Kocaali

Fındığa alternatif ürün

 

Kocaali Belediyesi, ilçe genelinde bolca bulunan ve kurutulup kışlık meyve olarak tüketilen Cennet Hurması’nın coğrafi işarete kavuşması için Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusunda bulundu. Konu ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Ahmet Acar başvurunun ilk değerlendirme aşamasını geçtiğini söyledi.

 

TESCİL ONAYLANDI

Kocaali’de hemen hemen her evin bahçesinde kolaylıkla yetişen ve olgunlaşma aşamasındayken kurutulup kışlık meyve olarak tüketilen Cennet Hurması’nın ilçeye özgü bir ürün olarak tescillenmesi için ilk adım geçtiğimiz hafta içi atıldı. Kocaali Belediyesi Cennet Hurması’nın coğrafi işarete kavuşması için Türk Patent ve marka Kurumu’na tescil başvurusunda bulundu. İlk değerlendirme aşamasını geçen başvurunun tescil süreci onaylandı. Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar coğrafi işaretin prosedür gereği üç yıl sonra verileceğini söyledi. Proje ile Cennet Hurması’nın bölge üreticisi için fındığa alternatif gelir kaynağı olması hedefleniyor.

DEĞERİ ARTTIRILMALI

“Kocaali Cennet Hurması Kurusu” adıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işareti almak üzere müracaat ettiklerini belirten Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, tescil sürecinin onaylandığını ve prosedür gereği 3 yıl sonra coğrafi işaretin verileceğini söyledi. Acar, “Kocaali Cennet Hurması Kurusu ile amacımız, bölgemizde doğal olarak üretilmekte olan cennet hurmasının işlenerek ve değerinin arttırılarak tüketicilerinin istifadesine sunulmasıdır. Sofralık olarak tüketildiğinde çok hoş, kendine özgü bir tadı olan cennet hurmamız, kurutularak Kocaali cennet hurması haline getirildiğinde bambaşka bir tada adeta kakaolu çikolata kıvamına kavuşmaktadır. Amacımız, gençlerimizin çok ilgi gösterdiği bu üründen elde edilen geliri arttırmak, hem de tüketicilere kuru meyve severlere harika bir damak tadında Kocaali cennet hurması kurusunu sunmaktır” ifadelerini kullandı.

FINDIĞA ALTERNATİF

Açmabaşı Mahallesi’nde yaşayan çiftçi Yılmaz Şaban Muslu da cennet hurması diye tabir ettikleri meyvenin bu coğrafyayı çok sevdiğini söyledi. Meyvenin tamamen organik, herhangi bir ilaç gübre olmaksızın yetiştirildiğine değinen Muslu, “Tamamen olgunlaştıktan sonra yendiği gibi biraz daha olgunlaşmadan önce işlem yapıp soyup kurutup kışlık olarak saklayıp yediğimiz bir üründür. Çok lezzetlidir, sağlığa faydalıdır. Bu bölgemizi çok seviyor. Her yıl ürün oldukça fazla veriyor, öyle ki bazen dallar kırılabiliyor. Ticari anlamda tabii ki düşünülebilir. İleride fındığa alternatif bir ürün olacağını düşünüyorum” dedi.

ZAHMETLİ ÜRETİM

Bezirgan Mahallesi’nde ikamet eden üretici Fehmi Topçu ise hobi olarak kurutup sakladıkları meyveyi ticari faaliyete dönüştürmek istediklerini belirtti. Topçu, “Zahmetli bir süreci var. Toplanıyor, mutfak ortamında soyuluyor. Sobanın üzerine asıp kurutuyoruz. Tescil sürecine bizler de katkı sağladık. Bütün civar köylerde bu ürün var. Fındığa alternatif ürün olabilir ileride. Tescilli olursa, insanlar bu işe yönelir. Alternatif gelir kaynağı olur. Satarken de gönül rahatlığı olur” şeklinde konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir