Filler ve karıncalar

 

Türkiye Futbol Federasyonu bu sezon Bölgesel Amatör Lig’e katılacak kulüplere verilecek destek paketini belirledi.

Büyükşehir Belediye sınırları dışında oynayacakları deplasman maçları için, karayolu ile gidilen her kilometre başına 1.5 TL katkı payı ödenecek. Tek yönde 200 kilometre ve üzerindeki mesafeye deplasmana gidecek takımlara ayrıca konaklama desteği olarak 1000 TL katkı payı verilecek. Bunun yanı sıra lige katılacak takım başına 10 bin liralık maddi yardım yapacak olan Türkiye Futbol Federasyonu ayrıca her kulübe aylık 400 liradan 4800 liralık antrenör desteği de sağlayacak.

Ayrıca BAL oyuncularından her takımın 24 oyuncusu ve 1 teknik adam için yaptırılacak sezonluk ferdi kaza sigortası da TFF tarafından karşılanacak. Böylece her takıma yapılan destek miktarı 35 bin lirayı bulacak.

Şimdi buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Bu destek çok çok iyi olmasa da bir nebze olsun yerinde ve doğru bir karardır. Karardır, karardır da kazın ayağı hiç de öyle değil maalesef. Adaletsizliğin ve haksızlığın boyutu gırtlağı çoktan aşmış almış taa başı geçmiştir. Yapılan desteğin adaletsizliğine bir göz atalım özetle. BAL’da 266 takım var. Hepsinin değeri TFF’nin gözün de ayrı. Öyle ki TFF’nin ya da alt kuruluşların da yöneticilik yapan kulüp başkanlarının çok büyük ayrıcalıkları var ve terazinin kefesi onlardan yana ağır basıyor. Eeee burası Türkiye, adaletin eşit olduğu ve gelir dağılımının hak hukuk çerçevesin de eşit dağıtıldığı nerede görülmüş. Bakın kim bu torpilli yöneticiler! Bu isimlerin hepsi ASKF’de görevli. Kadırga Başkanı Cemalettin İnanç, Yücespor eski Kulüp Başkanı İbrahim Memati, Kaynarcaspor Kulüp Başkanı Eşref Şeneroğlu, Silivri Alibey Başkanı Ali Tonta, Mecidiyeköy Spor Başkanı Bülent Zent, Kartal Çavuşoğlu Başkanı Naser Süleymanoğlu, Tunusbağı Kulüp Başkanı Tansu Açabey, Valide Tayfun Kulüp Başkanı Mustafa Gürlü, Gülsuyuspor Kulüp Başkanı Behram Kaçar… Kulüplerine sıra gelince işte aldıkları yardımlar ve bu özellikli kulüpler ile diğer özelliksiz kulüplerin arasındaki uçurumu gözlerinizin önüne seriyorum. Karar sizin! Filleri de görün karıncaları da… İstanbul takımı olan ENKA bu konu da en imtiyazlı kulüp. Üç büyük kulübü dahi geride bırakmış durumda. Bu kulübe yapılan yardım miktarı tam olarak 425 bin TL’dir. Fenerbahçe 400 bin TL, Galatasaray 140 bin TL, Beşiktaş 65 bin TL, Karagümrük 10 bin TL yardım almış. Oysa Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın listesinde çoğu takım 5’er bin TL yardım alırken, bazıları 30’ar bin TL almışlar. Peki, kim bu takımlar? ASKF’de başkan ve yönetici olanların takımları 30 bin TL ile 60 bin TL arası yardım almışlar. Görüyor musunuz haksızlığı, hukuksuzluğu, eşitsizliği! Burası Türkiye “erken kalkan yol alıyor.” Alsınlar bakalım. Bu toprağın üstü varsa altı da var unutmasınlar!

Selam ve dua ile…