Gündem

İlacın doğru adresi eczanelerdir

Sahte ilaç tehlikesine karşı Karasu Merkez Eczanesi sahibi Uzman Eczacı Samet Altuntaş, açıklamada bulundu. “İlacın doğru adresi eczanelerdir” diye belirten Altuntaş, “İnternet üzerinden alınan ilaçlar yüzde yüz sahtedir. İnsan sağlığı ile ilgili ürünler mutlaka eczanelerden alınmalı” dedi.

 

İLAÇLAR PİYASADA YOK

Karasu Merkez Eczanesi sahibi Uzman Eczacı Samet Altuntaş, sahte ilaç konusunda uyardı. Altuntaş, “Sahte ilaç piyasasının oluşum nedeni, ürünün piyasada olmaması, ilacın üretilmemesi ya da ilacın çok pahalı olmasıdır. Vatandaşlar ilacı daha ucuza alabilmek için internet üzerinden almayı tercih ediyor. İlaçların piyasada bulunmamasının sebebi, firmaların yıllık bir planlama yapıyor olması. 2022 yılı içerisinde planlanandan daha fazla ilaç talebi oldu. Bunun için ilaçlar piyasada yok. İlacın üretim malzemelerinin tedariğinde yaşanan sorunlarda bunun başında geliyor. Türkiye’de doların aşırı derecede oynak olmasından dolayı ilacı ihraç eden firmalar zarar ettiklerini beyan edip ilacı piyasaya sürmüyor. Firmalar tarafından ilaç piyasaya sürülmeyince sahte olan ilcalara talep artmaya başlıyor” diye belirtti.

 

İLAÇLAR YÜZDE YÜZ SAHTE

Altuntaş, “Eczane dışında herhangi bir yerde ilaç satışı yapılamaz. Yasak olmasına rağmen internette sahte ilaç piyasası var. Bu piyasada ilaçların sahtesi üretilip, içi boş olan tabletler piyasaya sürülüyor. Vatandaşlar da maliyeti daha düşük olduğu için onları talep ediyor. Vitamin gurubu ilaçların internet üzerinde alınması tercih ediliyor ama şu bilinmesi gerekiyor ki internet üzerinden alınan ilaçlar yüzde yüz sahtedir. İnsan sağlığı ile ilgili ürünler mutlaka eczanelerden alınmalı. Vatandaşlarımız daha ucuz diye internete itibar etmesinler. Sahte ve kaçak ilaçların başında zayıflama ilaçları, afrodizyak etkili ilaçlar, saç ürünleri ve hormon ilaçlar yer alıyor. Zayıflama ilaçları kalp metabolizmasını hızlandırarak ani ölümlere neden olabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

HALK SAĞLIĞI İÇİN BÜYÜK RİSK

Sahte ilaç piyasasının gelişmesinde üç önemli neden sayabiliriz” diyen Altuntaş, “Yüksek karlılık, teknoloji, küreselleşme, Dünya Ticaret Örgütü’nün liberalleşmesi önemli nedenler arasında yer alıyor. Sahte ilaç, hastalığı uzatır, başka hastalıklar yaratır, bağımlılığa yol açar ve öldürür. İlacın doğru adresi eczanelerdir. Özellikle internet sitelerinden yapılan özendirici ve süslü söylemlere aldanılmaması ve asla internet üzerinden ilaç alınmaması gerekiyor. Kaynağı, üreticisi, saklama şartları bilinmeyen ve gerekli inceleme analizleri yapılmamış bu ürünlerin satılması, halk sağlığı için büyük risk taşıyor. İster bitkisel, ister hayvansal kaynaklı olsun ilaçlar insan vücudunda sistemik etkisi olan kimyasal maddelerdir. Halkımızın sağlığı için ilaçların eczaneden, eczacıya danışarak alınması şart” şeklinde açıklamada bulundu. (HABER: Bahar Kaya)