Kararmalar içinizi karartmasın

 

Merhabalar bugün kadınların özelliklede yaz aylarında kısa kollu kıyafetler tercih edememelerinin başlıca nedenlerinden olan kol altı kararmasından bahsetmek istiyorum. Bu durum ciltte çoğunlukla kalıtsal olan aşırı pigmentasyon problemidir. Kadın ve erkeklerin ortak dertlerinden biri de koltuk altı kararmasıdır. Özellikle güzelliğine düşkün kadınların kendilerine yakışan kıyafetleri tercih etmelerinin önündeki en önemli engellerden biridir. Neden mi? Çünkü koltuk altında oluşan kararma, kadınların kollarını istedikleri gibi hareket etmemelerine neden olurken, kendilerini köşe bucak saklamak zorunda bırakıyor. Özellikle kadınlık hormonlarının etkisiyle koltuk altı dışında bacak arasında, genital bölgede ve göbek kısmında da görülebiliyor. Çoğu kişi koltuk altı kararmasının nedenini terlemeye bağlasa da kullanılan ağdalar, jiletler, deodorantlar ve antiperspirantlar sıcak ağda, fazla kilolara bağlı vücutta sürtünme meydana gelmesi bu bölgenin kararmasına neden olan durumlardır. Kullanılan ürünlerin yanı sıra koltuk altı kararması genetik olarak da meydana gelir. Koltuk altı kararması sorunu çoğunlukla esmer kişilerde daha yaygın biçimde kendini gösterir. Aynı zamanda hamilelikte koltuk altı kararması da olabilir. Esmer tene sahip kadınlarda ve erkeklerde daha dikkat çekici bir hal alan koltuk altı kararmasının önlenebilmesi için öncelikle bir uzmana başvurmak gerekir. Koltuk altı kararmasının asıl nedeni uzman tarafından belirlendikten sonra çözüme geçilmelidir. Eğer koltuk altı kararmasının nedeni herhangi bir hastalık ise bu hastalık tedavi edilmelidir. Ancak kıllanmayı gidermek için hatalı işlemlerin ardından da kol altı kararması görülebilir. Bunu önleyebilmek için lazer epilasyon yöntemiyle başarılı bir şekilde çözülebilir. Beyazlatıcı kremlerle bu tedavi desteklenebilir. Koltuk altı kararmasına neden olan pigmentleri baskılayıcı kremler kullanılabilir. Siz de kol altı kararmasından şikayetçiyseniz bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Çok yoğun olmayan hafif kararmalar için sizlere bir kaç önerim olacak.

Koltuk altı kararması çözüm önerilerinde en çok doğal beyazlatıcılar kullanmak yer alır. Bu tür maddeleri evde koltuk altınıza uygulayabilir ve uzun veya kısa vadede etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Patates: Bu ürünlerden biri patates. Patatesi ince ince dilimleyerek bir dilimini koltuk altınıza uygulayın. 10 dakika yaptığınız bu uygulamadan sonra koltuk altınızı durulayın.

Limon: Koltuk altı kararması limon ile de giderilebilir. Tıpkı patates uygulamasında olduğu gibi, yuvarlak dilimlediğiniz limonu koltuk altı bölgenize uygulayın. Bu uygulama bölgeyi ölü derilerden de arındıracaktır.

Salatalık: Salatalık da doğal beyazlatıcılar arasında. Diğer ürünlerde olduğu gibi, salatalık dilimlerini de koltuk altınızda bir süre bekletin. Ardından bölgeyi durulayın.

Şeker: Bu maddelerden biri şeker. Kahverengi şekeri bir miktar zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra ıslak cildinize uygulayın. Ardından bölgeyi durulayın. Bu uygulamayı haftada iki kez yapmak iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Karbonat: Koltuk altı kararması karbonat ile de giderilebilir. Yaygın bilinen uygulamalardan biri olan karbonat da karbonat su ile karıştırılmalı ve ardından bir macun kıvamı elde edilmelidir. Ardından bu macun bölgeye uygulanmalı ve bu uygulama düzenli olarak yapılmalıdır.

Bu uygulamalarda cildiniz besinlerin asitlerinden dolayı kuruyabilir. Bu nedenle koltuk altınıza uygulamadan sonra nemlendirici sürebilirsiniz. Haftaya başka bir konuyla görüşmek, güzelleşmek üzere hoşça kalın…