Karasu

Kuzeyin Yıldızları yeniden

 

Kuzeyin Yıldızları, Erasmus+ projesi ile pandemi nedeniyle ara verdiği faaliyetlerine geri dönüş yapıyor. Proje Koordinatörü İsmail Hakkı Yavuzyiğit, gençlerin bu kapsamda yapılacak olan projeler için hazırlıklarını tamamlamak üzere olduklarını söyledi.

 

AVRUPA ORTAKLIĞI

İlçedeki gençleri, ulusal boyutta düzenlenen festivallerde halk dansları ile sahne aldıran İsmail Hakkı Yavuzyiğit, koordinatörlüğüyle bu kez de Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylanan ve desteklenen Erasmus+ projesi ile gençleri buluşturacağının bilgisini verdi. Sağlıklı Yaşamda Gençler El Ele adlı projede, Türkiye’yi Karasulu çok sayıda genç temsil ederken aynı zamanda da iki farklı Avrupa ülkesinden gelecek olan katılımcılar ile bu sayının 50’yi bulacağını söyleyen Yavuzyiğit, “Kuzeyin Yıldızları, proje ortakları olan Letonya ve Macaristan’dan katılacak toplam yirmi sekiz gencin, Pazartesi günü Karasu’ya gelecek. Gençler proje etkinlikleri için aylardır yoğun hazırlık çalışmaları gerçekleştirdi. Üyeler bu süreçle ilk kez Erasmus+ projesinde koordinatörlük görevini de üstlenmiş olacak” şeklinde konuştu.

YOĞUN FAALİYETLER

Proje kapsamında, Karasu’da alanında uzman olan kişilerle gerçekleştirilen iş birliği sayesinde geniş bir etkinlik programı hazırlandığını söyleyen İsmail Hakkı Yavuzyiğit, etkinlik programı hakkında bilgi verdi. Yavuzyiğit, “Bu etkinlikler için Karasu’nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hemen hemen tüm destinasyonlar incelenerek yer tespiti yapıldı. Proje amacı sağlıklı yaşam, doğal güzellikler ve spor olduğu için Yenimahalle, Sakarya Nehri, Acarlar Longozu, Maden Deresi, Çam Dağı, Paralı Mahallesi ormanlık alanı seçildi. Bu destinasyonlarda özelliklerine göre kano ile dere turu, atlı safari, tekne ile nehir gezisi, orman yürüyüşü, okçuluk, bisiklet turu, plaj voleybolu-futbolu, kültür gezisi, yerel müzik etkinliği ve tüm bu proje boyunca alan temizlikleri şeklinde faaliyetler gerçekleştirilecek” dedi.

HEYECANLA BEKLİYORUZ

Letonya ve Macaristan’dan gelecek olan ortaklarla böylesi güzel bir projeyi tatil havasında, sağlıklı bir atmosferde gerçekleştirmeyi heyecanla beklediklerini belirten Yavuzyiğit, “Misafirlerimiz bu alandaki çalışmalara, henüz daha ülkelerindeyken yerel ve ulusal basına verdikleri demeçlerde projemizi, bizleri ve ülkemizi anlatarak başlamış olduklarını bizlere bildirdiler. Bu alandaki paylaşımları projemiz anında çeşitli ortamlarda çekeceğimiz video ve fotoğraflarla yapmamızın yanı sıra, projeden sonrada bu tür tanıtım faaliyetlerini ortaklarımızla kuracağımız iş birliği ağımız sayesinde sürekli hale getirebileceğiz” diye konuştu. Sağlıklı Yaşamda Gençler El Ele projelerinin, sağlıklı yaşam adına yapılabilecek etkinlikleri sergileme amacının olduğunu da söyleyen Yavuzyiğit, “Bu etkinliklerle Karasu’nun doğasının, kültürünün ve şehrinin en güzel özelliklerinin ulusal çapta tanınırlığının arttırılmasına da katkı sunmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı. Tuğçe Erdem