Hele şükür gitti

Köşe Yazıları - Ocak 8, 2021 13:54 A A

 

2020 yılını nihayet geride bıraktık.

Nihayet diyorum, çünkü ne kadar olumsuzluklar varsa bu yılda yaşadık. Ancak, yeni yıl bitince de sorunlar bitiyor mu?

Elbette hayır!

Öncelikle 2020 yılının en önemli iki sorunundan biri kovid-19 virüsü pandemisi, diğeri ekonomi oldu.

Bunların dışında deprem, orman ve fabrika yangınları, kadın cinayetleri gibi olumsuzlukları saymıyorum.

***

Birçoğumuz eminim bu kovid-19 virüs ile birlikte bir süre de olsa haşır-neşir olmuşuzdur. Ben kendisiyle tanıştım ve bir süre birlikte oldum. Neyse ki beni fazla sevmedi de, terk edip gitti lanet olası…

Ama ne yazık ki bazılarımızın aile içi yakınları, dostları, komşuları, tanıdıkları aramızdan ayrıldı. Allah rahmet eylesin!

Görülen odur ki; kovid-19 pandemisi yeni yılda da devam ediyor, devam edecek. Muhtemelen yılsonuna kadar da etkisini sürdürecek. Yani yine esaret içinde yaşam devam edecek. İşin korkutucu olanı İngiltere’den ülkemize gelen yolcularda da kovid-19’un mutasyona uğramış durumunun tespit edilmesidir! Buna da “Mutant Virüs” diyorlar.

***

Çin’den alınan aşıların ne kadar etkili olacağını ve nüfusun ne kadarının ne kadar sürede aşılanacağını bilmiyoruz. Bilimsel veriler bağışıklık oluşması için nüfusun yüzde 70’inin aşılanması gerektiğini gösteriyor.

Ayrıca sadece aşılarla sorun çözülmüyor. Bunun ilacının da piyasaya sürülmesi gerekiyor. Evet, 2020 yılı toplumun psikolojik yapısını bozdu da; bizi yönetenler bu konuda yeterli çabayı gösterdi mi?

Çok da haksızlık yapmayalım. Gayret gösterdiler de hazırlıksız yakalandılar. Bir maskenin dağıtımında bile yetersiz kalındı. Bir süre kaos oluştu. Devletten yardım beklerken telefonlarımıza IBAN gönderildi.

***

Bir diğer sorun ekonomi dedik.

Peki, yeni yılda ekonomi düzelecek mi?

Yani;

Gelir düzeyimiz artacak mı?

Enflasyon düşecek mi?

İşsizlik azalacak mı?

Faizler düşecek mi?

Esnafın yüzü gülecek mi?

Hiç sanmıyorum!

Haklısınız, psikolojik bir durum!

***

Pandemi etkisiyle başta kuru gıda olmak üzere yaş sebze ve meyve fiyatları aşırı yükseldi. Enflasyon beklenen hedefin üzerinde kapattı. Muhtemelen bu yıl yine yüksek kalacak.

Koronavirüs pandemisi grip aşılarına olan ilgiyi de artırdı. İlgili bakanlık burada da hazırlıksız yakalandı. Sonradan temin edilen grip aşısı da belirli kriterlere göre dağıtımı yapıldı. (O kriterlerde olmayı da istemem doğrusu) Zamanı biraz geçse de bugün istesen de grip aşısına yine ulaşamıyorsun.

Kasamız dolu olsaydı belki bu kadar sorun yaşanmayabilirdi. Malum bir söz vardır hani… “Parayı veren düdüğü çalar”

2020’de çok üzüldük, çok yorulduk!

İnşallah, gelen gideni aratmaz. Bu yıl daha çok güzelliklerle dolu geçer. Herkesin huzura, mutluluğa, sevgiye, barışık olmaya ihtiyacı var. Çünkü bu değerleri, çok özledik!

Bütün bu sorunların yeni yılda da karşımıza çıkabileceğini bilmemize rağmen 2020 yılı için “hele şükür gitti” diyoruz.  Evet, gitti ama sorunlar henüz bitmedi.

Bu haber 137 kez okundu.
Köşe Yazıları - 13:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  2020 yılında ev satışları patladı
    Karasu Tapu ve Sicil Müdürü Erol Çakmak, 2019 yılı ve 2020 yılı konut satış istatistiklerini açıkladı. Çakmak, “Koronavirüs salgınından dolayı konut satışlarında düşüş beklenirken 2020 yılında konut satışları ciddi oranda artış yaşandı” dedi.   İŞLEMLER ARTTI Karasu Tapu ve Sicil Müdürü Erol Çakmak, 2019 yılı ve 2020 yılı konut satış verilerini açıkladı. 2019 yılı […]
 • 02
  Hiçbir şey sıradan değil uyanın
    Aslında çok fazla adetim değildir, yerelimiz dışındaki konuları yazmayı pek tercih etmem ama bu kez konu toplumun genelini ilgilendirdiği için kendime bir ayrıcalık tanımak istiyorum. Ve şu son iki haftadır ülkenin hatta dünyanın neredeyse yarısının gündeminde yer alan sosyal iletişim ağları ve mesajlaşma uygulamaları konusunda birkaç fikrimi belirtmek istiyorum. Malum olduğu üzere akıllı telefonlar […]
 • 03
  Şeker: Biz hazırız
    Kocaali Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa Şehri’nde ilkokul yaptırma önerisi ile ilgili basın açıklaması yaptı. İlçe Başkanı Mücahit Şeker’in imzasıyla yapılan açıklamada teşkilatın sorumluluk almaya hazır olduğu vurgulandı.   TALİMAT BEKLENİYOR Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa […]
 • 04
  Muhtarların kafası karıştı
    Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanımız Erdal Erdem başkanlığında Büyükşehir kapsamına alınan illerde mahalleye dönüştürülen köylerin yeniden eski statüsüne kavuşmasını sağlayacak düzenleme hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Karasulu muhtarların katıldığı toplantıda yasada yapılan düzenlemeler muhtarların kafasını karıştırdı.   ÖNEMLİ AÇIKLAMA Büyükşehir kapsamına alınan illerde mahalleye dönüştürülen köylerin yeniden eski statüsüne kavuşmasını sağlayacak düzenleme hakkında Sakarya Muhtarlar Federasyonu […]
 • 05
  Merak edilen oranlar açıklandı
    Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, 2019-2020 eğitim – öğretim yılı ortaöğretimden yükseköğretime geçiş oranı ve 2020 eğitim – öğretim yılı yükseköğretime geçiş oranlarını açıkladı. Turhan, “Yüzlerce öğrencilerimizi nitelikli okullara göndermenin gururunu yaşıyoruz” dedi.   İSTATİSTİKLER AÇIKLANDI 2019-2020 eğitim – öğretim yılında yüzlerce velinin ve öğrencilerin merak ettiği istatistikleri açıklayan Karasu İlçe Milli […]