Karasu

Gençlere sevindirici haber

 

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın geçtiğimiz hafta içinde Twitter hesabından kamuoyuna duyurusunu yaptığı “Geçmişe İz Geleceğe Biz” adlı projenin tanıtım toplantısı Karasu’da gerçekleştirildi. Yol haritası çizilen toplantıda Karasu’nun 40 mahallesinde gençlere yönelik spor faaliyetleri yürütüleceği belirtildi.

 

YOL HARİTASI ÇİZİLDİ

Sakarya İl Milli Eğitim, Sakarya İl Müftülüğü ve Gençlik ve Spor Sakarya İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek projeyi Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, geçtiğimiz hafta Twitter hesabından kamuoyuna duyurmuştu. Sakarya’nın tüm ilçelerinin katılacağı proje Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan tarafından Karasu mahalle muhtarlarına tanıtıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle maske, mesafe ve temizlik kurallarına uygun şekilde gerçekleşen toplantıda proje hakkında bilgi veren Turhan ve Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kemal Ataç, Karasu’nun tüm mahallelerinde gençlere yönelik spor faaliyetleri yürütüleceği belirtti.

Z KUŞAĞI DİKKAT ÇEKİYOR

İnsana Dair Değişenler, Geleceğin İnşasında İhtiyaç Duyulan Değerler Projesi olarak da tanımlanan “Geleceğe İz Geçmişe Biz” projesinin detayları hakkında sunum gerçekleştirilerek mahalle muhtarlarının merak ettiği sorular yanıtlandı. Türkiye’de ilk defa üç kurumun birlikte gerçekleştirdiği projenin yürütme kurulunun Z kuşağı temsilcilerinden oluşmasının dikkat çektiğini belirten Turhan, “Hayata geçirilen proje ile gençlerimiz kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılacak. Çocuklarımız ve gençlerimizin yanı sıra toplumun tüm kesimlerine 21. yüzyıl becerileri olarak tanımlanan eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim, araştırma, problem çözme, karar verme, bilgi teknolojilerini kullanma, girişimcilik gibi becerilerin kazandırılmasının hedeflendiği proje kapsamında ‘Her Mahalle Okul Olacak’ çalışmaları da gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

KARASU’NUN TARİHİ TANITILACAK

Proje hakkında detaylı bilgi veren Turhan, “ ‘Huzur ve güven veren toplumsal yapının oluşturulabilmesi için geçmişin izlerini geleceğe taşıyabilmek ve bunu yaparken toplumsal dengenin korunmasını sağlamak elzemdir’ temalı çalışma ile Karasu’da farkındalık oluşturulacak. Proje kapsamında Z kuşağından temsilcilerin oluşturacağı takımlarla katılabileceği sanat festivalleri, doğa kampları, spor müsabakaları, dijital beceri geliştirme yarışmaları, geleneksel kültür mirasımızı temsil eden sanatlar, izini sürdüğümüz meslek tanıtım günleri gibi ilimizle özdeşleşmiş, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler tanıtılarak sergiler düzenlenecek. Düzenlenen etkinlikler arasında her ilçe farklı branşlarda proje hazırlarken Karasu’nun branşı tarih olacak. Karasulu gençlerimiz Karasu’nun tarihini Türkiye’ye duyuracak” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı