Ekonomi

Gözlük kullanımına dikkat edilmeli

 

Karasu Devlet Hastanesi karşısında hizmet veren Çiğdem Optik işletmecisi Optisyen Çiğdem Aşçı Deniz, gözlük kullanımının hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek önemli uyarılarda bulundu. Deniz, “Gözlük kullanımız doğru olmadığı takdirde gözünüze ciddi oranda zarar verebilirsiniz” dedi.

 

GÖZLERİNİZE ZARAR VEREBİLİRSİNİZ

Çiğdem Optik işletmecisi Optisyen Çiğdem Aşçı Deniz, günümüzün vazgeçilmez bir parçası olan gözlük kullanımı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Yıllardır Karasu Devlet Hastanesi karşısında hizmet veren Deniz, gözlük camlarının kalitesinin göz sağlığı için önemli olduğunu belirtti. Deniz, “Optiklerden yani gözlük satan kurumlardan alınan camlarda bir sorun olmaz iken pazardan, kıyafet mağazalarından ya da seyyar satıcılardan alınıp kullanılan gözlük camları gözde bozukluklara sebep olabilmektedir. Özelikle yakın gözlüklerinde karşılaştığımız bu durum görme kusurunu tam olarak düzeltmezken gözde başka sorunlara neden olabilir” ifadelerini kullandı.

UZMAN HEKİME BAŞVURULMALI

Uzman hekime başvuruda bulunulması gerektiğinin önemli olduğunu belirten Deniz, “Gözlük alırken dikkat edilecek önemli noktalardan birisi gözlük almadan önce muayene ile sorunun tam olarak belirlenmesidir. Yani muayene olmadan dinlendirici gözlük almak istemek doğru değildir. Çünkü dinlendirici gözlük denilen durum düşük numaralı gözlükler için kullanılan doğru olmayan bir terimdir ve göz bozukluğu olmayan bir kişi dinlendirici gözlük diye adlandırılan bir gözlük kullanamaz” ifadelerini kullandı.

ÇİZİK CAM KULLANILMAMALI

Yüzeyi bozulan gözlük camının kullanılmaması gerektiğini belirten Deniz, “Önemli bir konulardan biri de kullandığımız gözlüğümüzü ne sıklıkla değiştirdiğimiz konusudur. Orta ve ileri yaş durumlarında gözlük numaralarında bir değişiklik olmaz ve hastalarımız yıllarca aynı gözlüğü kullanmaya devam eder. Kullanılan her şey zamanla bozulur ve doğallığını kaybeder. Çizik ve yüzeyi bozulmuş gözlük camını ve gözlüğü kullanmaya devam etmek kesinlikle doğru değildir. Bu durum özellikle çocuklarda çok önemlidir. Gözlük yeni alınmış bile olsa camında görme aksına uyan bölgede çizik, bozulma var ise mutlaka değiştirilmelidir” dedi.

GÖZLÜK KİŞİYE ÖZELDİR

Deniz, “Bazen hasta olmadan yakınlarının gözlük reçetesi ile gözlük yaptırdıklarına şahit olmaktayız. Gözlük çerçevesinin kullanacak kişinin gözüne uygun olması önemlidir. Eski çerçeveye yeni cam takılma durumlarında ise takılacak camın odağı ile hastanın görme odağının üst üste gelmesi gerekmektedir. Hastaya ölçüm almadan yapılan gözlük camları görme kalitesinde bozulmalara neden olmaktadır. Bu durum özellikle multifokal gözlüklerde önemlidir. Gözlük camı çerçeveye yerleştirilirken yapılan odak kaymaları çok büyük sorunlara neden olabilmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir