir. 65 bin nüfusa göre planlanan personelde ciddi değişiklik yapılmamış, Karasu’da görev yapan kamu çalışanları insanüstü gayret harcamak durumunda bırakılmıştır. Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne kalıcı personel takviyesi öncelik olmak durumundadır” dedi.

GÜVENLİK İHTİYACI

Güvenlik insanların birincil ihtiyacıdır” diyen Başkan Kara, “İlçede görev yapan çevik kuvvet ekipleri caydırıcı olmaktadır ancak kalıcı personel atamasının yapılması, personelin iş yükünü hafifletecek ve sorunun çözümüne kalıcı katkı sağlayacaktır. Öte yandan günde binin üstünde hastaya müdahale etmek durumunda kalan Karasu Devlet Hastanesi, acil servise yapılan güçlendirme ile yetinmek zorunda bırakılmamalıdır. Gerek aşılama sayılarındaki artış, gerek acil servisteki yoğunluk ve artan nüfusa bağlı travmalar çalışanları zor durumda bırakmaktadır” ifadelerini kullandı.

UZMAN PERSONEL

Başkan Kara, “Karasu Devlet Hastanesi’nin, Kocaali’deki hastanenin yetersizliğinden dolayı iki ilçeye hitap eden bir kurum konumuna geldiği de göz önüne alınırsa, bu hastanenin kalıcı uzman personel ile güçlendirilmesi elzem haldedir. Ağustos ayında artacak olan turist ve yazlıkçılara ek olarak fındık işçilerinin de geleceğini düşünürsek, ihtiyacın ne boyutlarda olacağı daha iyi anlaşılacaktır. Bu konu ile ilgili, yetkililerin bir an önce harekete geçmesi ve bu sorunun bir daha gündeme gelmemek üzere çözülmesi gerekmektedir” dedi. Başkan Kara, aşı faaliyetlerindeki düşüş hızına da dikkat çekerek, “İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün her türlü gayretine karşın, tedbirlerin gözden kaçırılmaya başlandığı dikkat çekmektedir. Aşılanma konusundaki hassasiyet, tedbirlerle desteklenmeli ve hiçbir gevşemeye müsaade edilmemelidir” dedi.

FİYAT BELİRSİZLİĞİ

İlçemizin temel geçim kaynaklarının başında fındık gelmektedir” diyen Başkan Kara, “Bu aylarda, gerek çocuğunu evlendirmeyi planlayan gerekse yatırım yapmaya hazırlanan üreticilerin belirsizlik içinde bırakılmaması gerekmektedir. Fındıktaki fiyat belirsizliği her dönem üreticinin heyecan yaşamasına neden olmaktadır. Bu konunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulmasının yolu basittir. Çok büyük bir kısmı ihraç ürünü olan fındığın fiyatı dövizle paralel olarak ayarlanabilir. Bu şekilde fındık üreticisinin hayatı da istikrara kavuşur. Bu konuda girişimde bulunan meslek kuruluşları, siyaset mekanizması tarafından desteklenmeli ve üreticilerin olası mağduriyetlerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Fındık fiyatının açıklanmasından daha mühim olan kalıcı bir fiyat politikasının tespit edilmesidir. Yetkililerin fındık fiyatını bir an önce açıklaması ve açıklanan birim fiyatın bundan sonraki fiyat istikrarının da habercisi olmasını temenni ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.