Karasu’da 102’inci yıl kutlaması

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Karasu’da düzenlenen çelenk programı ile kutlandı. Koronavirüs gölgesinde kutlanan 19 Mayıs’a sınırlı sayıda kişi katıldı.

 

MÜCADELENİN ADI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Karasu’da çelenk sunma töreniyle başladı. Bu yılda koronavirüs gölgesinde gerçekleşen kutlamalara sınırlı sayıda kişi katıldı. Tören, Karasu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kemal Ataç, Atatürk Anıtı’na çelengini sunmasıyla başladı. Ardından ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Ataç, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 102. yıldönümü” dedi. Ataç, “Sevgili gençler, unutmayınız ki, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 102. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

GENÇLERE ARMAĞAN              

Ataç, “Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlere aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bugünü siz gençlerimize armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz” ifadelerini kullandı.

YARINLARIMIZIN TEMİNATI

Siz gençler Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız” diyen Ataç, “Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ileride şahsınıza verilecek görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta devletimizin kurucusu ve milletimizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” diye konuştu.