Karasu

Arazi kamuya devredilecek

 

Denizköy-İhsaniye kıyı bandında 13 Ocak 2019 tarihinde temeli atma töreniyle yapımına başlanan BMC fabrika tesisleri geçtiğimiz hafta sökülmeye başlanmıştı. Çıkan haberlerin ardından BMC yetkilileri açıklamada bulunarak, tesisi daha stratejik bir yere taşıyacaklarını, kendilerine tahsis edilen arsayı da kamuya devredeceklerini belirtti.

 

DAHA GÜÇLÜ BİR YERDE YAPILACAK

Denizköy-İhsaniye kıyı bandında 222 hektar alana kurulması planlanan BMC fabrika tesisinin sökümü geçtiğimiz hafta başlamıştı. BMC yetkilileri çıkan haberlerin ardından açıklama da bulundu. Yatırımdan vazgeçildiğinin gerçeği yansıtmadığını açıklayan yetkililer, yatırımın gerekliliklerinden dolayı daha stratejik bir lokasyon seçilerek fabrikanın zamanında üretime başlayacağını duyurdu. Yetkililer, “Karasu’daki arazi ile ilgili yaptığımız yeni değerlendirmeler sonucunda, fabrika yatırımını, ileri teknoloji kullanımı gerekliliği yüksek olan savunma sanayinin değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, savunma sanayi kümelenme modeline daha uygun ve küçük, orta boy savunma sanayi işletmelerinin de görece daha güçlü olduğu bir yerde yapmanın daha doğru olacağı sonucuna ulaştık” denildi.

 

ARAZİ TEKRAR KAMUYA DEVREDİLİYOR

Açıklamasına devam eden Yetkililer, “Bu tespitler sonucunda BMC’nin yeni Yönetim Kurulu bu arazide yapılması planlanan inşaat çalışmalarının durdurulmasına karar verdi. İnşaat çalışmalarının durdurulması ile birlikte, Karasu’daki yerleşkemizde BMC olarak bulundurduğumuz inşaat malzemelerini de taşımaya karar verdik. İnşaat malzemeleri dışında Karasu arazisinde herhangi bir makine ve teçhizat zaten bulunmadığı için makine ve teçhizat sökülmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. BMC olarak bizim oradan ayrılma kararımızla birlikte, söz konusu arazinin kamuya devri ile ilgili süreci de T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız nezdinde başlattık. Bu arazinin nasıl değerlendireceği konusu ise ilgili kamu kurumlarının tasarrufunda olup bizim BMC olarak bu konuda herhangi bir tasarrufta bulunmamız söz konusu değildir. BMC’nin Karasu’ya yakın bir bölgede, Arifiye’de yer alan Tank Palet Fabrikası’ndaki faaliyetleri planlandığı çerçevede sürmekte olup, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.