Koca bir uyarı: “Nasıl olacak?”

 

AKP hükümetinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Şubat Çarşamba günü Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklama ile zihinlerde soru işaretleri oluşturmaya devam etti.

Sayın Koca Türkiye’de covid-19 virüsün yanı sıra mutasyona uğramış İngiltere; Güney Afrika ve kökeni belli olmayan birçok mutant virüsün olduğunu söylüyor.  Üstelik bunun giderek birçok şehiri ele geçirdiğini ifade ediyor.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yı dinlerken basının sorularına karşı yaptığı açıklamaları muğlak, tereddütlü ve gizemli buldum. Belli ki bazı konuları açıklamaktan çekiniyor veya öyle olmasını istiyor. Çünkü yaptığı açıklamada “Türkiye’ye gelen yeni aşıların olduğunu ve bunu ilk kez burada söylediğini” ifade etti. Tabi ki neden saklandığı konusu muamma. Zaten gazetecilerden de buna bağlı bir soru gelmedi.

Buralara çok da takılmıyorum. Nedeni yapılan bağlantılar İlgili ülkelerde birtakım bürokratik işlemlerden sonra gönderiliyor. Öyle bizdeki devlet başkanı gibi “Hadi gönderin” demeyle olmuyor. Bu noktada hiç desteklemediğim “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi”nin yararlı olduğunu itiraf ediyorum.

Neyse, üzerinde durmak istediğim asıl konu Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın açıkladığı “Yüz yüze eğitim” tarihinde yeni bir gelişme olacak mı, olmayacak mı?

***

Geçtiğimiz hafta bu konuyu köşe yazımda dile getirdim ve dedim ki, “Eğitim -Öğretim çok önemli ve öğrenciler bundan geri kalmamalı. Ancak insan sağlığı her şeyden daha önemli. O nedenle dersleri verecek olan öğretmenlerin aşılanmaları yeterli değil, okullarda görevli personelin hatta servis araç sürücülerinin de aşılama programına alınması gerekir.” Ve yine yazımın devamında “Okulların 1 Mart tarihi itibariyle açılması öğretmenlerin aşılama süresine yetmeyeceğini 12 Şubat tarihinde aşılansalar dahi bunun ikincisinin 12 Mart tarihini bulacağını ve bir risk oluşacağını belirtmiştim.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), internet sitesinde 1 Mart’tan itibaren liselerde de yüz yüze eğitimin 12’nci sınıflar için başlayacağını ve haftada en az 16, en fazla 24 saat olacağını bildirdi.

Bakanlığın resmi internet sitesindeki açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacak, 01 Mart 2021 Pazartesi günü itibariyle de 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulaması ile yüz yüze eğitime geçilecek. Yüz yüze eğitime katılım, isteğe bağlı olacak ve öğrencinin devam zorunluluğu aranmayacak.” Yani bir şekilde “Hibrit Modeli”şeklinde hem yüz yüze, hem de video görüntülü olarak eğitim yapılacak.

15 Şubat tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Gödekli köyünden yüz yüze eğitimi başlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığına iletildi. Bu listeler randevu sistemine işlenmeye başlandı. Şubat’ın son haftası öğretmenlerimizin ilk doz aşılarının yapılmasına başlanacak” dedi

***

Şimdi; Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açıklamasına dönersek, yüz yüze eğitimde görev alacak öğretmenlerin aşılanmasına ilişkin bir gazetecinin sorusu üzerine “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan listeleri almış olduk. Şubat ayı sonuna kadar bir takvim belirlenerek sisteme girecek olan öğretmenlerin aşılarının yapılması sağlanacak” diyor.

Her iki açıklamadan anladığımız, yüz yüze eğitimde görev alacak olan öğretmenlerin Şubat sonuna kadar aşılama planı yapılmış olacak.

Ancak Koca’nın şu açıklaması soru işareti oluşturuyor: “Vakalar giderek artıyor. Yüz yüze eğitimin uygulamalı eğitimin dışında bu dönemde risk teşkil ettiğini şimdiden söyleyebilirim.” Yani bu konuda Bilim Kurulu önerisi doğrultusunda yeni kararlar alınabileceğini ima ediyor. Belli ki bu konuda kendisine büyük baskı geliyor. Baskının daha çok özel okullardan geldiği ihtimali yüksek görülüyor. O nedenle vakaların durumuna göre yeni kararlar alınabileceği mesajı verilmiş oldu. Ancak asıl üzerinde durulması gereken konu Sayın Koca’nın uyarısında belirtilen gerekçeler ortada dururken öğretmenlerin aşılanması ne kadar yararlı olacak, merak ediyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.