GündemKarasuKocaaliSiyaset

Kur’an’a saldırıyı lanetliyorum

Kur’an’a saldırıyı lanetliyorum

Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Kur’an yakılması eylemleri ile ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Müslümanların kutsal kitabına yönelik aşağılık saldırıyı, nefret eylemini, en güçlü şekilde lanetliyorum” dedi.

 

Lanetliyorum

Yaşanan bu nefret ortamının ilk ya da son olmadığını söyleyen CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Tarihsel sürece bakıldığında dünya üzerindeki milyarlarca insanı inciten bu saygısızlığın ne ilkini yaşadık ne de sonunu. İnsanlığın başına musallat olmuş tahammülsüzlüğün ve hoşgörüsüzlüğün bir sonucu olarak zaman zaman çeşitli saiklerle, çeşitli şekillerde ortaya çıkan tüm nefret söylem ve eylemlerini olağan kabul etmek, hoş görmek tabi ki mümkün değil. Bu bağlamda, en son İsveç’te Kuran yakma eylemi olarak karşımıza çıkan Müslümanların kutsal kitabına yönelik aşağılık saldırıyı, nefret eylemini, en güçlü şekilde lanetliyorum” dedi.

Köpeklin ediyorlar

Eylemlerin insanlık suçu içerdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Süt, “Bu ve bunun gibi eylemleri gerçekleştirmeyi bir davranış biçimi haline getirmiş olan ve Müslümanları taciz ederek ve düşmanlığı artırarak siyasi bir rant elde etmeyi amaçlayan Danimarkalı dengesiz siyasetçi Rasmus Paludan’a söylenebilecek tek söz ise ‘köpek pislik yemekten vazgeçmez’ demek olur. Biz Müslümanlar olarak bu ve bunun gibi nefret eylemlerine karşı itidalli davranmak zorundayız. Bize yakışan budur. Demokratik toplum, insanlık ve hukuk elbet bir gün nefret suçuna ilişkin gereken cezayı verecektir” ifadelerini kullandı.

Aykut Süt Kur’an’a saygısızlığın Avrupa için ilk ya da son olmadığını söyledi.