Başvuru yapıldı

 

Karasu’nun içme suyu olarak yararlandığı Tıntın kaynağının yeniden kullanıma sunulması için Aziziye Mahallesi sakinleri çalışma başlattı. Mahalle sakinlerinden Hüseyin Acar, belediye ve SASKİ’ye başvuruda bulunarak suyun tahlil edilmesini istediklerini belirtti.

 

BOŞA AKIYOR

Karasu Aziziye Mahallesi’ndeki Tıntın suyunun yeniden içme ve kullanma suyu olarak değerlendirilmesi için mahalle sakinleri girişimde bulundu. Aziziyespor’un eski futbolcu ve kulüp yöneticilerinden Hüseyin Acar, Tıntın suyunun 1950’li yıllarından itibaren kullanıldığını belirtti. Acar, “Maden Deresi, havzasından isale hattı ile su alınmasından itibaren kullanımından vazgeçilen Tıntın, o tarihten buyana boşa akıyor” dedi.

TAHLİL BEKLİYORUZ

Mahalle sakini Hüseyin Acar, “Tıntın suyunun yeniden halkın kullanımına sunmayı amaçlıyoruz. Bu talebimizi belediye yetkilileri ile SASKİ yönetimine bildirdik. Öncelikle sudan numune alınarak tahlilinin yapılmasını istedik. Su eğer içilebilir nitelikteyse ilk olarak cami şadırvanına bağlantısını sağlamak istiyoruz. Biz başvurumuzu yaptık. SASKİ ekiplerinin gelip tahlil yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAPTAJ YAPILDI

Kaynak suyu yer altından gelerek doğal şekilde bir kuyuda birikip daha sonra karaya çıkıyor” diyen Acar, “Burada bir kaptaj yapıldı. Şu anda su debisinin en yüksek olduğu aylardayız. Doğal ve yapay kaptajdan serbestçe akan 8 musluğun suyu heba olup gidiyor. Karasuluların çevre köylerdeki kaynaklardan şifa niyetine su aldığını biliyoruz. Eğer bizim suyumuz da kaliteli çıkarsa halk bundan istifade eder diye düşündük. Çevreden kaynağa sızıntı varsa bu sorun da giderilir” diye konuştu.