Karasu

Karasu’nun gururu oldu

Karasu’nun gururu oldu

Karasulu Sinem Han, temmuz ve ağustos ayları içinde yapılan KPSS’lerde büyük bir başarı elde ederek Karasu’nun gururu oldu. Sinem Han, 2023 KPSS’de Türkiye 21.’si oldu.

İlk kez hazırlandım

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü’nü geçtiğimiz yıl bitiren Sinem Han, temmuz ve ağustos ayları içinde üç oturumda yapılan sınavlarda büyük başarı gösterdi. Karasu’dan İstanbul Üniversitesi’ni kazanan ve bitirdiği yıl girdiği KPSS’de Türkiye 21.’si olan Sinem Han, “Daha önce kendimi denemek için KPSS’ye girmiştim. Bu yıl ilk kez hazırlanarak sınava girdim” dedi.

4 ayda hazırlandım

Sınavı kazanacağına inandığını ve bu inançla KPSS’ye hazırlandığını söyleyen Sinem Han, “Çok yoğun bir hazırlık dönemi geçirmedim. Eğlenerek çalıştım. Kazanacağıma gerçekten çok inandım. Haftanın bir günü Adapazarı’nda bir dershaneye alan sınavım için gittim. O dönemde Cüneyt Alpar Hocamdan ciddi destek gördüm. Kendisi beni yüreklendirdi. Onların da emeklerini boşa çıkarmamış oldum” diye konuştu.

Derece bekliyordum

Sınava hazırlanmaya başladığı günden itibaren çevresindeki herkese derece yapacağını söylediğini, bunun da kendi motivasyonunu artırdığını söyleyen Han, “Sınava girerken arkadaşlarıma fotoğraf atıp, ‘Bakın bu poz, sınavda derece yapacak kız pozu’ dedim. Öğretmenime, ‘Hocam ben atanamamaktan değil derece yapamamaktan korkuyorum’ demiştim. Sınava girerken de hiç stres yaşamadım” diye konuştu.

Kurumu tanıyın

Sınava girecek olanlara da endişeden uzak durmalarını öneren Han, “ÖSYM’nin soru tarzını iyi bilmek lazım. ÖSYM karakteristik olarak aynı soruları soruyor. Genel olarak sadece sayılar değişiyor. Benim zaten hazırlandığım zaman kısıtlıydı. Bunun için test kitabı çözmek yerine kurumun sorduğu eski sınav sorularını gözden geçirdim. Mesela benim girdiğim sınavda 2013 yılında sorulan sorunun neredeyse aynısı çıkmıştı” dedi.

Kazanacağınıza inanın

Motivasyonun her şeyin başında geldiğini ifade eden Han, “Geçtiğimiz yıl KPSS’ye giren bir arkadaşım Türkiye 13.’sü olmuştu. Ben de ‘O yapabildiyse ben de yaparım’ diyerek yola çıktım. Hatta onunla da sık sık telefonda konuştuk ve onun da bu başarımda katkısı büyük oldu. Diğer sınava girecek olanların da bu motivasyonda olmaları kendilerine fayda sağlayabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Sinem Han, Türkiye 21.’si oldu.