KocaaliSiyaset

CHP’den çelenk töreni

 

CHP Karasu İlçe Örgütü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle çelenk sunma töreni düzenledi. Törenin ardından İlçe Başkanı Aykut Süt basın açıklamasında bulunarak, “Son yıllarda, hak ettiği önemde kutlanmaktan kaçınılan 19 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacağız. Ne kadar küçümsetilmeye ve unutturulmaya çalışılırsa çalışılsın gençlerimiz ve bütün ulusumuz, 19 Mayısları sonsuza kadar yaşatmaya ve onurla yaşamaya kararlıdır.

 

DÖNÜM NOKTASI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle CHP Karasu İlçe Örgütü çelenk sunma töreni düzenledi. Karasu Atatürk Bulvarı’ndaki anıta çeleğini sunan İlçe Başkanı Aykut Süt ve beraberindeki heyet, ardından basın açıklamasında bulundu. Başkan Süt, “Bu yıl 102. yıldönümünü kutladığımız 19 Mayıs’ın Türk tarihinde en önemli dönüm noktalarından biridir. Selef devletimiz Osmanlı İmparatorluğunun da sonradan dahil olduğu İttifak Kuvvetleri 1. Dünya Savaşı’nda mağlup olmuş, İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasında koşulları son derece ağır olan tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Anlaşma gereği ordumuzun silahları ve cephanelerine el konulmuş, vatan toprakları işgal edilerek imparatorluk düşman devletlerce pay edilmeye başlanmıştır” diye konuştu.

TÜRK DİRENİŞİ

Başkan Süt, “Gelinen durum ve koşullar altında İngiltere ve Amerika himayesi altına girilmesini kurtuluş olarak görenlere rağmen, Mustafa Kemal ve beraberindeki vatan evlatlarının kafasındaki düşünce ulus egemenliğine dayalı, kayıtsız, koşulsuz, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak olmuştur. İzmirin Yunan Kuvvetlerince işgal edilmesine karşı çıkan vatanperverler 14 Mayıs gecesi İzmir Maşatlık meydanına toplandılar. Toplanan kalabalığa ‘Burayı Yunan’a vermeyeceğiz. Vermek isteyen kuvvetle paylaşacak kozumuz var’ diye konuşma yapan Hasan Tahsin, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmire çıkarma yapan Yunan işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatmıştır. İşte bu hal kafalardaki bağımsızlık düşüncesinin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesini açık olarak göstermiştir” dedi.

KURTULUŞ ATEŞİ

Ulusal kurtuluşun ateşini yakmak isteyen Mustafa Kemal ve arkadaşları, Bandırma Vapuru ile 16 Mayıs 1919da İtilaf Kuvvetlerinin işgali altındaki İstanbuldan Samsuna hareket etmiştir” diyen Başkan Süt, “19 Mayıs 1919da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal ve arkadaşları, ya bağımsızlık, ya ölüm’ parolası ile Türk milletinin varoluş meşalesini yakmışlar, egemenliğin, esaretten kurtuluşun ve cumhuriyetin temellerini atmışlardır. Anadolu topraklarında yakılan Kuvayi Milliye ateşi ile örgütlenen Kurtuluş Savaşı sonrasında ulus egemenliğine dayalı, kayıtsız, koşulsuz, bağımsız yeni bir Türk devleti kurulmuştur” şeklinde konuştu.

İSTİKBAL SİZİNDİR

Süt, “Dökülen kanların, yitirilen binlerce canın korkunçluğunu, dehşet ve üzüntüsünü yaşayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulusal tarihimizin en önemli mihenk taşlarından olan bu adımı, ‘Gençler! Cesaretimizi artıran ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz. Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli, memleket meseleleri üzerinde o düşünceyle, düşünüp çalışmayı görev edinmelidir. Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız’ sözleri ile Türk gençliğine emanet ve armağan etmiştir” dedi.

COŞKU İLE KUTLAYACAĞIZ

Bizim üzerimize düşen görev ve sorumluluk bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar koruyarak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmaktır” diyen Başkan Aykut Süt, “Son yıllarda, hak ettiği önemde kutlanmaktan kaçınılan 19 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacağız. Ne kadar küçümsetilmeye ve unutturulmaya çalışılırsa çalışılsın gençlerimiz ve bütün ulusumuz, 19 Mayısları sonsuza kadar yaşatmaya ve onurla yaşamaya kararlıdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, Atatürk’ün bizlere armağan ettiği Nutukda ifade ettiği gibi ‘Her durum ve koşulda’ büyük coşku ile kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, Bandırma vapuruyla 102 yıl önce Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkan, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun ilk adımını atan, şu anda dahil dünyada emperyalizme karşı başkaldıranın sembolü olan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu toprakları canlarıyla koruyan genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk, bütün kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum” dedi. Başkan Süt basın açıklamasını Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” adlı şiirinden bir bölüm okuyarak sonlandırdı.