Karasu

Faaliyete geçmesini beklerken

 

Denizköy-İhsaniye Mahallesi arasında 222 hektar alan üzerinde kurulması planlanan BMC yatırımının durması gündeme geldi. Bu yılın son çeyreğinde üretime geçeceği açıklanan tesisteki yatırımın duracağı bilgisi Tosyalı Holding tarafından da yalanlanmadı.

 

AÇIKLAMA YOK

Hafta içinde Tosyalı Holding’in BMC yatırımından çekildiği ve fabrika inşaatında çalışan işçilerin işlerine son verildiği bilgisi ulusal basında ve internet sitelerinde yer aldı. Haberde Karasu’daki yatırımın bundan sonra devam etmeyeceği ve şirketin bu alandaki faaliyetlerini sonlandırdığı bilgisine yer verildi. Tosyalı Holding’i aradığımızda ise bu konuda bilgi verilmesinin şimdilik gündemde olmadığını, ileriki günlerde gerekli açıklamanın holding tarafından yapılacağı ifade edildi.

TEŞVİK NE OLACAK

Denizköy-İhsaniye arasında kalan 222 hektar (2 bin 222 dönüm) alan 49 yıllığına BMC firmasına verilmiş, savunma sanayi alanında üretim yapması karşılığında 507 milyon lira teşvik verileceği de ifade edilmişti. 2021 yılının son çeyreğinde savunma sanayine ilişkin ilk aracın banttan indirileceği ilan edilmiş ve Karasu’daki fabrika binasının tamamlanması için yoğun bir çalışma başlatılmıştı. Arazinin ne olacağı, yatırımın nasıl şekilleneceği ve teşviklerin ne olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.