Her şey değişiyor

 

Geçtiğimiz aylarda başta mega kentler olmak üzere bir çok şehir su konusunda sos verme aşamasına gelmişti. İmdada sıkıntının baş gösterdiği şehirler olmak üzere hemen hemen tüm yurtta yağan kar yağışı, barajların doluluk oranının tekrardan iyi seviyelere çıkmasına neden oldu.

İyi günler, iyi haftalar.

Şimdilik su sıkıntısı sorunu çözüme kavuşmuş oldu. Geçmiş yıllarda yağışların daha düzenli ve iklime odaklı bir hava durumu seyrediliyordu ve gözlemlene biliyordu. Sera gazları başta olmak üzere cömert bir şekilde kirlettiğimiz dünya, eriyen buzullar üzerinde olduğu gibi her geçen yıl daha da farklı bir iklim yapısı ile baş başayız. Haber bültenlerinde şahit olmuşsunuzdur bir aylık yağmur iki saatte düştü veya son zamanlardaki kasırga boyutuna ulaşan fırtınalar veya dolu yağışları, denizlerdeki canlı çeşitliliği, göllerimizde veya nehirlerimizde ki değişimler. Kendi elimiz ile kirlettiğimiz evren, şimdi teker teker bize dönüyor. Hem de bu dönüş dönüşü olmayan bir dönüş. İşimiz çok da kolay değil ama bir yerden mücadele etmemiz gerekiyor. Bunda geri dönüşüme çok önem vermemiz gerekiyor. Bizler birey olarak alacağımız tedbirin yanında BM çevre programı ve AB çevre ajansı daha sıkı politikalar üreterek takipçisi olması gerekiyor. Bizlerde daha temiz bir dünya için üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeliyiz.

Bazen övgü

Hani derler ya “iyilik yap denize at halik bilmezse malik bilir.” Genel olarak dünya siyasetinde mültecilere karşı yaptığımız fedakarlık alkışlanıyor, bu şüphesiz. Geçtiğimiz hafta New York Times Gazetesi bölgedeki başarımızı ele alan yazı hazırladı. Suriye’nin Afrin ve kentin yakınlarındaki mülteci kamplarında gözlemelerde bulunan New York Times Gazetesi Beşar Esed saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına sığınan mültecilerin uluslararası insani yardım beklediğini ancak milyonlarcası için imkan sunan tek ülkenin Türkiye olduğunu yazdı. New York Times Gazetesi son zamanlarda terör örgütü Ypg/pkk ‘ın bombalı saldırılarına maruz kalan Afrin’i ve kentin Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki mülteci kramplarını anlatan geniş bir gözlem yazısı yayımladı.

20 Ocak 2018’te Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütü ypg/pkk’yı bölgeden temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın dünyada büyük eleştiri aldığını hatırlatılan yazıda, “ancak bugün, onların koruduğu Suriyeliler, tüm zorluklara rağmen Türklerin orada olmasından memnunlar” ifadelerine yer verildi. Yanlış saat bile günde iki defa doğruyu gösterir… Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.