KarasuSakarya

Hesap verecekler

 

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı-Karasu demiryolu altyapı ihalesinde usulsüzlük olduğunu belirterek iktidarı. Keleş, “Bu usulsüzlüğe susmayacağız. Hepsi yargıya da halka da hesap verecek” sözlerini kullandı.

 

 

USULSÜZLÜK SKANDALI

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı-Karasu demiryolu altyapı ihalesinde usulsüzlük olduğunu belirterek iktidarı eleştirdi. “Ak Parti Türkiye’deki sorunları çözmek yerine rant peşinde koşarak ülke ekonomisini iyice baltalıyor” diyen Keleş, “Deliller ortada Ak parti halktan alıyor, yandaşa milyonları peşkeş ediyor” dedi. “Şirkete ödenen kanunsuz tutar dudak uçuklatıyor” diyen Başkan Keleş, “Ak Parti’deki usulsüzlük skandalı bitmiyor. Adapazarı – Karasu arasındaki demiryolu ihalesine her zamanki gibi yine fesatlık, kanunsuzluk karıştırdıkları ortaya çıktı. Sayıştay Raporu, Teftiş Kurulu Teknik Heyet Raporu, İhbar Mektubu ile olayın derinine indik ve bu hususu mahkemeye taşıdık. Çünkü demiryolu ihalesi için işin sahada yapılan kısmının ihale tutarı 73.600.193 TL iken şirkete ödenen tutar 825.138.153 TL olduğunu tespit ettik. Aradaki fark ise tam tamına bu rakamın 11 katı” dedi.

 

HİLELİ FİYATLAR

Yolsuzluk ise şöyle başladı” diyerek açıklamasına devam eden CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “02.11.2010’da yapılan ihalenin işlem dosyasındaki zarf açma ve belge kontrol tutanağına göre, ihaleyi kazanan şirketin sunduğu belgeler arasında birim fiyat analizleri ve rayiçleri yer almıyor” dedi. Keleş, “05.04.2011’de şirket işin sözleşmesi imzalanırken, mevzuata aykırı olarak, ihaleyi kazandıktan sonra hazırladığı birim fiyat analiz ve rayiçlerini sözleşme eki haline getiriyor. Bu işlemi yapmasının sebebi ise birkaç ay sonra anlaşılıyor. Önce ihale kapsamındaki zemin iyileştirme işinin yöntemi değiştiriliyor. Ardından yeni yöntemin yeni birim fiyatları için, kanuna aykırı olarak sözleşme eki haline getirilen rayiçler baz alınıyor. İhalede yarışmaksızın, usulsüz ve hileli yeni birim fiyatlar belirleniyor” ifadelerini kullandı.

 

VATANA İHANET

Başkan Keleş, “Kamu ihale mevzuatına aykırı bu hileli işlemler sonucunda, 73 km çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının tümünün 320.000.840 TL’lik ihale bedeli ile yaptırılması gerekirken, işin ancak yüzde 23’ü yapılıyor. İşin yüzde 23’lük kısmı için şirkete 73.600.193 TL değil, fiyat farkları dahil toplam 825.138.153 TL ödeme yapılıyor. Şirkete fazladan yapılan ödeme 11 kat. Hileyle yaratılan kamu zararı 751.537.960 TL’dir. Kamu zararı 2019 yılı 751.537.960 TL. Güncel döviz kuru dönüşüyle kamu zararı 2022 yılı 2.112.546.208 TL. Ak Parti hiçbir zaman halkı düşünmedi, hala daha düşünmüyor. Rant peşinde koşuyorlar. Yancılarını beslemekten Türkiye’nin sorunlarıyla ilgilenmiyorlar. Herkes bu usulsüzlüğe göz yumuyor. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil. Halkı ‘geçecek’ diye oyalarken kendileri milyonlarla oynuyor. Hepsi teker teker yargı önünde hesap vermeli. Halk açlıktan, sefaletten kıvranırken Ak Parti’nin bu yaptığı vatana ihanet suçudur. Bu işin takipçisi olacağız. Tüm suçlular hem yargıyı ya hem de halka hesap verecek. Halktan alınan para tekrar halka dönene kadar mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.