Fısıltı GazetesiKarasu

Fısıltı Gazetesi 695

Süre uzatıldı

Ak Parti’de aday adaylık başvuru süreleri ve temayül yoklaması bir hafta ertelendi. Bu şekilde aday adayı olmak isteyenler bir hafta daha süre kazanmış oldu. Ak Parti’nin daha önceki seçim takvimine göre aday adaylık başvuruları bu Perşembe sona erecekti. Yapılan düzenleme ile başvurular 22 Kasım’a kadar uzamış oldu. Buna bağlı olarak temayül yoklaması da bir hafta öteye atılmış oldu.

Parti de para alıyor mu

Ak Parti, aday adayı olacak isimlerden aldığı başvuru parasını AFAD’a bağışladı. Hal böyle olunca teşkilatlar seçim gelirinden yoksun kaldı. Aday adaylık başvurusunda bulunan isimler teşkilat ziyaretinde bulunduğunda ilçe yönetimlerinin bir miktar bağış talep ettikleri gelen bilgiler arasında. Bu miktarın da başvuru ücreti kadar olduğu iddia ediliyor. Yani, belediye başkan aday adaylığı için başvuruda bulunan kişi 20 bin lira AFAD’a verdikten sonra 20 bin lira da teşkilata bağışta bulunuyor.

Diploma şartı zorluyor mu

Ak Parti bu dönem başvuru evraklarında bir güncelleme yaptı. Önceden özgeçmiş vermek yeterli kabul edilir ve özgeçmişte yazılan eğitim durumunda beyan esas alınırken bu dönem beyan edilen eğitim kurumu ile ilgili diploma eki de isteniyor. Bu da eğitim durumunun aday belirlenirken önemli kriterler arasında yer alacağı algısına neden oldu. Başvuru yapacağını ilan eden bazı isimlerin bu noktada geri adım attığı ve hatta aday adaylığı başvurusundan vazgeçenlerin olduğu öğrenildi.

Yalı’da aday patlaması yaşanır

Karasu Yalı Mahallesi’nde mevcut Muhtar Dursun Ali Akbaş’ın yeniden muhtar adayı olmayacağını ilan etmesi ve ardından da Karasu Belediye Başkanı olmak için aday adaylık başvurusunda bulunması, Yalı Mahallesi Muhtarlığı’na olan ilgiyi artırdı. Şimdiye kadar adaylık için gezmeye başlayanların sayısının 10’u geçtiği iddia ediliyor. Aday sayısının seçim yaklaştıkça artması da bekleniyor. Böyle giderse Yalı’da seçim oldukça heyecanlı geçecek.

Akraba dükkanı açtı

Kocaali’de Yeniden Refah Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olan Akraba lakaplı Recep Erdoğan ilçede seçim ofisi açan ilk isim oldu. Erdoğan, seçim çalışmalarına da erkenden başlamış oldu. Vatandaşlarla bir araya gelmeye başlayan Recep Erdoğan bir yandan da belediye meclis listesini oluşturmaya başladı. Şimdilik kimseye söz vermeyen Erdoğan’ın kendisine bir not defteri yaptığı ve bu deftere isimleri not almaya başladığı iddia ediliyor. Listesini ilk açıklayan parti bakalım kim olacak…

Herkes mutlu dönüyor

Ankara ziyaretinde bulunup milletvekilleri ile görüşen aday adayları oldukça umutlu konuşuyor. Bu dönemde ziyaret edilen milletvekilleri hiçbir aday adayına yüz çevirmiyor. Ankara’ya giden aday adayı da elinin güçlendiğini fotoğraflarla ortaya koymuş oluyor. Ankara’ya ziyarette bulunacak isimler arasında bu hafta İshak Sarı da yer alacak. Sarı Perşembe gününü Ankara’da geçirecek. Bakalım Sarı, başkentten hangi izlenimlerle dönecek.

Başkanlar başvurmuyor

Ak Parti’de belediye başkanları doğal aday adayı sayılıyor ve aday adaylık başvurusunda bulunmuyor. Sadece şifahi olarak aday olmak istediklerini beyan ediyor. 3 dönemi tamamlayan belediye başkanları da başka ilçelere ya da büyükşehre aday olup olmama konusunda sözlü girişimde bulunuyor. Yani İshak Sarı başvuruda bulunmayacak ama Ahmet Acar’ın nereye talip olacağı belirsizliğini koruyor.