Karasu

Faaliyetler muhtarlara aktarıldı

 

Pazartesi günü Sosyal Gelişim Merkezi’nde Karasu Kaymakamlığı Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Kaymakam Ahmet Naci Helvacı ve Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu’da yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Programın sonunda muhtarlarla yapılan soru – cevap kısmında Karasu basını dışarıya çıkartıldı.

 

GELENEKLEŞMİŞ PROGRAMLAR

Pazartesi günü Sosyal Gelişim Merkezi’nde Karasu Kaymakamlığı Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı, oda başkanları, daire amirleri ve muhtarlar katıldı. Toplantıda konuşma yapan Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, ilçede yapılan faaliyetleri anlattı. Helvacı, “Emniyet ve Jandarma kadına şiddet ve uyuşturucuyla alakalı çalışmalarına devam ediyor. Kameralaşmaya önem veriyoruz. Tepetarla ve Konacık Mahallesi’ndeki okullarımız dışında kamerasız hiçbir okulumuz kalmadı. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ilişkin faaliyetlerimizde ise artılarımız ve eksilerimiz var. TÜBİTAK gibi gelenekleşmiş programlar bizim artılarımız. Karasu’da puanla girilen, tercih edilen okul çalışmalarımız devam ediyor. Karasu’da kütüphanesiz okulun kalmaması içinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

PARASAL SORUN YOK

Helvacı, “Halk Eğitim ve İlçe Milli Eğitimimizin birlikte çalışma yaptığı yazarlık kursumuzu tamamladık. Önümüzdeki sene talep olursa tekrarlamayı düşünüyoruz” dedi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ilgili konuşmasına devam eden Helvacı, “Vakıfımızın parasal bir sorunu yok. Eğer ki ilçede ihtiyaç sahibi bir vatandaş yardım alamıyorsa bu bizim hatamızdır” dedi. “Bizim din görevlilerinden beklediğimiz şey dini görevleri ile alakalı alanlarda faaliyet göstermeleri” diyen Helvacı, “Din görevlilerimiz ekstra yardım faaliyetlerinde bulunuyor ama buna ihtiyacımız yok. Yardım edecek durumdayız” ifadelerini kullandı. Helvacı, “Roman vatandaşların konut sorunu ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Yürütmüş olduğumuz çalışmalardan bir diğeri ise Karasu kalesi. Kale’nin restorasyonunda son aşamaya geldik” dedi.

 

BAŞARILI BİR YEREL YÖNETİM

Pandemi süreciyle alakalı söz alan İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, “Virüs gündemin birinci değil de üçüncü maddesi olmaya başladı. Bizim vatandaştan istediğimiz aşı olmaları. Vaka sayılarımız artıyor. Vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor. Maske ve mesafeye de dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Programda açıklama yapan Belediye Başkanı İshak Sarı, “Tüm imkanlarımızı ortaya koyarak hatta bununla yetmeyip borçlanarak yaptığımız bir çok iş var. Başarılı bir yerel yönetim Ankara’ya gidip el açarak sürekli isyan eden yerel yönetimler değil. Kendi imkanlarını maksimum seviyede kullanarak hizmet üreten bir yerel yönetimdir. Bu sene bereketli bir kar yağışı yaşadık. Koordinasyonla çalışarak hiçbir yolun kapanmasına müsaade etmedik” ifadelerini kullandı.

 

KÜÇÜK SANAYİ

Toplantıda söz alan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı, “Karasu’nun batı kısmını biz sanayiye ayırdık fakat sanayinin bir kısmını BMC işgal etti. Başka sanayi yapılacak bir yer kalmadı. Küçük sanayimiz dolmuş durumda. Bize acilen sanayi yapmamız için yer lazım. Bu yer Denizköy Mahallesi tarafında olabilir. Küçük sanayi olarak başka bir yere taşınmamız gerekiyor. Vatandaşlar şikayette bulunuyor. Bu sorunun çözülmesini istiyorum” şeklinde konuştu. Kamyoncuların sıkıntısını dile getiren Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kerim Uyar, “Kooperatifimiz ihtiyaçlarını ve gelen araçların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara devam ediyoruz. Buradaki kamyoncularımıza iş imkanı sağlamak adına çok çaba sarf ediyoruz. Biz parasız bir esnafız. Büyük bir sermaye ve lojistik firmalarla mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı. Program sonunda muhtarlarla soru cevap kısmında Karasu basını dışarı çıkartılarak toplantı devam etti. Bahar Kaya