Köşe Yazıları

Futbolda utandıran tablo ırkçılık

 

Giresunspor – Galatasaray maçını izlediniz mi bilmiyorum. Ama eğer izledi iseniz eminim benim gibi hem futboldan hem insanlığınızdan utanmışsınızdır.

Orada meydana gelen nahoş vaka hem spor hem futbol adına benim ruhumu öyle bir yaraladı ki en az yarım saat olduğum yerde çöküp kaldım üzüntümden.

Bunların yanı sıra beni asıl utandıran maçtan sonra Galatasaray Teknik Direktörü İmparator Fatih Terim’in basın mensuplarının sorularına verdiği yanıtlardı!

Muhabir sordu “Hocam Markao’ya nasıl bir yaptırım uygulayacaksınız” diye, evet o güya ya da “sözde” imparator hoca yanıt verdi. İlk yanıtı şu “kim bu soruyu kulağına fısıldadı senin” oldu.

Bu ülkede her hangi birisinin başka birinin yaptığı işi, söylediği sözü, yaptığı siyaseti beğenmeyen ve eleştiren herkesi dolayısı ile kişi ya da kişiler, karşı tarafı provokatörlük ile “hainlik” ile ya da pkklı olmakla biraz daha ötede fettoşçulukla suçluyor ve itham ediyorlar.

Fatih Hoca’nın verdiği cevaba bakın, videosunu izleyin. Beni çok daha iyi anlayacağınıza eminim. Daha sonra Fatih Hoca yaklaşık on ya da on beş dakika lafı oraya çekti buraya çekti eydi, büktü, evirdi, çevirdi, eveledi, geveledi ve sonun da dağ fare doğurdu tabi. Çünkü verecek en doğru cevabı ve olması gereken disiplin kuralını söyleyemedi, söylemedi… Gücü yetmedi o ahlaksız sporcuyla koskoca Galatasaray Kulübü’nün yapmış olduğu bağlayıcı sözleşmeden dolayı tek bir cümle dahi kuramadı.

Peki, o müsabaka da ne oldu da o olan hadise o günkü sportif başarının önüne geçti?

Galatasaray 2-0 galipken bir anda Galatasaraylı yabancı oyuncu Markao takım arkadaşı gencecik Türk oyuncu Kerem’e nefret ve kinle dolu bir şekilde saldırarak önce okkalı bir kafa ve daha sonra sağlı sollu yumruklarla saldırdı. Bu ahlaksız oyuncu topa o şekilde kafa vursa idi rakip kaleciyle birlikte kaleye sokar gol yapardı emin olun.

Zavallı Kerem şok halde şaşırdı kaldı. Olanı, biteni ne olduğunu anlamadı bile garibim. Yediği dayağa mı yansın, ahlaksız sporcunun hırsını alamadığına ve tekrar tekrar saldırdığına mı yansın, Fatih Hoca’dan yiyeceği fırçaya mı yansın, bundan böyle kendisine sosyal medya üzerinden yapılacak saldırılara mı yansın, o karma karışık duygularla kendini savunmaya çalıştı durdu dakikalarca.

O genç yaşta profesyonelce hareket ederek hiç bir karşılık vermedi. Ve hem kendini suçlu duruma düşürmekten hem kırmızı karttan kurtardı hem de Galatasaray camiasını küçük düşürücü bir durumdan kurtardı. Vallahi helal olsun, demek ki altyapıda hem futbol hem spor ahlakını sağlam almış. Onu yetiştiren hocalara teşekkürlerimi sunuyorum buradan.

O ahlaksız oyuncu Galatasaray Kulübü’nün faydalı bir oyuncusu idi ve futbolcu olarak kalitesi de belli ama insanlık kalitesi sıfırın altında eksi bin imiş meğerse.

Maçı izlerken ne oldu acaba derken, bir ya da iki pozisyonda görünen o ki ona pas atma tercihini kullanmadığı olgusunun dışında ve bir de sus işareti yapmasından başka hiç bir şey yok. Tabi Kerem o sporcunun dili ile ana avrat küfür etmedi ise tabi. Bu da imkansız Kerem onun dilini bilmez ve etmez. Geriye ne kalıyor Türkçe küfür etmiş olabilir, buna da imkan yok bu sporcumuzun ağzın da dili yok, o yapı da bir sporcu yani. Gelelim bu ahlaksız oyuncunun sözleşmesine… 3.6 milyon Avro garanti para alacak ve Galatasaray bu sporcuyu göndermeye kalksa 6 milyon Avro ödemesi gerekecek, buyurun işin içinden çıkın bakalım.

Peki, ne oldu şu iki gün içerisin de? Markao denen kişi özür diledi, hata yaptım dedi ve asıl önemli olan açıklaması şu “eşimi ve çocuklarımı internette yerden yere vurmayın” diyor.

Hala kendini düşünüyor görüyor musunuz? Hala kendi çoluğunu çocuğunu düşünüyor. Peki, Kerem’in anası babası yok mu? Onun kişilik hakları yok mu ve Kerem’e saldıran, hakaret eden yüz binlerce aşağılık yabancı hayranları ne olacak. Zavallı çocuk sosyal medya hesaplarını kapatmak zorun da kaldı bu hakaretler yüzünden.

Ee şimdi ne olacak?

Değerli okuyucular aynı şeyi Kerem yapmış olsaydı emin olun ne ırkçılığı kalırdı nede başka bir şeyi yer yerinden oynardı… O yüzden çok üzgünüm Türk futbolu ve Kerem adına.

Markao denen kişi ayrı idmanlara başlamışmış. Cezaya bakar mısınız üzerinden iki koca gün geçti ne ciddi bir ceza var ne de yaptırım. TFF ise en az on maç ceza vermesi gerekirken sekiz maç vermiş. Peki, ne diyor imparator gereken yapılacaktır diye! Sıkıysa yapın da görelim kulüp olarak.

Adamı göndersen 6 milyon Avro ödeyeceksin. Göndermeyip yedek kulübesin de tutsanız 3 milyon Avro garanti para ödeyeceksiniz bir dakika oynamasa dahi.

Devam edelim…

Uluslararası UEFA ya da FİFA’nın bu konudaki açıklamalarına bakacağız, bekliyoruz. Bakalım Türk ve Müslüman olmayan sporcular hakkındaki ırkçılığa karşı gösterdikleri hassasiyeti şimdi gösterebilecekler mi?

Maçtan sonra soyunma odasın da hiç kimse, yerli – yabancı oyuncular Markao’yla konuşmamışlar, hatta bazı oyuncular onun üzerine yürümüşler. Hala haklı olduğunu sözle ve elle kolla sürdürdüğü için. Uçağa bile yalnız bindirilmiş ve İstanbul’a iner inmez tek başına taksiye bindirilip ve evine yollanmış. Olay daha fazla büyümesin diye. İyi de yapmışlar bana göre, çünkü doğrusu da buydu.

Benim asıl merak ettiğim şey bu saygısız sporcunun Türk spor kamuoyundan özür dileyip dilemeyeceği idi. Şu ana kadar o kendi lehine yaptığı açıklamalar dışında tık yok. Saha da takım arkadaşına o saygısızlığı ve terbiyesizliği yapan birinden bu özrü beklemek elbette saçmalık olurdu ama ben o terbiyesiz oyuncunun yaptığı ahlaksızca davranış yüzünden, bu yaşım da genç oyuncumuz Keremlerden, Alilerdenden, Alperlerden özür dilerim. Hiç de utanmıyorum valla. Türk futbolunu yanlış politikalar yüzünden yönettiğini sanan yöneticiler, hocalar ve emek hırsızları menajerler utansın diyerek.

O yüzden kendimi bildim bileli konunun kırk yıllık uzmanı ve yazıp dillendireni olarak neden altyapı diyerek feryat ediyorum. İşte bu yüzden. Yabancı oyuncunun hem kalitelisini hem ahlaklısını almak lazım, yoksa bu Markao gibi ahlaksız oyunculara verdiğimiz milyon Avrolar resmen sokağa saçılmış gibi oluyor. Yazıktır, günahtır! Aklımızı, başımıza bu örnekle dahi alamıyorsak söyleyecek tek söz kalmamış demektir…

Spor ve futbol adına utanç verici bir tablo. İnşallah bu kötü örnek diğer maçlara ve kulüplere sıçramaz… Selam ve dua ile.