İlaç niyetine çay

 

Düzenli olarak tüketildiğinde pek çok faydasının bulunduğu bitki çaylarının, hangi hastalıklara iyi geldiği hakkında bilgi veren Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Rıfat Can, bitki çaylarının kullanımı ve doğru tüketimi hakkında açıklamalarda bulundu.

 

SOĞUK ALGINLIĞI

Sonbahar aylarının gelmesiyle soğuk algınlığı, grip ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi hastalıkların yaşanabileceği durumlarda, hangi bitki çaylarının kullanılabileceği hakkında bilgi veren Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Rıfat Can, en yaygın kullanılan bitki çaylarını açıkladı. Ihlamurun soğuk algınlığı ve gribe karşı en yaygın olarak kullanılan bitki olduğunu söyleyen Rıfat Can, “Öksürüğün yumuşamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kabızlığın önlenmesinde de etkilidir. Çocuklara 6. aydan sonra doktor önerisiyle günde 1 veya 2 kez yarım kahve fincanı kadar verilebilir” dedi. Soğuk algınlığı için en çok kullanılan diğer bir bitkinin adaçayı olduğunu söyleyen Can, östrojen (kadınlık hormonu) içermesi ve içeriğindeki diğer etken maddelerin yan etkileri nedeniyle 2 yaş altındaki çocuklara önerilmediğini belirtti. Can ayrıca, bulantı ve kusma durumunda nanenin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ve 6 aydan büyük bebeklerde kullanılabileceğini de ekledi.

RAHAT SİNDİRİM

Emzirme dönemindeki annelerin sindirim ve gaz problemlerini gidermesine yardımcı olacak bitkilerin bilgisini de veren Rıfat Can, “Rezene sindirimi kolaylaştırıcı, gaz giderici ve süt artırıcı etkileri nedeniyle anneler tarafından en sık kullanılan bitkilerdendir. 6. aydan önce ve özellikle yeni doğan dönemindeki bebeğe verilmesi yerine annenin tüketmesi daha doğrudur. Bunun yanında anasonun da gaz giderici, sindirimi kolaylaştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Aynı şekilde emzirme dönemindeki bebeğe doğrudan verilmemeli, anne içmelidir” dedi. Bunların yanında papatyanın mide kramplarına ve uykusuzluğa iyi geldiğini ancak satın alımında dikkat edilmesi gereken bir bitki olduğunu belirten Can, “Papatyanın rahatlatıcı etkisi vardır. Çocuklara 6. aydan sonra doktor önerisiyle günde 1-2 kere yarım fincan verilebilir. Ancak bazı papatya türlerinin zehirli olduğunu unutulmamalı ve açıkta satılan papatya çayları tercih edilmemelidir” şeklinde konuştu. Tuğçe Erdem