KarasuSiyaset

Faturaları mumla yaktılar

 

CHP Karasu İlçe Örgütü pazartesi günü Karasu Atatürk Bulvarı’nda gaz lambası ve mum eşliğinde basın açıklaması yaparak zamlara tepki gösterdi. İlçe Başkanı Aykut Süt, “Asgari ücretteki artışı yok eden zamlar bir an önce geri alınmalıdır” dedi. Açıklama sonunda CHP Karasu İlçe Örgütü, elektrik ve doğalgaz faturalarını mumla yaktı.   

 

FATURALAR EL YAKIYOR

Pazartesi günü CHP Karasu İlçe Örgütü, yapılan zamlara tepki göstermek adına gaz lambası ve mum eşliğinde basın açıklaması yaptı. İlçe Başkanı Aykut Süt, “Bildiğimiz ve yaşadığımız üzere, 1 Ocak 2022 itibariyle bu güne değin görülmemiş bir şekilde elektriğe yüzde 52 ile yüzde 130, doğalgaza yüzde 25 ile yüzde 50, kömüre yüzde 38 ile yüzde 72 arasında zam yapıldı. Akaryakıta hemen hemen her gün yapılan zamları ise söylemeye gerek yok. O zaten yüzde 100’ün üzerinde. Döviz kurları bir aydır artmamasına rağmen zamlara bahane edilen kur artışlarından söz edilmeksizin mazot, benzin, LPG, oto gaz fiyatları her gün zamlanıyor. Akaryakıta yapılan zamlar artık vatandaş için bir yaşam biçimi oldu. Yapılan zamlar sonrasında vatandaşın eline ulaşan faturalar adeta el yakıyor” ifadelerini kullandı.

 

KARA KARA DÜŞÜNÜYORLAR

Bu soğuk günlerde nasıl ısınacağını düşünen vatandaş battaniye altında kara kara düşünüyor” diyen Süt, “Gece ışığını da yakamıyor televizyon ışığında oturuyor. Hal böyle iken, vatandaşın evlerinde 23 derece ile ısındığını düşünen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ise doğalgaz ve elektrik kullanımına yönelik tavsiyede bulunarak, ‘Evlerimizde özellikle 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede evinizi ısıtmanın aylık faturanıza etkisi yüzde 7 olur’ gibi bir açıklama yapabiliyor. Sayın Cumhurbaşkanı ise ‘Sizin hayatınızda sadece mum vardı mum, gaz lambası vardı gaz lambası. Biz ise bunu bu hale getirdik’ diyerek bizden önce elektrik yoktu, gaz lambası ve mum kullanıyordunuz demek istiyor. Bunlardan önce gaz lambası kullanmıyorduk ama şimdi gaz lambası kullanmak zorunda kalacağız ama o da mümkün değil. Gaz yağı da pahalı” diye belirtti.

 

VATANDAŞ ULAŞMAKTA ZORLANIYOR

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Arkadaşlar, 02.07.2021 tarihinde güzel ilçemiz Karasu’ya gelen TBMM Adalet Komisyonu Üyesi İstanbul Milletvekilimiz Sayın Turan Aydoğan, ‘Meskenlerin elektrik, su, doğalgaz, ısınma faturalarından KDV alınmasın’ diyerek kanun değişikliği teklifi sundu. Sunulan bu teklif Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Vekilimizin Kanun Teklifinin oylanması öncesinde TBMM’de yapmış olduğu konuşmayı takdirinize sunuyorum” diyerek o dönemki ses kaydını katılımcılara hatırlatıldı. “Zamlara bağlı olarak temel tüketim malları ulaşılamaz düzeye geldi” diyen Aykut Süt, “Vatandaş bakkalı, manavı, kasabı, marketi müze gezer gibi gezip çıkıyor. Yapılan bu zamlarla vatandaş temel tüketim maddelerine ulaşmakta zorlanıyor” sözlerini kullandı.

 

KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALDILAR

Yaşamın idamesi için ödenmesi gereken bedel 4250 TL’ye çıkarılan asgari ücret ile temel ihtiyaçların karşılanması mümkün değil” diyen Başkan Süt, “Asgari ücrette yapılan artış 1 hafta geçmeden zamlarla fazlasıyla geri alındı. Hükümet adeta kaşıkla verdiğini kepçeyle geri aldı. Her gün yapılan zamlardan sonra asgari maaşları yine açlık ve yoksulluk sınırının altına indi. Mevcut durumda etkilenen aile sayısı çok fazla. En çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Sadece yokluk ve yoksunluk değil, buna bağlı şiddet de derinleşiyor. Çünkü geçim derdi, işsizlik ya da barınma sorunu yüzünden bir çok kadınımız şiddet dolu hayatlara mahkum olarak yaşamak zorunda kalıyor. Üstelik kadın ve çocuklarımız salt oy uğruna İstanbul Sözleşmesi’nin korumasından mahrum bırakıldı” ifadelerini kullandı.

 

ÖNLEMLER DERHAL ALINMALI

Başkan Aykut Süt, “Yaşadığımız bu yüzyılda bu topraklarda yoksulluktan, açlıktan, soğuktan çocuklarımız ölsün, sefaletten, işsizlikten insanlarımız intihar etsin istemiyoruz. Yoksulluk ve hayat pahalılığını durdurmak için vatandaşları koruyacak önlemler derhal alınmalıdır. Mal ve hizmetlere yapılan tüm zamlar geri alınsın ve yeni zamlar yapılmasın” dedi. Basın açıklamasında enflasyona da değinen Süt, “Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Rapora göre bu yılsonu için öngörülen enflasyon artış aralığı yüzde 18,8 yüzde 27,8 arasında. Gerçekleşmesi beklenen yılsonu enflasyonu ise yüzde 23,2.  Bu oran, yine MB Başkanının üç ay önce geçen yılın Ekim ayında açıkladığı bir önceki enflasyon raporunda yüzde 11,8lik enflasyonun hemen hemen iki katı” şeklinde konuştu.

 

ENFLASYON HEDEFİ ÇÖPE GİTTİ

Ayrıca yüzde 23,2lik yılsonu hedefinin tutabilmesi için Ocak ayında aylık yüzde 13,5 olarak açıklanan enflasyonun yılın kalan 11 ayında toplam yüzde 9,7 artması gerekiyor” diyen Süt, “Yani kalan 11 ayda aylık enflasyonun yüzde 1in altında olması gerekiyor ama maalesef bu pek mümkün görünmüyor” dedi. Memur ve memur emeklisi maaşlarına ilk 6 ay için yapılan yüzde 7,5 oranındaki zam, Ocak ayı enflasyon artışının altında kaldı. Merkez Bankası’nın üç hafta önce yüzde 23 olarak açıkladığı yılsonu enflasyon hedefi çöpe gitti. Enflasyonun vatandaşı yakan ateşine çare bulamayan hükümet hamlesi kurumlara gece yarısı operasyonu ile müdahale etmekte. Merkez Bankası’na olduğun gibi maalesef Türkiye İstatistik Kurumu’na başkan dayanmıyor. TÜİK Başkanı 18/04/2019’dan bugüne 4. kez değişti” dedi.

 

GECE YARISI KARARNAMESİ

En son değişiklik 28 Ocak 2022 tarihinde yine bir gece yarısı kararnamesi ile yapıldı” diyen Başkan Aykut Süt, “TÜİK Başkanı’nın 3 Şubat’ta açıklanacak enflasyon rakamlarının hemen öncesinde görevden alınması yılbaşı zamlarıyla çok yüksek çıkması söz konusu olan, vatandaşı yaşayamaz hale getiren Ocak ayı enflasyonuna müdahaleden başka bir şey değildir. Zaten atamanın hemen akabinde Sayın Cumhurbaşkanı’nın tıpkı ‘nas’ söylemleri ile gerçeklik bağdaşmayan ‘faiz düşecek’ açıklaması gibi ‘enflasyon düşecek’ şeklinde ki açıklaması da enflasyonun kayıt üzerinde eritileceğini gösteriyor” dedi. Tarım konusuna da değinen Süt, “SGK Ekim ayı verileri Türkiyede sigortalı çalışan sayısının yıllık yüzde 4,9 artışla 22,4 milyon kişi olduğunu gösterirken tüm alanlarda sigortalıların sayısının artmasına karşılık tarımda sigortalı çiftçi sayısı yüzde 11,9 düşüş göstermiş ve 67 bin kişilik azalma ile 500 bin kişiye inmiştir” sözlerini kullandı.

 

ÜRETİME BÜYÜK HASAR

Ak Parti iktidara geldiğinde 5 milyona yaklaşan ÇKSye kayıtlı çiftçi sayısı, 2019da 2 milyon 83 bine, 2020de 1 milyon 803 bin kişiye düştü” diyerek sözlerine devam eden Süt, “Ekim 2021 verileri, 84 milyonluk Türkiyede sigortalı çiftçi sayısının 500 bine indiğini gösteriyor. Tarımdaki sigortalı çiftçi sayısının dibe vurması, üretimden kopuşun, kaçışın, tarlayı, bahçeyi, ahırları terk edişin göstergesidir. Çiftçinin 1700’lere ulaşan Bağ-Kur primini ödemesi mümkün değil. İktidarın uygulamaya koyduğu elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları Türkiyede tarımsal üretimi tehdit ediyor. Elektrik ve doğalgazdaki tarifeli sistem küçük esnafın, sanayicinin yanı sıra tarımsal-hayvansal üretime de büyük hasar veriyor. Özellikle seradaki üretim ve ihracat, başta artan enerji ve sulama maliyetleri, ithal ilaç, gübre, tohum fiyatları sonrasında üreticinin gücünü aşan, üretimden vazgeçme noktasına getiren boyutlara yükseldi” dedi.

 

ÖNEMLİ BİR BÖLÜME SAHİBİZ

Başkan Süt, “Bütün dünyadaki tarımın temeli sayılabilecek bitkilerden çift sıralı buğday, tek sıralı buğday, arpa, mercimek, bezelye, nohut, acı burçak ve keten bitkisi ile büyük memelilerden koyun, keçi, inek ve domuzun evcilleştirildiği, dolayısıyla dünyada tarım ve hayvanlığın başladığı coğrafya olan Bereketli Hilal’in önemli bir bölümüne sahip ülkemiz, Agroexportun 2021 Yılı Tarımsal İhracat Raporu’na göre Rusyadan tarımsal ithalat yapan ülkeler arasında birinciliğe yükselmiş. Raporda Türkiye’nin Rusyadan buğday ithalatında lider ülkelerden biri’ olduğu dile getirilirken bazı ihraç ürünlerinin miktarları ve ithalat için Rusyaya ödenen tutarlar sıralanıyor. Bunlar, 6,7 milyon ton buğday ithalatına 1,8 milyar dolar, 913 bin ton ayçiçek yağına 1,1 milyar dolar, 1,2 milyon ton yemlik arpa ithaline 309 milyon dolar, 1,1 milyon ton hayvan yemi kepek ithalatına 235 milyon dolar, baklagiller ithalatına 206 milyon dolar, 1,1 milyon ton mısır ithalatına 235 milyon dolardır” ifadelerini kullandı.

 

EN BÜYÜK İHANET

Doğru planlanmış bir tarım politikası ile ülkemizde üretilebilecek bölgeye ait ürünleri milyar dolar ödeyerek temin etmek kelimenin tam anlamıyla bu topraklara yapılmış en büyük ihanettir, düşmanlıktır” diyen Başkan Süt, “Sivri biberin tanesi 3,63 TL, Patlıcan Tanesi 8,23 TL, salatalık tanesi 5,98 TL’dir. 20 yıla yakın iktidarında doğru bir tarım politikası geliştiremeyen ve SWAP yolu ile döviz açığını kapatmaya çalışan Ak Parti, tarımda gelinen noktanın ve tarımsal ürün temini için ülkemizden döviz çıkışını tek sorumlusudur” dedi. Başkan Süt, “İçinde bulunduğumuz durumdan çek çıkış yolu sandıktır. Sandık en kısa zamanda vatandaşın önüne getirilmelidir. Göreve gelecek liyakatli kadrolar ile yoksulluk, yoksunluk üretilecek politikalar ile sona erdirilecektir” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. Konuşmanın sonunda ellerindeki faturalarla basın açıklamasına katılanlar mumlarla birlikte elektrik ve doğalgaz faturalarını yakarak tepkilerini gösterdi. Bahar Kaya