O iller henüz net değil

O iller henüz net değil

6’lı Masa’nın 41 ilde ortak liste ile seçime gitme kararı aldığına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Yasalar ortak liste ile seçime gidilmesine müsaade ediyor” dedi.

 

Uzlaşıyı önceliyoruz

Millet İttifakı ve 6’lı Masa’nın uzlaşı temelinde şekillendiğini söyleyen CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Bilindiği üzere Millet İttifakı, yarının Türkiye’sini inşa etmek için yola çıkan, kutuplaşmayı reddeden, toplumsal uzlaşmayı ön plana çıkaran, temel olarak 5 yıl gibi kısa bir sürede ucube bir sistem olduğu ortaya çıkan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yerine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi yeniden tesis etmeyi amaçlamaktadır” dedi.

Simülasyon hazırlanıyor

“Bu amaca ulaşma noktasında pek tabi ki önümüzdeki seçimlerde alınacak sonuç son derece önem arz etmektedir” diyen Başkan Süt, “Cumhurbaşkanlığı ile beraber TBMM’de çoğunluğu almak son derece önemli. Bu noktada millet masasının bir paydaşı olarak partimiz de ‘Hangi illerde ortak liste çıkarılırsa, hangi illerde farklı listeyle girilirse daha başarılı oluruz’ diye simülasyonlar yapıyor. Esasen bu çalışmayı millet masasının diğer paydaşları da yapıyor. Her ilde anket çalışmaları yapılıyor” diye konuştu.

Şu an için net değil

“Seçim dediğimiz şey sonuç itibariyle bir yarıştır” diyen Başkan Süt, “Bu yarışı önce tamamlama noktasında mevcut ve yürürlükte olan yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçüde ortak bir çalışma yapılması ve daha fazla vekil sayısına ulaşılmasının amaçlanması da normal bir durumdur. Yasal olarak her siyasi parti en az 41 ilde kendi logosu ile seçime girmek zorundadır. Bunun dışında kalan 40 il ve 87 seçim çevresinde ortak liste ile seçime girilebilir. Hangi illerde ayrı liste hangi illerde ortak liste yapılacağı hususunda henüz net bir karar verilmiş değil. Milletvekilliği aday adaylığı süreçleri tamamlandıktan sonra hangi illerde ortak listeyle seçime girileceğine ilişkin çalışmaya son hali verilecektir” ifadelerini kullandı.

Süt, “Hangi illerde ayrı liste hangi illerde ortak liste yapılacağı hususunda henüz net bir karar verilmiş değil” dedi.