KarasuSakaryaSiyaset

İcraat üstüne çalışma yapıyoruz

 

Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, il ve ilçe yönetimi, Karasu sahilinde erozyona uğrayan bölgeyi ziyaret etti. “Bugüne kadar verdiğimiz her sözü yerine getiren iktidar partisiyiz” diyen Başkan Tever, “Laf üstüne laf koymak bizim işimiz değil. Bizim icraat üstüne çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.

 

SORUNU ÇÖZECEĞİZ

Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, il ve ilçe yönetimi, Karasu sahilinde erozyona uğrayan bölgeyi ziyaret etti. Erozyon bölgesi hakkında açıklama yapan İl Başkanı Yunus Tever, “Teknik ekiplerin buraya gelmesi ile çalışmalar başlatılmış oldu. Dalgakıranların Küçükboğaz’a kadar olan kısmını da devreye alacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hem teknik hem proje anlamında çalışmalar bittikten sonra biz de üzerimize düşen görevi yaparak gerekli mücadeleyi vereceğiz” dedi. Tever, “Buraya gelip açıklama yaparak, laf üstüne laf koymak bizim işimiz değil. Bizim icraat üzerine çalışmamız var. Bugüne kadar verdiğimiz her sözü yerine getiren bir iktidar partisiyiz. Dolayısıyla Karasu’nun yaşadığı afet olayını da çözüme kavuşturacağız. Karasu halkımız bu konuda müsterih olsun. En kısa zamanda bu sorunu çözüme kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

 

DOSYALAR HAZIRLANIYOR

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Bu konu bugünlük mesele değil. 2 yıl önce DLH Genel Müdürü Yalçın Bey’e durumu bildirdik. Bu bölgede tahkimatlarının güçlendirilmesi ve dalgakıranların Küçükboğaz’a kadar tamamlanması ile ilgili çalışmalar yapılmasını da istedik. Konuyu Bölge Genel Müdürümüz Erdem Öncebe’ye de ilettik. Erozyon konusunda dört kolla çalışmalar yapıyoruz ama bu bir doğal afet. Doğal afetin önüne geçilmesi pek mümkün görülmüyor ama biz elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz” dedi. Sarı, “Bu sene beklenmeyen bir hava şartı da oluştu. Biz de bu konu ile ilgili şaşkınız. Bu sene sahilde 50 metre kıyı erozyonu gerçekleşti. Bu erozyona neden olan fırtına devam ediyorken buraya müdahale mümkün değil. Öyle bir olanak öyle bir teknolojide henüz gelişmedi. Havaların dinginleşmesi ile beraber çalışmalar başlayacak. 21 B yani afet kozunda dosyalar hızlı bir şekilde hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

 

SİYASİ MALZEME ÇIKMAZ

Çalışmaların bu sezon içerisinde başlamasını istiyoruz” diyen Sarı, “Eğer ki çalışmalar başlarsa bu sene deniz kenarı yaz sezonunda kullanılmaya bilir. Birileri gelip burada sanki bir şeyler yapıyorlarmış gibi şapka çıkarmaya çalışıyorlar, ilgileniyorlarmış gibi göstermeleri siyasi malzeme çıkarmaları beyhude. Buradan siyasi malzeme çıkmaz. Onlarında yapabileceği bir şey yok. Biz bu konuyla ilgileniyoruz” dedi. Sarı, “Villa sahibi, fırtınanın devam ettiği süreçte gelip taş dökmek istedi. Taş dökmeyle olacak bir iş değil. Ev sahibine en azından evi zarar görmesin diye kumları çuvallayıp askeri siper gibi tahkimat yapmasını istedik. Biz bu yöntemi geliştirdik” şeklinde konuştu. Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit ise, “Geçtiğimiz haftalarda hava şartlarının sert olmasından dolayı dalgalar dalgakıranları aşarak kıyıya yaklaştı. Biz bu süreci en başında ilgili kurumlara bildirdik. İl Başkanımız ve Belediye Başkanımız ilgili kurumlarla, DLH Genel Müdürlüğü ve Bakanlıklarla irtibat halinde oldu. Sürecin hızlandırılması konusunda gayret gösterdiler” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya