Siyaset

Kara’dan kök hücre bağışı

 

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, bu haftaki basın toplantısını Kemik İliği Nakli Merkezi’nde canlı yayın ile gerçekleştirdi. Kök hücre bağışında bulunan Kara, insan hayatına doğrudan dokunan bağış ile ilgili bilgi verdi.

 

UMUT OLDU

Karasulu Tolga Eray için başlatılan kök hücre seferberliğinde bağışta bulunan MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara’nın iliği başka bir hastaya umut oldu. Bu haftaki olağan basın açıklamasını Anadolu Sağlık Merkezi’nde bulunan Kemik İliği Nakli Merkezi’nde gerçekleştiren Başkan Kara, alışılagelmişin dışında bir yol izleyerek siyasi konulara değinmedi ve kök hücre bağışı ile ilgili bilgi verdi. Kara, “Daha önce basın toplantımızda basın mensubu arkadaşlarımız olurdu, şimdi biyolog ve doktor ve sağlık personeli arkadaşlarımız bize yardımcı oluyor” dedi.

KORKMAYA GEREK YOK

Kök hücre bağışçısı olduğumuzu duyan pek çok tanıdığımızın bu konuda bir fikri olmadığını aksine korkuları olduğunu gördüm” diyen Kara, “Onun için de bu işlemin ne kadar ağrısız, acısız bir yöntem olduğunu göstermek amacıyla canlı yayınla size seslenmek istedim. Kemik iliği bağışçısı olmak için Kızılay’a gidip ya da en yakın kan toplama aracına başvurup, kök hücre bağışçısı olmak istediğinizi söylüyorsunuz. Ardından sizden üç tüp kan alınıyor. Minik tüpler. Korkmanıza gerek yok. Bu işlem form doldurma da dahil olmak üzere 3 dakikanızı alıyor” ifadelerini kullandı.

10’DA 10 UYUM

Sizin iliğiniz Türkök’e kaydediliyor” diyerek açıklamasına devam eden Başkan Münir Ali Kara, “Bu andan itibaren ihtiyaç sahibi biri çıkana kadar sizin kaydınız sistemde kalıyor. Zaten nakil yapılabilmesi için gereken oran anca 600-700 binde bir olarak gerçekleşiyor. (Bu arada bu kardeşinizin nakil yapılacak hasta ile yakaladığı uyum 10’da 10. Bu da milyonda bir ihtimal. Bunun için ayrıca tebriklerinizi alabilirim.) Dolayısıyla bağışçı sayısının artması gerekiyor. Sizin bankadaki kaydınız bir hasta ile denk geldiğinde ise sizin yeniden kanınız alınıyor” şeklinde konuştu.

SAĞLIK MUAYENESİ

Kan alımı için sizi davet etmiyorlar. Gelip ofisinizde birkaç tüp kanınız alınıyor ve yeniden inceleniyor” diyen Kara, “Ardından size gün veriliyor. Bu günde sizi baştan aşağı sağlık muayenesinden geçiriyorlar. Bir hastalığınız olup olmadığı, nakil için uygun olup olmadığınız tespit ediliyor. Bir sorun çıkmazsa diğer hastanın doktorunun raporuna göre sizden nakil için gün isteniyor. Bununla ilgili işyerinizden izin alınması ya da bir masrafınız olması gerekirse Sağlık Bakanlığı tarafından hallediliyor. Ardından benim gibi olacaksanız beş gün otelde misafir ediliyorsunuz” dedi.

ASLINDA ÇOK KOLAY

Başkan Kara, “Bu süreçte gün içinde kendi işlerinizi hallederken sabah ve akşam saatlerinde canınızı hiç de acıtmayacak minik iğnelerden yapıyorlar. Bu süreçte ağrı kesici kullanmanıza gerek olmayacak derecede sancılarınız oluyor. Ama kesinlikle dayanılmayacak sancılar değil. Sonrasında da naklinizi bu rahat ortamda gerçekleştiriyorsunuz ve elinizi kolunuzu sallayarak hastaneden ayrılıyorsunuz” dedi. Başkan Kara, “Ülkemizde acil kök hücre bağışı bekleyen 2000 civarında hastamızın olduğu tahmin ediliyor. Bu hastaların son umudu olmak biraz önce anlattığım kadar kolay” diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

2011 yılında kurulan ve 2015 yılında kök hücre nakline başlayan Türkök, bu tarihten bu yana 5 binin üstünde nakil işlemi gerçekleştirmiştir” diyen Kara, “Bu nakillerde yüzde seksen oranında başarı elde edilmiş ve bu şekilde hastaların yüzde sekseni sağlığına kavuşmuştur” dedi. Başkan Kar, “Sürecin başında bizim bağışçı olmamıza vesile olan başta Tolga Eray kardeşim, Öykü Arin kardeşim olmak üzere, Kızılay yetkilileri İlke Hanım, Adem Buğdayoğlu beyefendi, Sağlık Bakanlığı yetkilisi Sercan Yüksel beyefendi ve İstanbul’da benimle yakından ilgilenen Mehmet Nebi Gedik, Önder Çiftçi, Ömer Çiftçi, İbrahim Turan kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ederim.  Ayrıca beni her daim yüreklendiren ve arkamda duran Kıymetli Eşim Fatma Kara’ya evlatlarım Tahsin Ali ve Alpay Ata’ya da sabırları için teşekkür ediyorum. İş arkadaşlarım Remzi Akbaş, Güler Cinasoğlu, Gülcan Elmalı, İlker Elik, Erman Cinasoğlu, değerli annem, Meryem Kara ve biraderim Osman Kara’ya yüreklendirmeleri için ayrı ayrı teşekkür ederim” diyerek açıklamasını sonlandırdı.