Eğitim

Tarihin dönüm noktası

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Turhan, “Tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’un 102. yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

 

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan bir mesaj yayımladı. Turhan, “Büyük Önder Atatürk’ün Samsu’nda 19 Mayıs 1919’da yaktığı, bağımsızlık ateşi yurdu alev alev sarmış ve milletin azim ve kararlılığı ile zafere ermiştir. Her bir karış toprağı kanla ve acı ile sulanan milli mücadelenin sonunda, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs’ta Samsun’da başlattığı özgürlük ateşinde de söylediği gibi ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ Cumhuriyet, Türk gençliğine armağandır. Bu emanete sahip çıkmak ise hepimizin en önemli vazifesidir” diye belirtti.

EN KIYMETLİ HAZİNE

Mesajında özellikle gençlere seslenen Turhan, “Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar, gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. Ulusumuzun Samsun’da yaktığı İstiklal ateşi, her geçen gün sizlerin başarılarıyla büyüyecektir. Aziz milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını ebediyete taşıyacak olan sizlersiniz. Size tevdi edilen bu vazifeyi bir onur nişanı olarak taşıyacağınızdan hiç şüphemiz yoktur. Şanlı tarihimiz, yüksek milli kültür ve değerlerimizin ışığında kararlılıkla yürüyecek milletimizi gururlandıran büyük işlere imza atacaksınız. Sizler sadece ailenizin değil, aynı zamanda bu milletin istikbalisiniz. Bu şanlı bayrak, bu kutsal vatan sizin en kıymetli hazinenizdir” ifadelerini kullandı.

SİZLERE EMANET

Ay yıldızın gölgesi bu topraklarda daim olsun diye yılmadan çalışacak ve üreteceksiniz” diyerek mesajına devam eden Müdür Çetin Turhan, “Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu cennet vatan uğruna canını feda etmiş bütün aziz şehitlerimizi rahmetle ve muhterem gazilerimizi minnetle anıyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek mesajını sonlandırdı.