Evdeki mucize aleo vera

 

Aloe vera, binlerce yıldır sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan şifalı bir bitkidir. Evlerde süs bitkisi olarak da kullandığımız aloe vera, cilt hastalıkları başta olmak üzere bağışıklık sorunları, diyabet ve kalp hastalıklarına kaşı destek tedavi olarak kullanılabilmektedir. Aloe vera başta A,C ve E vitaminleri ve mineraller olmak üzere folik asit ve salisilik asit bileşenleri gibi birçok vitamin ve minarel içermektedir. Yaprakları içindeki jeli cilde uygulanabilir. Bir çoğumuzun evinde olduğu halde kullananlar çok azınlıktadır. Halbuki bu kadar doğal, kullanımı bu kadar basit ve böylesine maliyetsiz bir güzellik iksirini neden keşfetmeyesiniz ki?

Şimdi okumaya devam edelim o halde. Bu yazımdan sonra inanıyorum ki herkes evine bu bitkiden temin edip, bakımlarının vazgeçilmezi haline getirecek…

Aleo veranın faydaları nelerdir?

Antioksidan ve antibakteriyel özellik taşıyan aloe vera jeli ve suyu pek çok farklı sağlık probleminin tedavisinde kullanılmaktadır.

-Yanıkların iyileşmesini hızlandırır.

-Cilt hastalıklarında destek tedavi olarak kullanılabilir.

-Kırışıklıkları önleyebilir.

-Kanser yaralarını tedavi etmeye yardımcı olur.

-Saçları besler ve parlatır.

Peki, nasıl kullanabiliriz?

İyi bir nemlendirici olan bu bitkinin jeli cilde sürülebilir. Günümüzde en çok, kozmetik alanda kullanılmaktadır. Aloe vera jelini yüzünüz, boynunuz ve vücudunuz için kullanabilirsiniz. Bu jel, cildinizin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini düzenler. Biz kadınlarda özellikle hamilelik sonrası ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlak gibi cilt sorunları için kullanabilir. Yaprağını ortadan keserek jelini çıkarıp kullanabilirsiniz. Aloe vera jeli kuru saçlar veya kaşıntılı kafa derisi için doğal bir tedavi yöntemidir. Hazır jel alıp kullanabilir ya da kendiniz bitki içindeki bölümü çıkarıp blenderde jel haline getirebilirsiniz. Pek çok kullanım şekli vardır. Ama en yaygını jelin saçlara ve kafa derisine doğrudan saç kremi gibi uygulanmasıdır. 10 dakika ile yarım saat arasında bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu jel saç sağlığı için çok faydalıdır, nemlendirir, saç dökülmesini önler ve saç köklerini güçlendir. Ayrıca canlılık ve parlaklık kazandırır.

Aleo vera suyu nasıl hazırlanır?

1- Aloe veranın yaprağının içindeki jeli çıkarın.

2- Blender içine koyun ve su ekleyin. İyice çırpın.

3- İçmeden önce lezzet katmak için bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Bu suyu günde yarım çay bardağı kadar tüketin ve her seferinde taze hazırlayın. Fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Peki, aleo vera suyunun faydaları nelerdir?

-Alkalik yapısıyla vücudunuz pH dengesini korur ve hastalıklara karşı direnç kazandırır.

-Vücudunuzun nem oranını arttırır.

-Kabızlığı önler.

-Sivilceyi azaltır. (Bu merkezimde en çok tavsiye etme sebebimdir )

-İçerdiği vitamin ve minarellerle önemli bir besin desteğidir.

-Midedeki asit salgısını azaltır ve mide ekşimesine engel olur.

Şimdi evde hazırlayabileceğimiz tariflere geçelim.

Tarçın, bal ve aloe vera maskesi:

Küçük bir kasede yaklaşık 2 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ve çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırın.

Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bal, tarçın ve aloevera jeli kullanarak yapacağınız yüz maskesi antibakteriyel özellikleri nedeniyle sivilceleri azaltmakta oldukça etkilidir.

Salatalık ve aleo veralı nem maskesi:

4 yemek kaşığı aloe vera jelini (2 yaprak) bir blenderın içerisine koyun. Üzerine 2 yemek kaşığı yoğurt ve 6 yemek kaşığı salatalık suyu ilave edin. Tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize sürün ve 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Artık sizde bu mucizevi bitkiyi evlerinizden eksik etmemekle birlikte günlük yaşantınızda sık sık kullanmaya başlayabilirsiniz, yanıklarda, lekelerde, kurulukta, sivilcelerde daha sayamayacağım bir çok problemde etkili olduğunu biliyoruz. Herkese güzel haftalar diliyorum. Haftaya sonraki konumuzda buluşmak üzere güzellikle kalın…