Köşe Yazıları

Kimler geldi kimler geçti

 

Her birey çok değerlidir muhakkak ama akan giden hayatın içerisinde yaşadıklarımız zerre miskal kadar anlam ifade etmiyor.

İyi günler iyi haftalar…

Kaybettiğimiz değerlerin sadece hatıraları kalıyor anılarımızda birde hoş bir seda bırakan oluyorsa hayata zaman zaman bunları konuşuyoruz aramızda. Herkes için geçerli bir durumdur aslında eskileri yad etmek… Kimileri için bir sevinç kimileri için bir acı olabiliyor hatıralarda kalan. Hareket ve karar verme mekanizmamız o an ile kısıtlı oluyor ekseri peki böylemi olması lazım ani karar verme mekanizması. Bazen bizlere kazanım getirse de çoğu zaman birden alınan kararlar tartışmaya açık hale geliyor bir müddet sonra. Orta ve uzun vadeli bakmalıyız olaylara. Tabi ki bu hayatta insani ve vicdani olarak sorumluluklarımızda var ve bunlara sahip çıkıp hayat ve yaşantı kalitemizi yükseltmemiz gerekiyor şöyle bir bakın hayatımızdan kimler geldi, kimler geçti… Sonuç evet sonuç belki hoş bir seda veya hoş olmayan bir seda kalmıştır ardımızda ama yine de biz hoş bir seda bırakanlardan olalım. Mutluluğun veya mutsuzluğun mazeretini başkasında değil kendimizde arayalım.

Her alanda arabulucu

Bulunduğumuz coğrafyada olmamız hasebiyle hareketli siyasal ve ekonomik gelişmeler yaşayabiliyoruz. Ülke olarak haliyle bazen başka bir ülkenin hakkı için masada veya sahada olabiliyoruz. Afganistan siyasal istikrarın sağlanamadığı ülkelerden bir tanesi ve bununla ilgili yine önümüzdeki aylarda Afganistan için bir takım toplantılar düzenlenecek. Biri Rusya’da diğeri Türkiye’de düzenlenecek. Afganistan hükümeti İstanbul ve Moskova’da düzenlenecek barış toplantılarına katılacaklarını söyledi. Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Kabil’de düzenlediği toplantıda hükümetin İstanbul ve Moskova’daki toplantıya katılmaya hazırlandığının açıklamasını yaptı ve ulusal yüksek uzlaşma konseyi ile Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmaları sürdürdüğünü ifade etti. Konu bazen Libya bazen Suriye bazen de başka bir ülke olabiliyor. Bizim duruşumuz, bakışımız insani ve hakkaniyet çerçevesinde şekilleniyor. Barışçıl adımlar ile uluslararası arenada yerimizi alıyoruz. Tüm bunlar olurken insani yardım noktasında sıkıntıya düşen Afrika’da, binlerce kilometre ötemizde olan bir ülkeye yardıma koşarken Asya’nın bir ülkesinde doğal afetten zarar görmüş insanların yaralarının sarılmasına yardımcı olabiliyoruz. Bunlar güzel şeyler… Görüşmek dileğiyle. Kendinize iyi bakın…