Köşe Yazıları

Hele şükür gitti

 

2020 yılını nihayet geride bıraktık.

Nihayet diyorum, çünkü ne kadar olumsuzluklar varsa bu yılda yaşadık. Ancak, yeni yıl bitince de sorunlar bitiyor mu?

Elbette hayır!

Öncelikle 2020 yılının en önemli iki sorunundan biri kovid-19 virüsü pandemisi, diğeri ekonomi oldu.

Bunların dışında deprem, orman ve fabrika yangınları, kadın cinayetleri gibi olumsuzlukları saymıyorum.

***

Birçoğumuz eminim bu kovid-19 virüs ile birlikte bir süre de olsa haşır-neşir olmuşuzdur. Ben kendisiyle tanıştım ve bir süre birlikte oldum. Neyse ki beni fazla sevmedi de, terk edip gitti lanet olası…

Ama ne yazık ki bazılarımızın aile içi yakınları, dostları, komşuları, tanıdıkları aramızdan ayrıldı. Allah rahmet eylesin!

Görülen odur ki; kovid-19 pandemisi yeni yılda da devam ediyor, devam edecek. Muhtemelen yılsonuna kadar da etkisini sürdürecek. Yani yine esaret içinde yaşam devam edecek. İşin korkutucu olanı İngiltere’den ülkemize gelen yolcularda da kovid-19’un mutasyona uğramış durumunun tespit edilmesidir! Buna da “Mutant Virüs” diyorlar.

***

Çin’den alınan aşıların ne kadar etkili olacağını ve nüfusun ne kadarının ne kadar sürede aşılanacağını bilmiyoruz. Bilimsel veriler bağışıklık oluşması için nüfusun yüzde 70’inin aşılanması gerektiğini gösteriyor.

Ayrıca sadece aşılarla sorun çözülmüyor. Bunun ilacının da piyasaya sürülmesi gerekiyor. Evet, 2020 yılı toplumun psikolojik yapısını bozdu da; bizi yönetenler bu konuda yeterli çabayı gösterdi mi?

Çok da haksızlık yapmayalım. Gayret gösterdiler de hazırlıksız yakalandılar. Bir maskenin dağıtımında bile yetersiz kalındı. Bir süre kaos oluştu. Devletten yardım beklerken telefonlarımıza IBAN gönderildi.

***

Bir diğer sorun ekonomi dedik.

Peki, yeni yılda ekonomi düzelecek mi?

Yani;

Gelir düzeyimiz artacak mı?

Enflasyon düşecek mi?

İşsizlik azalacak mı?

Faizler düşecek mi?

Esnafın yüzü gülecek mi?

Hiç sanmıyorum!

Haklısınız, psikolojik bir durum!

***

Pandemi etkisiyle başta kuru gıda olmak üzere yaş sebze ve meyve fiyatları aşırı yükseldi. Enflasyon beklenen hedefin üzerinde kapattı. Muhtemelen bu yıl yine yüksek kalacak.

Koronavirüs pandemisi grip aşılarına olan ilgiyi de artırdı. İlgili bakanlık burada da hazırlıksız yakalandı. Sonradan temin edilen grip aşısı da belirli kriterlere göre dağıtımı yapıldı. (O kriterlerde olmayı da istemem doğrusu) Zamanı biraz geçse de bugün istesen de grip aşısına yine ulaşamıyorsun.

Kasamız dolu olsaydı belki bu kadar sorun yaşanmayabilirdi. Malum bir söz vardır hani… “Parayı veren düdüğü çalar”

2020’de çok üzüldük, çok yorulduk!

İnşallah, gelen gideni aratmaz. Bu yıl daha çok güzelliklerle dolu geçer. Herkesin huzura, mutluluğa, sevgiye, barışık olmaya ihtiyacı var. Çünkü bu değerleri, çok özledik!

Bütün bu sorunların yeni yılda da karşımıza çıkabileceğini bilmemize rağmen 2020 yılı için “hele şükür gitti” diyoruz.  Evet, gitti ama sorunlar henüz bitmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir