Fındık söküp aronya dikti

 

Kocaali Alandere Mahallesi’nde İlçe Tarım Müdürlüğü ve vatandaş işbirliği ile kurulan aronya üretim tesisinin kapasitesi iki katına çıktı. Aynı arazide bulunan fındık bahçesini söken ve aronya bahçesine dönüştüren üretici Keramettin Küçük 36 dönümlük fındık bahçesinin tamamını sökerek aronya üretim tesisine dönüştürmeyi planlıyor.

 

FINDIK SÖKTÜ

2022 yılı başlarında Alandere Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 3500 metrekare atıl arazide Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü ve arazi sahibi Keramettin Küçük iş birliği ile kurulan aronya üretim tesisinin kapasitesi iki katına çıktı. Bitişik arazisinde bulunan fındık bahçesinde hasadını tamamlayan üretici Keramettin Küçük yaklaşık 3500 metrekarelik alanda bulunan fındık ocaklarını söktü. Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü’nün de desteği ile arazide zemin çalışmalarını tamamlayan Küçük yeni arazisini de aronya üretim tesisine ilave etti. İlave arazi ile birlikte aronya üretim tesisi alanını yaklaşık 7 000 metrekareye çıkaran Keramettin Küçük geride kalan 36 dönüm fındık bahçesini de sökerek aronya üretim tesisine dönüştürmeyi planlıyor.

 

UYUM SAĞLADI

Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Bilgin aronyanın Kocaali’de toprağa ve iklime uyum sağladığını söyledi. Bilgin “2022 yılı İlkbahar döneminde dikim yaptığımız fidelerin gelişiminden oldukça memnunuz, bu gelişim ilçemiz toprak ve ekolojik yapısına aronya bitkisinin çok iyi uyum sağladığını gösteriyor. İlçemizde aronya üretim alanının artırılması ve daha fazla alanda yaygınlaştırılmasını amaçlayarak üreticimizin alanını üreticimiz ile birlikte genişletmeye karar verdik. Bahçemizde üreticilerimizle bir araya gelerek tarla günü yapmayı, uyguladığımız yöntemleri aronya ile ilgilenen üreticilerimizle paylaşmak istiyoruz. Bahçemizin kapısı tüm üreticilerimize ve paydaşlarımıza açıktır. İlçemize ve üreticimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.